Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: piłkarski turniej z okazji Święta NIepodległości

Wojciech Batko
Już po raz piąty Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie przy ulicy Szablowskiego 1 organizuje piłkarski Turniej Niepodległości. Dziś i jutro rywalizować będzie osiem drużyn w kategorii juniorów młodszych (rocznik 1994). Obok Wisły, Cracovii oraz gospodarzy czyli ekipy SMS, także zespoły Poniewieża i Szawli z Litwy, Karpat Lwów i Polonii Chmielnicki z Ukrainy oraz MSK Żylina ze Słowacji.

- Turniej organizujemy z okazji 92-giej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi dyrektor futbolowej SMS, Mirosław Gilarski. - Naturalnie istotny jest aspekt sportowy, ale element historyczno-poznawczy nie jest bez znaczenia. Z jednej strony bowiem zawody mają na celu uczczenie Narodowego Święta Niepodległości, a z drugiej uświadomienie młodzieży znaczenia, jakie dla naszej ojczyzny miały wydarzenia z 1918 roku. Ponadto poprzez organizowanie takiego turnieju pragniemy integrować młodzież. W tym wypadku z Polski, Ukrainy, Słowacji i Litwy, czyli krajów ościennych . Niech chłopcy poznają swoich sąsiadów, ich kulturę, język czy zwyczaje.

Organizatorami turnieju jest wspomniany Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego oraz MKS Szkoły Mistrzostwa Sportowego z ul. Szablowskiego 1. Natomiast patronat honorowy nad krakowskimi zawodami objęli: prezes Wisła Kraków S.A. - Bogdan Basałaj, prezes MKS Cracovia - profesor Janusz Filipiak, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej - Grzegorz Lato, marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Nawara, wojewoda Małopolski - Stanisław Kracik, prezydent Miasta Krakowa - profesor Jacek Majchrowski oraz ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, konsul generalny Ukrainy w Krakowie i chargé d'affaires a. i. ambasady Republiki Słowackiej w Polsce.

- Dobór uczestników niepodległościowych zawodów nie jest przypadkowy - stwierdza dyrektor Gilarski. - Z Żyliną współpracujemy już od wielu lat, a pod koniec listopada reprezentacja naszej szkoły będzie z rewizytą na Słowacji. Mamy umowę o współpracy z Liceum we Lwowie, a ta placówka jest pod opiekuńczymi skrzydłami właśnie klubu Karpaty. Jeżeli chodzi o Polonię Chmielnicki to nawiązaliśmy kontakt dzięki wielu Polakom żyjącym w tym rejonie Ukrainy. I dla nich przyjazd do Krakowa jest wielkim wydarzeniem. Podobnie jak dla Litwinów z Poniewieża i Szawli. Także tam nie brakuje przecież ludzi otwarcie przyznających się do polskich korzeni.

Wicedyrektor placówki z ul. Szablowskiego, jednocześnie prezes MKS SMS, Piotr Kocąb dodaje: - W naszej szkole bardzo dużo pracujemy nad indywidualnym rozwojem naszych uczniów. Nie tylko sportowym. Niezwykle istotne jest, na przykład, wpojenie młodym ludziom wartości ciężkiej pracy i dyscypliny. Systematycznie też, między innymi dzięki inicjatywom dyrektora Gilarskiego, poszerza się oferta edukacyjna szkoły oraz jej promocja. Ponadto dyrektor Gilarski przywiązuje bardzo dużą wagę do zachowania uczniów oraz wychowywania ich w duchu poszanowania historii. Stąd, m.in. wyjazdy naszej młodzieży na Kresy Wschodnie (wiosną br. - przyp. bat) oraz do muzeum Powstania Warszawskiego.

Pokaż, kogo popierasz. Już dziś oddaj głos na prezydenta Krakowa
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:**
Ukradł kartę bankomatową z portfela i wypłacił całą kasęMaciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą.**Wejdź na szumowski.eu
A może to Ciebie szukamy? Zostań**miss internetu**województwa małopolskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto