Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Planowana przebudowa al. Solidarności wywołuje dużo emocji. Najlepszego rozwiązania szukali w... Domu Utopii

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Aleję Solidarności czeka kompleksowa przebudowa
Aleję Solidarności czeka kompleksowa przebudowa Joanna Urbaniec
Około stu mieszkańców Nowej Huty zebrało się w poniedziałkowe popołudnie w Domu Utopii gdzie odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie przebudowy al. Solidarności na odcinku od placu Centralnego do ul. Bulwarowej. Projektant zaprezentował dwa warianty przebudowy. Przybyli mieszkańcy mieli jednak wiele uwag do proponowanego rozwiązania przebudowy alei. Po zgłoszeniu wielu uwag najprawdopodobniej powstanie trzeci projekt, w którym zostaną uwzględnione propozycje mieszkańców.

Ochrona konserwatorska nie pozwala na dużo zmian

Aleja Solidarności znajduje się na obszarze objętym ochroną konserwatorską, co oznacza, że większych zmian nie będzie. Z pewnością projektant nie może ingerować w linie krawężników i zieleńce, które powinny zostać w aktualnym miejscu.

Aktualnie wzdłuż projektowanego odcinka parkuje ponad 300 aut, w tym część na miejscach gdzie parkowanie nie jest dozwolone.

Grzegorz Kalfas, projektant z pracowni Altrans poinformował o dwóch wariantach.

- W pierwszym wariancie droga w obu kierunkach będzie jednopasmowa, ale będzie można stworzyć 240 miejsc parkingowych. W drugim wariancie droga w obu kierunkach byłaby dwupasmowa, ale kosztem miejsc parkingowych, których przewidujemy 130 - mówił Grzegorz Kalfas.

Przewodniczący jest za większą liczbą parkingów

Stanisław Moryc, przewodniczący dzielnicy Nowa Huta podkreślił, że mieszkańcy muszą zdecydować się na jeden z zaproponowanych wariantów. Przy czym podkreślił, że to co mieszkańcy zgłoszą w spotkaniach konsultacyjnych będzie brane pod uwagę.

- Ja jestem za tym, który mówi o pojedynczych pasach jezdni, ale większej liczbie miejsc parkingowych. Przy czym należy pamiętać, ze po zakończeniu prac przy budowie trasy S7 zmniejszy się ruch tranzytowy na al. Solidarności - dodał Stanisław Moryc.

Podczas spotkanie mieszkańcy jasno dali do zrozumienia, że głównie zależy im na miejscach parkingowych, których brak jest największą bolączką tej części Nowej Huty. Osoby, które przybyły na spotkanie zwracały również uwagę na to, że ochrona konserwatorska nie pozwala na zmiany, które dałaby większy komfort mieszkańcom.

Kolejne spotkania i dyżury telefoniczne

Spotkanie on-line odbędzie się 29 czerwca 2023 r. (czwartek) w godz. 17.00-19.00. Spotkanie na platformie Zoom transmitowane na profilu FB ZDMK.

Z kolei drugie spotkanie stacjonarne będzie miało miejsce 4 lipca 2023 r. (wtorek) w godz. 17.00-19.00 w ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, 31-959 Kraków

Odbędą się również dyżury telefoniczne. Przewidziane są dwa telefoniczne dyżury eksperckie pod numerem: 12 616 72 55, 4 lipca (wtorek) w godz. 10.00-12.00 oraz 5 lipca (środa) w godz. 13.00-15.00.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Planowana przebudowa al. Solidarności wywołuje dużo emocji. Najlepszego rozwiązania szukali w... Domu Utopii - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto