Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków planuje wielki park na Białych Morzach. Mieszkańcy wskazali, czego tam oczekują. Jest raport z konsultacji ZDJĘCIA

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
1500 osób wzięło udział w konsultacjach społecznych dotyczących zagospodarowania terenu Biały Mórz. Zamiast pola golfowego będzie tam wielki park.
1500 osób wzięło udział w konsultacjach społecznych dotyczących zagospodarowania terenu Biały Mórz. Zamiast pola golfowego będzie tam wielki park. Jan Graczyński/ Kraków.pl
Po burzliwych konsultacjach w sprawie zagospodarowania Białych Mórz jest już gotowy raport. Mieszkańcy zgłaszali wiele swoich pomysłów na 35-hektarowy poprzemysłowy teren pomiędzy ulicami Totus Tuus, Herberta, Podmokłą a rzeką Wilgą. W konsultacjach wzięło udział blisko 1500 mieszkańców. Organizowano zarówno spotkania on-line jak również spacery badawcze i spotkania z ekspertami. Mieszkańcy stawiają tam głównie na wypoczynek. Raport przygotował Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej i Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Najczęściej wskazywane przez mieszkańców pomysły na zagospodarowanie terenu Białych Mórz to te, które dotyczą odpoczynku, a także ciszy i spokoju, a to wszystko w otoczeniu przyrody. Krakowianie wskazywali również potrzebę utworzenia tam obszaru zabaw dla dzieci, miejsca do uprawiania sportu oraz przestrzeni do organizacji wydarzeń kulturalnych.

- W ramach konsultacji społecznych udział wzięło łącznie ok. 1500 mieszkańców i były to spacery badawcze, spotkania informacyjne, warsztaty partycypacyjne z ekspertami oraz ankiety online. Ta ostatnia możliwość była najczęściej wybierana przez krakowian. Odpowiedzi na pytania w ankiecie przesłało 1279 osób. Większość nadesłali mieszkańcy sąsiadujących z Białymi Morzami dzielnic: Podgórza Duchackiego, Łagiewnik-Borku Fałęckiego i Swoszowic - podaje krakowski magistrat.

Blisko 450 ankietowanych wskazało, że będzie odwiedzać Białe Morza kilka razy w tygodniu. 1052 osoby wskazało spędzanie wolnego czasu na spacerowaniu tam, a 651 na obserwowaniu przyrody. Istotne dla mieszkańców jest możliwe skorzystanie z huśtawek, ławek, leżaków, czy też hamaków, a poświadcza to 831 głosów.

Krakowianie nie zapomnieli także o funkcji ekologicznej tego miejsca. Respondenci zwrócili uwagę na potrzebę utworzenia łąki kwietnej, ogrodu społecznego z uprawami, czy też ogrodu dla owadów. Pojawiło się również wiele głosów za utworzeniem siłowni na świeżym powietrzu, strefy street workout’u, boiska, bulodromu, ścieżek biegowych i rowerowych oraz tych do jazdy na rolkach.

- Większość z tych postulatów jest możliwa do realizacji. Jednak wykonanie niektórych zadań może wiązać się z przeprowadzeniem szeregu ocen, w wyniku których zostaną wskazane rodzaje prac niezbędnych dla realizacji działań przygotowawczych– czytamy w uzasadnieniu.

Pełny raport jest dostępny na stronie internetowej obywatelski.krakow.pl.

Nie dla betonozy i długotrwających inwestycji

Już podczas pierwszego spotkania konsultacyjnego padły deklaracje, że nikt nie chce inwestycji, która miałaby trwać długo i na potrzeby której trzeba będzie zamknąć park na długi czas. Podczas konsultacji kładziono nacisk na pomysły, które dadzą możliwość wprowadzenia na Białych Morzach szybkich zmian.

– Bardzo nam zależy, by pierwsze prace zostały rozpoczęte stosunkowo szybko. Z zastrzeżeniem, że zmiany na terenie Białych Mórz będą realizowane etapami, tak aby to miejsce cały czas służyło mieszkańcom – zaznaczył podczas konsultacji Andrzej Kulig zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i komunalnej.

Od początku konsultacji było wiadomo, że ani radni, ani mieszkańcy nie chcieli, by powstało tam ogromne pole golfowe, ani wszechobecna betonoza.

- Po przeprowadzeniu w 2015 r. procedury przetargowej Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zawarł umowę dzierżawy tego terenu na okres 30 lat z Golf&Spa Resort sp. z o.o. Na mocy tej umowy miały powstać pole golfowe i kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców. Dzierżawca regularnie opłacał czynsz, jednak z uwagi na niewywiązywanie się z zapisów umowy – a dokładnie naruszenie harmonogramu prac przewidzianych do wykonania i nieusunięcie tych naruszeń, pomimo wystosowanego wezwania – umowa została rozwiązana 24 listopada 2020 r. Dzierżawca jednak nie zdecydował się na przekazanie terenu, w związku z czym ZIS skierował sprawę do sądu. Postępowanie komornicze i przejęcie przez miasto tego terenu nastąpiło pod koniec 2021 r. - podaje magistrat.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków planuje wielki park na Białych Morzach. Mieszkańcy wskazali, czego tam oczekują. Jest raport z konsultacji ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto