Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pawilon Wyspiańskiego do remontu. Po 14 latach od powstania [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Pawilon Wyspiańskiego czeka za siatką na prace przy elewacji
Pawilon Wyspiańskiego czeka za siatką na prace przy elewacji Anna Kaczmarz
Pawilon Wyspiańskiego na rogu placu Wszystkich Świętych i ul. Grodzkiej, w którego ścianę wkomponowane są witraże według projektów Stanisława Wyspiańskiego, przykryła siatka. Obiekt z ażurową fasadą z ruchomych cegieł (można je obracać i ustawiać w różnych aranżacjach), specjalnie zaprojektowanych i ręcznie robionych, po kilkunastu latach od powstania przejdzie remont. Jest on konieczny ze względu na zły stan elewacji zewnętrznej budynku.

FLESZ - Koniec z alkoholem w samolotach?

od 16 lat

Pawilon został wybudowany za 10,7 mln zł i uroczyście otwarty zaledwie 14 lat temu. Należy do miasta, a jego dzierżawcą jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Na zaplanowane teraz prace w obiekcie popłynie kwota ok. 1 mln 350 tys. zł brutto.

- KBF utrzymuje budynek będący własnością gminy Kraków w należytym stanie. Regularnie przeprowadzane są wszystkie wymagane przepisami prawa przeglądy, kontrole oraz serwisy. Dokonywane są także naprawy uszkodzeń wynikających z bieżącego użytkowania obiektu - zapewnia pytany o bieżącą konserwację i dbałość o pawilon Michał Zalewski, rzecznik KBF.

Jak przekazuje Zalewski, na podstawie codziennych obserwacji, regularnych przeglądów, a także po uzyskaniu zleconej przez KBF ekspertyzy technicznej podjęto decyzję o przeprowadzeniu prac remontowych z uwagi na zły stan elewacji zewnętrznej budynku. Aby w pełni zadbać o budynek Pawilonu Wyspiańskiego, uznano, że konieczne jest wykonanie całościowego remontu elewacji, tak zewnętrznej, jak i wewnętrznej.

- Uszkodzenia powstawały sukcesywnie przez ostatnich 14 lat i nie wynikają ze złego użytkowania obiektu lub niedbałości dzierżawcy. Elewacja Pawilonu Wyspiańskiego to misterna, oryginalna konstrukcja o skomplikowanej technologii montażu, rzadko spotykanej w polskich warunkach. Składa się na nią 4 388 ruchomych elementów ceramicznych, z których każdy podtrzymywany jest pierścieniami (ich liczba wynosi 13 164). Elementy te nie zostaną zastąpione innymi, ponieważ stanowią integralną część bryły oraz projektu architektonicznego

- zaznacza rzecznik KBF.

Michał Zalewski dodaje, że podczas bieżących przeglądów i konserwacji KBF systematycznie konserwował wszelkie elementy, dokonywano także wymiany uszkodzonych elementów na nowe, w szczególności płyt okładziny wewnętrznej, które wykonane są już w nowej, bezpieczniejszej technologii - z zatopioną w nich siatką z włókna szklanego.

Po najnowszym badaniu stanu elewacji zewnętrznej budynku rozpoczęto już prace mające na celu usunięcie elementów wadliwych oraz zabezpieczono elewację pawilonu siatką (KBF informuje, że siatka pozostanie na pawilonie do czasu rozpoczęcia właściwego remontu elewacji zewnętrznej).

Remont zgodnie z planem powinien zakończyć się około połowy listopada. Złożą się na niego: remont płyt wieloformatowych w holu głównym, odświeżenie okładzin schodów zewnętrznych, demontaż okładzin cokolików maskujących oraz mocowania naciągów, remont płyt wielkoformatowych elewacji zewnętrznej oraz remont ceramicznej, ażurowej części elewacji zewnętrznej, a także wymiana oświetlenia witraży w holu głównym.

Wykonawcą prac będzie Firma Budowlana J. Kasperczak Spółka Jawna ze Smardzowic, wyłoniona w trybie przetargu nieograniczonego (oferta tej firmy była jedyną ofertą złożoną w postępowaniu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Pawilon Wyspiańskiego do remontu. Po 14 latach od powstania [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto