Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pierwszy tydzień konsultacji społecznych ws. zagospodarowania Jordanówki. Prym wiedzie funkcja kulturalna

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W ubiegłym roku Gmina Kraków wyszła z propozycją, by pusty okrąglak z Parku Jordana zagospodarować na muzeum sportu. Pomysł szybko spotkał się ze sprzeciwem mieszkańców i niektórych radnych, którzy uważali, że miasto powinno przeprowadzić konsultacje w sprawie zagospodarowania tego miejsca. 19 kwietnia 2022 r. rzeczone konsultacje ruszyły, a przez pierwszy tydzień udział wzięło w nich ponad 200 osób, z których zdecydowana większość stawia na funkcję kulturalną aniżeli muzealną obiektu, jak chciałoby miasto. Konsultacje zakończą się 3 czerwca 2022 roku.

FLESZ - Rower alternatywą dla rosnących cen paliw

od 16 lat

Przez pierwszy tydzień konsultacji aż 274 mieszkańców wypełniło ankietę dot. tego jakie funkcje powinien spełniać budynek pawilonu "Jordanówka", tak by przysłużył się wszystkim mieszkańcom.

Najwięcej mieszkańców, bo aż 179 chce by "Jordanówka" pełniła funkcję kulturalną czyli np. domu kultury, miejsca wystaw, imprez plenerowych czy klubokawiarni. Drugą najczęściej wybieraną odpowiedzią z liczbą 129 głosów była "inne", gdzie mieszkańcy mieli możliwość wpisania swoich pomysłów. Tu pojawiały się takie propozycje jak kawiarnia czy miejsce dla dzieci. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyła się opcja administracyjna oraz muzealna.

Zapytaliśmy urzędników również o koszty utrzymania budynku, który od ponad roku stoi pusty.

- ZZM nie poniósł żadnych nakładów związanych z utrzymaniem budynku poza opłatami z tytułu umów na dostawę energii elektrycznej oraz dostawy wody i odbioru ścieków. Utrzymanie budynku tj. sprzątanie, usuwanie liści z dachu, usuwanie graffiti wykonywane jest przez pracowników ZZM w ramach bieżących działań bez zlecania usług podmiotom zewnętrznym - informuje nas Kamil Popiela z UMK

Póki co koszty modernizacji Jordanówki nie są znane. O wysokości potrzebnej kwoty dowiemy się dopiero gdy zrobiona zostanie dokumentacja projektowa dla zadania. Na rok 2023 w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa na modernizację obiektu zarezerwowano 3,5 mln złotych.

- Już 6 lat temu, w czasie składania petycji o rewitalizację Parku Jordana słyszałam od mieszkańców, że w kwestii przyszłej modernizacji Jordanówki chcą, by nawiązywała ona do idei Henryka Jordana, który chciał by park i jego otoczenie był w głównej mierze dla dzieci i młodzieży, a po drugie, by kawiarnia, do której mają sentyment od pokoleń, i do której mogliby przychodzić całymi rodzinami, została na swoim miejscu. Teraz cała nadzieja w mieszkańcach i ich głosach, których mam nadzieję miasto posłucha i odstąpi od idei zrobienia tutaj Muzeum Sportu - mówi w rozmowie z nami Natalia Nazim

Kazimierz Cholewa, Prezes Towarzystwa Parku im. Henryka Jordana tłumaczy natomiast, że jeszcze w grudniu poprzedniego roku spotkał się z Prezydentem, który zapowiedział, że w Jordanówce znajdzie się miejsce dla Izby Pamięci Jordana, gabloty z medalami zdobytymi przez mistrzów w zawodach sportowych, które aktualnie znajdują się w UMK, kawiarenka i Towarzystwo Parku im. Henryka Jordana. - Będzie i miejsce pamięci i kawiarenka i wszyscy będą zadowoleni. To co należało do Jordanówki musi do niej wrócić. Jesteśmy to winni założycielowi Parku i wielkiemu Polakowi, jakim był dr Henryk Jordan - mówi Kazimierz Cholewa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto