Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Płody na obrazy, embriony na trony. Wystawa pro-life jakiej nie było

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
"Cyrkoniowy embrion" ADU
"Cyrkoniowy embrion" ADU Anna Kaczmarz
"Niech żyją embriony" i "Embriony na trony" - pada w teledysku ADU Ady Karczmarczyk. Jej wideo jest jedną z prac, jakie złożyły się na szczególną wystawę, poprzez którą jej organizatorzy dają sygnał, że dyskusja na temat afirmacji życia poczętego nie musi sprowadzać się do eksponowania zdjęć zakrwawionych płodów, a bycie pro-life to nie tylko prawne zakazy. Trzydniową wystawę "Płody na obrazy" zorganizował Klub Jagielloński w swojej krakowskiej siedzibie przy Rynku Głównym 34. Trwa jeszcze do niedzieli wieczór, na godz. 18 zaplanowany jest finisaż z udziałem artystów: ADU, Beaty Ewy Białeckiej, Katarzyny Fydrych, Kamili Krzewiny i Łukasza Murzyna.

- Pro-life w Polsce kojarzy się głównie z Kają Godek, Fundacją Pro, również ze strajkami kobiet. Do tego furgonetki antyaborcyjne, megafony, pikiety i wizerunki zakrwawionych, rozczłonkowanych płodów. A my chcieliśmy pokazać, że o pro-life można mówić w inny sposób. W pracach, które prezentujemy, można znaleźć afirmację życia nienarodzonego. To jest pro-life w zupełnie innym ujęciu - mówi Julia Tworogowska z Klubu Jagiellońskiego.

Organizatorzy wystawy przedstawiają na niej dzieła, które ukazują wartość i świętość życia. Część prac dotyka prywatnych doświadczeń ich autorów, jak oczekiwanie na dziecko czy jego utrata (poronienie).

Na wystawie znalazł się m.in. "Cyrkoniowy embrion" ADU, umieszczona na karminowej poduszce figurka, niosąca skojarzenie z drogocennym przedmiotem. Pobudza do refleksji o cenności życia ludzkiego.

Jest też cykl fotografii cyfrowych Łukasza Murzyna pt. "Adwent", który opowiada o oczekiwaniu na przyjście dziecka na świat. "Na pierwszy rzut oka zdające się wizerunkiem zmieniającego się horyzontu rozgwieżdżonego nieba obrazy w rzeczywistości są odwróconymi zdjęciami rosnącego przed narodzeniem syna przed narodzeniem syna artysty" - czytamy w opisie. Powiększający się na kolejnych fotografiach brzuch matki w ciąży to zarazem sfera nieba, która przybliża się coraz bardziej do ziemi (co jest nawiązaniem do okresu adwentu w Kościele).

Jeszcze inna praca to wideo pt. "Gniazdo" Anny Grąbczewskiej, nawiązujące do Strajku Kobiet. Autorka stworzyła gniazdo bocianie z użyciem znalezionych po Strajku Kobiet fragmentów banerów, plakatów z hasłami strajkowymi. "W marcu do Polski przylatują bociany. Swoje gniazda budują z gałęzi i trawy, ale także z materiałów, które zbiorą na ulicach - z papierków, szmatek, , sznurków. Młode wykluwają się pod koniec maja" - tak kończy się opis tego dzieła.

Klub Jagielloński wydaje czasopismo idei "Pressje", wystawa towarzyszy premierze 60. teki tego pisma. Najnowszy numer jest zatytułowany "Integralny pro-life".

- Chcieliśmy pisać o pro-life w kontekście aborcji, strajku kobiet, ochrony życia nienarodzonego, ale ponieważ w czasie, gdy numer powstawał, wybuchła wojna, więc poświęciliśmy go również tej kwestii. W naszym czasopiśmie ukazało się m.in. kilka artykułów o pro-life w sztuce i stwierdziliśmy, że ciekawym wydarzeniem będzie przeniesienie dzieł, o których piszemy w papierowych "Pressjach" na ściany naszej krakowskiej siedziby - opowiada Julia Tworogowska.

Przedstawicielka Klubu Jagiellońskiego dodaje, że na wystawie wprawdzie nie ma dzieł bezpośrednio nawiązujących do wojny, która się obecnie toczy na Ukrainie, jednak generalne założenie jest takie, by mówić o pro-life szerzej niż tylko w kontekście walki z aborcją. - Wojna, która wybuchła za naszą wschodnią granicą, wybudza nas z letargu, zmusza nas do myślenia o wartości życia ludzkiego - wskazuje Julia Tworogowska.

Wystawie w Klubie Jagiellońskim towarzyszą debaty. Jedna z nich dotyczyła tego, w jaki sposób mówić o pro-life inaczej niż dotąd.

FLESZ - Nuklearny szantaż Putina

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Płody na obrazy, embriony na trony. Wystawa pro-life jakiej nie było - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto