Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pikieta przeciw dzieleniu na AGH "ludzi na gorszych i lepszych" z racji zaszczepienia

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Pikieta została zorganizowana przed gmachem AGH przy Alejach Trzech Wieszczów
Pikieta została zorganizowana przed gmachem AGH przy Alejach Trzech Wieszczów Wojciech Matusik
Pikieta pod hasłem "Stop segregacji sanitarnej" rozpoczęła się we wtorek w południe przed wejściem do gmachu głównego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zorganizował ją Małopolski Marsz Wolności. Demonstracja była odpowiedzią na komunikaty i decyzje krakowskiej uczelni w sprawie studentów, którzy nie zaszczepią się przeciwko Covid-19 przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. AGH tymczasem informuje m.in., że doprecyzowała zasady dotyczące udziału w zajęciach terenowych.

FLESZ - Fala upałów przeplatana burzami

od 16 lat

Organizatorzy pikiety wskazują, że władze uczelni "pozwoliły sobie na wydanie oświadczenia w związku z organizacją szczepień mówiącego o tym, kto może, a kto nie może uczestniczyć w zajęciach terenowych i praktykach studenckich, łamiąc w ten sposób art. 32 Konstytucji RP, mówiący, że każdy obywatel jest równy wobec prawa. To skandaliczne postępowanie władz uczelni nie tylko łamie prawo, ale także dzieli ludzi na gorszych i lepszych, z czym My zgodzić się nie możemy. Jako Małopolski Marsz Wolności, który powstał w 2020 jako apolityczny ruch wolnych obywateli i organizator wielu wolnościowych akcji między innymi: Z Miłości do Wolności - 13.02.2021, Za Naszą i Waszą Wolność - 8.05.2021, a także aktywny udział w akcji Otwieramy - Polskie VETO, uważamy że nie możemy milczeć wobec jawnego gwałcenia naszej Konstytucji, jak również naszych praw" - stwierdza Małopolski Marsz Wolności.

Przypomnijmy: AGH zachęca do szczepienia się, zorganizowała akcję szczepień dla studentów, doktorantów i pracowników. Uczelnia zakłada powrót do normalnego funkcjonowania od 1 października i niedawno uprzedziła, że osoby niezaszczepione do tego czasu będą musiały zostać objęte "systemem specjalnej ochrony fizycznej i organizacyjnej" dla zapewnienia im bezpieczeństwa. "Zapewne wprowadzone zasady mogą być dla nich uciążliwe" - stwierdził w swoim komunikacie kanclerz AGH Henryk Zioło. Z kolei dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH zdecydował, że do odbywania zajęć terenowych i praktyk zostaną dopuszczeni wyłącznie studenci z zaświadczeniami o zaszczepieniu co najmniej pierwszą dawką, a ci, którzy "nie uznają za celowe poddania się szczepieniu", będą musieli poczekać na te zajęcia i praktyki do następnego roku.

W odpowiedzi na te komunikaty i decyzje w mediach społecznościowych pojawiły się komentarze o łamaniu prawa i dyskryminacji na uczelni, o przymuszaniu do szczepień i szykanach. Sprawa również trafiła do krakowskiej prokuratury. Wpłynęło tam zawiadomienie dotyczące zachowania rektora i innych pracowników AGH, którzy - zdaniem zawiadamiającego - przymuszają studentów do udziału w programie szczepień przeciwko COVID-19, uzależniając ich udział w zajęciach stacjonarnych od przyjęcia przynajmniej jednej dawki szczepionki. Ponadto interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, zwrócił się o wyjaśnienia do rektora AGH.

Rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska podkreśla, że zapowiedziane uciążliwości dla niezaszczepionych to nic innego jak: konieczność zachowania dystansu, dezynfekcja rąk, konieczność zasłaniania ust i nosa. Przekazuje też, że zostały już doprecyzowane zapisy dotyczące udziału w zajęciach terenowych. - Ograniczenia dotyczą wyłącznie wyjazdowych, grupowych zajęć terenowych z noclegami poza miejscem zamieszkania. Indywidualne praktyki dyplomowe w zakładach pracy są realizowane
na podstawie przepisów zakładów pracy, w których się one odbywają. Oznacza to, że uczelnia nie ma możliwości kwestionowania odmowy przyjęcia studenta na praktykę z powodu braku szczepień - mówi nam Anna Żmuda-Muszyńska. - Zgłoszenie się na zajęcia terenowe wynikające z ustalonego harmonogramu jest jednoznaczne z tym, iż dana osoba nie ma żadnych objawów chorobowych oraz spełnia jedno z kryteriów: (1) jest zaszczepiona co najmniej pierwszą dawką, (2) istnieją lekarskie przeciwwskazań do szczepienia, (3) przebyła zachorowanie na COVID-19, (4) wykonała test na COVID-19 najwcześniej na 48 godzin przed rozpoczęciem zajęć z wynikiem negatywnym.

Przedstawicielka AGH zwraca jednocześnie uwagę, że we wtorkowej (22.06) pikiecie przed gmachem głównym uczelni wzięło udział około 10 osób, w tym ani jeden student AGH.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Pikieta przeciw dzieleniu na AGH "ludzi na gorszych i lepszych" z racji zaszczepienia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto