Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: pielęgniarek nie stać na łazienki w wyremontowanych mieszkaniach

Piotr Rąpalski
Na razie pielęgniarki muszą korzystać ze wspólnych łazienek umieszczonych przy korytarzu
Na razie pielęgniarki muszą korzystać ze wspólnych łazienek umieszczonych przy korytarzu Jakub POPIEL
W budynku gminnym nr 60 na osiedlu Na Skarpie trwa remont. Dzięki niemu mieszkańcy dostają odnowione mieszkania. Sęk w tym, że bez łazienek. Sanitariaty muszą sobie wykonać sami. Kilku pielęgniarek nie stać na taki wydatek.

Mało tego. Jeśli nawet znajdą pieniądze na łazienki, automatycznie wzrośnie im czynsz, gdyż polepszy się standard lokali. To kuriozalna sytuacja, skoro zainwestują w majątek gminy. Kobiety wołają o pomoc. Urzędnicy zasłaniają się przepisami.

W budynku remontowane są zarówno puste, jak i zamieszkałe lokale. W pierwszych gmina montuje łazienki, ale tam gdzie potrzebują ich konkretni mieszkańcy, już nie. Ci zdani są na własne siły. - Z moją pensją nie stać mnie na zrobienie łazienki. Prosimy o pomoc. Od kilkunastu lat regularnie płacimy czynsz - mówi pani Elżbieta. - Mam inwestować w lokal, nie mając pewności, że będę go mogła kiedyś wykupić? - pyta.

Co na to urzędnicy? Tłumaczą, że Zarząd Budynków Komunalnych nie ma obowiązku dokonywać ulepszeń w już wynajmowanych lokalach, a wzrost czynszu wynika z przepisów.

Sprawą zainteresowaliśmy Jerzego Woźniakiewicza, radnego miejskiego. - Napisałem już list do prezydenta. Pielęgniarkom trzeba pomóc. Pełnią ważną funkcję społeczną, a wszyscy wiemy, jak wyglądają ich zarobki - mówi radny.

Oburza go, że ktoś, wykładając pieniądze na ulepszenie własności gminy, ma ponosić za to jeszcze karę, jaką jest podniesienie czynszu.

- To kuriozalna sytuacja. Czy zasada ta działa także w odwrotną stronę? Czy zdewastowanie zajmowanego mienia gminnego spowoduje obniżkę czynszu? - pyta przewrotnie radny.
Dowiedzieliśmy się, że Wydział Mieszkalnictwa ma rozważyć możliwość zmiany zarządzenia prezydenta, która zabezpieczy interes mieszkańców. Jeśli samodzielnie wykonają łazienkę nie będą musieli więcej płacić.

Z kolei pielęgniarki mają spotkać się na początku października w sprawie instalacji sanitariatów z Elżbietą Lęcznarowicz, wiceprezydent do spraw edukacji i spraw społecznych.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolsce
60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto