Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Plac Nowy do przebudowy. Zaplanowali tam drzewa. Tak ma wyglądać po modernizacji - WIZUALIZACJE

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Plac Nowy czeka przebudowa. Ma tam pojawić się zieleń.
Plac Nowy czeka przebudowa. Ma tam pojawić się zieleń. ZDMK/ Dakuzo/ Andrzej Wiśniewski
Zarząd Dróg Miasta Krakowa ogłosił przetarg na projekt przebudowy placu Nowego. Mają na nim pojawić się drzewa. Zaplanowano też ograniczenia w ruchu samochodowym i parkowaniu. Przejdź do GALERII, by zobaczyć, jak ma wyglądać to centralne miejsce Kazimierza po modernizacji.

Projekt przebudowy placu Nowego ma powstać na podstawie koncepcji, którą opracowano w oparciu o konsultacje społeczne. Zaplanowano m.in. zmiany w ruchu w tym centralnym miejscu na krakowskim Kazimierzu. Powstała też koncepcja nowych rozwiązań dla funkcji targowej. Wyznaczono również lokalizacje dla ogródków kawiarnianych i ławek. Zaplanowano także zieleń, w tym drzewa.

Inwestycja ma być podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich dotyczy przebudowy pasa drogowego wokół placu wraz z zielenią, oświetleniem oraz uzbrojeniem technicznym. Termin realizacji wyznaczono na lata 2022-2025.

Drugi etap ma objąć przebudowę płyty placu (bez budynku stojącego na środku „Okrąglaka”). W tym wypadku termin realizacji nie został jeszcze określony.

Ograniczenia w ruchu. Zamknięta ulica Estery

W przypadku planowanych zmian dotyczących komunikacji zakłada się scenariusz polegający na zamknięciu ul. Estery dla regularnego ruchu kołowego. To ma też umożliwić funkcjonowanie ogródków gastronomicznych na rogu ulicy Estery i Warszauera.

Wjazd na ul. Estery oraz odcinek przy Centrum Kultury Żydowskiej ma być możliwy dla pojazdów uprzywilejowanych, ratunkowych lub serwisowych poprzez możliwość schowania słupków pneumatycznych w posadzkę.

Ograniczona ma zostać liczba miejsc parkingowych. Preferowany wariant dotyczy wytyczenia pasu postojowego po północnej części placu, mogącego pomieścić do 8 samochodów - wzdłuż chodnika. Oprócz tego przewidziano 2 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z kartą parkingową dla niepełnosprawnych po południowej stronie placu. Dodatkowo na ul. Estery mają zostać zlokalizowane 2 miejsca postojowe oraz od strony południowej 1 miejsce na czas dostaw.

"Istniejące szerokości pasów drogowych nie pozwalają na lokalizację większej ilości miejsc postojowych przy zachowaniu możliwości ustawienia ogródków gastronomicznych, spełnienia wymagań w zakresie szerokości chodników, drogi pożarowej oraz lokalizacji zieleni o powierzchni spełniającej wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego" - wyjaśniono w koncepcji nowego zagospodarowania placu.

Ogródki przy budynkach i nowe kramy

Na podstawie zaleceń konserwatorskich ogródki kawiarniane zaplanowano bezpośrednio przy budynkach. Jako element oddzielenia proponuje się zieleń niską ozdobną przy ogródkach – kwiaty lub trawy sadzone w niskich donicach. Ze względów eksploatacyjnych zaproponowano, by utrzymanie zieleni przynależnej do ogródków gastronomicznych była w gestii najemców i właścicieli lokali.

Koncepcja zakłada konieczność wprowadzenia na placu nowych form kramów, zaplanowanych jako ażurowe i jednolite elementy.
Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi przestrzeń kramów handlowych ograniczono wyłącznie do południowej pierzei placu.

Na płycie placu zaprojektowano rozwiązanie polegające na wprowadzeniu szeregu pergoli, których podstawową funkcją ma być zadaszenie stoisk handlowych (z użyciem tkaniny). Poza imprezami targowymi, gdy stoły handlowe będą składane i usuwane z placu, funkcją pergoli może być zacienienie.

Kwietniki, krzewy i szpalery drzew

Nowością na placu ma być zieleń. W I etapie dotyczącym przebudowy pasa drogowego zaproponowano zieleń niską (trawy, kwietniki i krzewy) w obrębie projektowanego szerokiego pasa pieszego w ul. Estery.

W II etapie, obejmującym modernizację płyty placu, zaplanowano okrągły klomb z drzewem, który ma powstać w “luce przestrzennej” uzyskanej poprzez likwidację budynku szaletów miejskich.

Szpaler drzew zaproponowano wzdłuż północnej krawędzi placu. Drugi szpaler miałby być wkomponowany w przestrzenie pomiędzy projektowanymi stoiskami handlowymi. Trzy dodatkowe drzewa mają być zasadzone wzdłuż ul. Estery.

Raport z konsultacji społecznych ws. przebudowy placu Nowego był gotowy przed rokiem. Wtedy jednak nie mówiono o drzewach na placu, choć wielu uczestników konsultacji oczekiwało na takie rozwiązanie i krytykowało pomysł całkowitego pokrycia placu betonową posadzką.

"Istotne jest, iż plac Nowy pokryty jest betonową posadzką od ponad stu lat, a aktualny projekt nie ma na celu redefinicji tego miejsca a jedynie rewitalizację i przywrócenie ładu przestrzennego. W zakresie niniejszego działania planowane jest usunięcie wiat, budek, przypadkowej zabudowy oraz przywrócenie ładu urbanistycznego, zgodnego do pierwotnego wizerunku placu, czyli takiego jakim był sto lat temu" - wyjaśniono w raporcie.

Jego autorzy podkreślili też: "Istotne jest to, że plac Nowy, wraz z całą dzielnicą Kazimierz, wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej, w związku z czym możliwe jest jedynie przywrócenie
jego historycznego charakteru, zmiana placu w zielony skwer nie jest możliwa". Wtedy proponowano tylko jedno “samotne pojedyncze drzewo”, jako "urzeczywistnienie pomysłu lokalnych aktywistów, pomysłu na rozłożyste drzewo jako symbol jedności i przemian".

Po roku okazało się jednak, że można zaplanować na placu drzewa. Teraz w opisie do koncepcji wyjaśniono: "Wobec zgody Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie na lokalizację zieleni niskiej i wysokiej w obrębie placu, konieczne staje się zrealizowanie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nakładającego obowiązek realizacji 5 procent powierzchni jako przestrzeni biologicznie czynnej".

Konkurs bez realizacji

Przypomnijmy, że 13 lat temu miasto rozstrzygnęło konkurs na wizję architektoniczną przebudowy placu Nowego. Wygrała propozycja krakowskich architektów Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka. Koncepcja zakładała modernizację nawierzchni placu oraz m.in. w jego części lokalizację straganów z zadaszeniem. Warunki konkursu były takie, że później miasto miało zlecić zwycięskim architektom wykonanie projektu realizacyjnego przebudowy placu. Nie doszło do tego.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa wyjaśniał: - Poprzednia koncepcja, pomimo upływu ponad 10 lat i wnioskowania co roku o zabezpieczenie środków na jej wykonanie, nie doczekała się fazy realizacyjnej, co należy interpretować jako swego rodzaj brak akceptacji dla realizacji projektu w tej formie. W tym czasie stan techniczny nawierzchni placu uległ znacznej degradacji i wymaga podjęcia pilnych działań. W związku z tym podjęta została próba wykonania przebudowy placu Nowego w ograniczonym zakresie, wynikającym z konieczności dostosowania układu komunikacji drogowej i pieszej do obowiązujących na terenie Kazimierza zasad oraz uporządkowania zagospodarowania terenu placu.

W efekcie ZDMK przeprowadził przetarg na wykonawcę koncepcji przebudowy placu Nowego. Wybór wykonawcy trwał blisko pół roku. Chętnych było 10 firm. Wybrano firmę Dakuzo. Koszt opracowania to 49,5 tys. zł.

Teraz ogłoszono przetarg na wykonanie projektu przebudowy placu. Oferty będą przyjmowane do 2 września tego roku.

FLESZ - Ceny samochodów mocno w górę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Plac Nowy do przebudowy. Zaplanowali tam drzewa. Tak ma wyglądać po modernizacji - WIZUALIZACJE - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto