Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pierwszy krok w judo i zajęcia z bezpiecznego upadania w szkołach

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Sylwester Gaweł zamierza teraz szkolić młodzież w krakowskich szkołach
Sylwester Gaweł zamierza teraz szkolić młodzież w krakowskich szkołach Fot. Archiwum
Od przyszłego roku w krakowskich szkołach podstawowych i przedszkolach mają być realizowane programy "Pierwszy krok w judo", "Szkoła bezpiecznego upadania z elementami judo" oraz zajęcia dla najmłodszych "Judo FUN". Celem przedsięwzięcia ma być m.in. nauka poprawnego wykonywania padów (bezpiecznego upadania), co umożliwia dzieciom uniknięcie urazów w czasie zabaw, uprawiania różnych sportów, jak i w codziennym życiu. Organizatorzy liczą też, że część uczniów zdecyduje się na poznawanie kolejnych tajników judo i treningi tej dyscypliny w krakowskich klubach.

- Program pierwszy krok w judo oraz szkoła bezpiecznego upadania skierowane są do przedszkoli oraz szkół podstawowych - mówi Sylwester Gaweł, inicjator nowych programów. - Celem tych treningów jest profilaktyka mająca na celu zminimalizowanie ryzyka nabawienia się przez dzieci wszelkiego rodzaju kontuzji: stłuczeń, zwichnięć, złamań, wstrząsów mózg. Jest dużo państw na świecie, gdzie tego rodzaju profilaktyka przynosi zakładane efekty. Tematem zajęć starszych dzieci oraz młodzieży będzie nauka upadania, techniki akrobatyki oraz trening ogólnorozwojowy. Zawodnicy judo mają nieporównywalnie mniej kontuzji w stosunku do osób nietrenujących. Judo zapewnia harmonijny rozwój, przekonuje, że nie siła i ciężar ciała, ale szybkość i zręczność są czynnikami decydującymi w działaniu - dodaje.

Sylwester Gaweł w latach 1985-2000 był judoką Wisły Kraków. Później wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie od 2002 r. reprezentował największy klub sportowy New York Athletic Club na Manhattanie. Podczas sportowej kariery zdobył m.in. Puchar Świata w judo, był wielokrotnym złotym medalistą mistrzostw Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Został pierwszym Polakiem, który wywalczył mistrzostwo Stanów Zjednoczonych. W latach 2015 - 2018 był prezesem New York State Judo Inc., organizacji zrzeszającej wszystkie kluby judo w stanie Nowy Jork. Organizował wiele lokalnych, stanowych oraz międzynarodowych turniejów judo w Nowym Jorku oraz na terenie Stanów Zjednoczonych. Pierwszy klub judo założył w 2000 r. (UKS Relaks w Witkowicach), który funkcjonuje do dziś. Później po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych w 2005 r., przy współpracy z organizacjami polonijnymi, założył szkoły judo Sylwester Gawel Judo Club w Nowym Jorku i New Jersey. Początkowo były one dostępne tylko dla Polonii, a później dla wszystkich dzieci i młodzieży (szkoły funkcjonują do dzisiaj).

Teraz Sylwester Gaweł na stałe osiadł w Krakowie. Wraz z fundacją Polish American Judo Academy, której jest założycielem, zamierza rozwijać i popularyzować judo wśród najmłodszych. Swoją koncepcję przedstawił radnym miejskim z Komisji Sportu podczas jej niedawnego posiedzenia. Jego pomysł jest wynikiem wieloletniego doświadczenia w roli działacza i trenera w Polsce oraz Stanach Zjednoczonych.

- Judo jest dyscypliną olimpijską od 1964 r. Jej założycielem był Jigoro Kano, który zebrał i ulepszył chwyty Jiu Jitsu nadając im nową formę. Usunął elementy, które mógłby zagrozić zdrowiu i życiu. Judo można tłumaczyć jako drogę do zwinności lub drogę ustępowania. Historia polskiego judo jest bardzo bogata i mamy bardzo dużo utytułowanych zawodników jak Janusz Pawłowski, Wiesław Blach ,Aneta Szczepańska, Rafał Kubacki ,Waldemar Legień, Paweł Nastula - wylicza Sylwester Gaweł. - Niestety ostatni medale olimpijskie w judo został zdobyty w Atlancie w 1996 r. Musimy przywrócić lata świetności tej dyscypliny w Polsce. Musi nastąpić rewitalizacja programów sportowych ogólnorozwojowych. Musimy wyjść naprzeciw młodym zawodnikom i ich ukierunkować. Stworzyć im odpowiednie warunki oraz zaszczepić sportem i pokazać na czym polega ta przygoda. Judo to drugi po piłce nożnej najbardziej popularny sport na świecie - dodaje.

Plan jest taki, by od 2020 r. program "Pierwszy krok w judo" był realizowany w przedszkolach oraz szkołach podstawowych wybranych w porozumieniu z lokalnymi klubami judo, które już prowadzą szkolenie dzieci i młodzieży. Zadaniem klubu będzie pomoc i wsparcie organizacyjne. - Przetarcie szlaków spowoduje, że kluby będą miały możliwość utworzenia przy szkole sekcji judo i dalszego szkolenia dzieci zainteresowanych kontynuacją przygody z judo - zaznacza Sylwester Gaweł.

Warunkiem udziału szkoły w programie "Pierwszy krok w judo" będzie współpraca z klubem judo, gdzie jest wykwalifikowana kadra trenerów i instruktorów. Na koniec szkolenia w programie "Pierwszy krok w judo", dzieci uczestniczące w zajęciach będą mogły przedstawić wszystkim swoje umiejętności oraz powalczyć o medale i nagrody w mini turniejach. - Dla wszystkich uczestników programu "Pierwszy krok w judo" przewidujemy dyplomy ukończenia programu oraz specjalne prezenty - dodaje Sylwester Gaweł.

Pilotażowe zajęcia w wybranych szkołach i przedszkolach mają zacząć się już w październiku. - W pełni z programami zamierzamy wystartować od stycznia 2020 roku - informuje Sylwester Gaweł. Zaznacza, że organizatorzy programów zapewnią matę do judo dla szkół i matę tzw. puzzlową do przedszkoli (ilość w zależności od potrzeb i kształtu sali) oraz sprzęt sportowy do prowadzenia zajęć (piłki taśmy itp.; ewentualnie drabinki). Zajęcia mają się odbywać w języku polskim i opcjonalnie angielskim, a dodatkowo wszystkie komendy na treningu będą w języku japońskim. Poprzez zabawę dzieci oprócz judo oraz wielu ogólnorozwojowych ćwiczeń na bazie zabawy będą się więc też uczyć języków.

Program dotyczący zajęć z judo w szkołach spodobał się radnym z komisji sportu. - To ciekawa formuła wychowania i edukacji przez sport. Sylwester Gaweł jest osobą mającą duże doświadczenie w tego typu szkoleniu młodzieży. Może więc liczyć na rekomendację podobnych działań w krakowskich placówkach edukacyjnych. Trzeba promować wśród młodzieży dyscypliny, które dają ogólny rozwój młodzieży, przygotowują do życia, uczą samoobrony - komentuje Stanisław Moryc, przewodniczący komisji sportu Rady Miasta Krakowa.

Dodatkowo Polish American Judo Academy w ramach popularyzacji oraz upowszechnienia judo w porozumieniu ze Konsulatem Amerykańskim w Krakowie ma otworzyć program judo w szkole konsularnej ISK w Lusinie. 12 października odbędzie się pokaz promujący judo - W porozumieniu z konsulatem przygotowujemy program wymiany młodzieży w 2020 roku - informuje Sylwester Gaweł.

Jest też inicjatorem, z rekomendacją Polskiego Związku Judo, dofinansowania z funduszy ministerialnych inwestycji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tematem jest budowa nowej hali sportowej, w której w przyszłości będą się odbywać zawody judo oraz dodatkowej sali o powierzchni 175 mkw przeznaczonej do zajęć judo dla studentów.

Sylwester Gaweł doprowadził do organizacji Mistrzostw Świata Weteranów Judo, które odbędą się w Krakowie - Tauron Arenie w dniach 22- 26 września 2020 r. Będą to pierwsze mistrzostwa świata w historii polskiego judo. Średnio na tego typu zawodach startuje około 1300 zawodników z całego świata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Pierwszy krok w judo i zajęcia z bezpiecznego upadania w szkołach - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto