Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Park na Wisłą w tragicznym stanie [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Radny Aleksander Miszalski złożył interpelację do prezydenta Krakowa, w której zwrócił się o naprawę szkód w Parku Stacja Wisła na Zabłociu i przywrócenie go do pierwotnego stanu. Urzędnicy z Zarządu Zieleni Miejskiej odpowiadają, że zieleń i części tarasu mają zostać wymienione w ramach gwarancji. Są też plany, by park się powiększył.

„Park Stacja Wisła po roku użytkowania jest w tragicznym stanie” - alarmują okoliczni mieszkańcy. Sprawdziliśmy na miejscu i zastaliśmy zniszczoną zieleń, wydeptaną trawę, gruz i mocno zużyte drewniane elementy tarasu czy miejsc do siedzenia.

„Na terenie parku da się zaobserwować: złamane i do tej pory nie wymienione drzewo, zasychające dęby, które kosztowały kilkadziesiąt tysięcy złotych (zresztą z moich obserwacji wynika że młode zaschnięte drzewa można spotkać na terenie całego miasta - czy nie dałoby się mimo gorącego lata jakoś tych drzew uchronić?), wyschniętą trawę, odpadające wszystkie nawierzchnie z desek, zniszczony hamak (zaraz po oddaniu parku i nie naprawiony), wyschnięte byliny, zachwaszczenia, drzewa posadzone pod koronami innych starych drzew, zasypywanie nowych drzew gruzem” - wszelkie szkody wyliczył radny Aleksander Miszalski (PO, Koalicja Obywatelska), do którego w sprawie złego stanu parku zwrócili się mieszkańcy Zabłocia.

W związku z tym radny Miszalski złożył interpelację do prezydenta Krakowa, w której zwrócił się o naprawę szkód w Parku Stacja Wisła na Zabłociu i przywrócenie go do pierwotnego stanu.

„Jeśli na wykonanie tego parku jest gwarancja i dalej ona obowiązuje, to bardzo proszę o wystąpienie do wykonawcy o naprawienie tych szkód, a jeśli nie, to uprzejmie proszę, by Zarząd Zieleni Miejskiej zajął się przywracaniem parku do stanu pierwotnego” - napisał do prezydenta radny Miszalski.

A w internecie zaczęły pojawiać się komentarze mieszkańców, że skoro powstał park, to powinno się o niego dbać: podlewać zieleń (szczególnie w czasie upałów i dni bez opadów) i kontrolować tam porządek.

Pojawiły się również propozycje zamontowania na tym terenie monitoringu. Okoliczni mieszkańcy wnioskują też, by powstał tam plac zabaw dla dzieci.

- Na dniach wykonamy przegląd roślinności w parku Stacja Wisła. W przypadku drzew zdarza się, że się nie przyjmują. Uschnięte dęby zostaną wymienione w ramach gwarancji. Jeżeli będzie konieczność wymiany innej zieleni, to tak zrobimy. Teren upraw roślin zostanie wyplewiony. Naprawę uszkodzeń tarasu będziemy egzekwować w ramach gwarancji- informuje Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Podkreśla, że rośliny w parku były podlewane. Zwraca jednak uwagę, że Zabłocie to miejsce, w którym jest dużo mieszkańców, a terenów zielonych brakuje i park Stacja Wisła cieszy się dużą popularnością (przybywają tam też krakowianie z innych dzielnic i turyści). - W związku z dużą liczbą osób w parku zieleń jest zadeptywana - dodaje Łukasz Pawlik.

Informuje również, że oprócz odnowienia istniejącego parku urzędnicy planują również jego powiększenie.

- Gmina Kraków już pozyskała działkę o powierzchni niespełna 0,5 ha, o którą planujemy powiększyć park. Obecnie trwają procedury związane z przekazaniem tego terenu w trwały zarząd ZZM. Będziemy wnioskować o to, by w przyszłorocznym budżecie miasta znalazły się pieniądze na zagospodarowanie tej dodatkowej część parku - podkreśla Łukasz Pawlik.

Przyznaje, że na nowej części parku planowany jest plac zabaw i mają być przeprowadzone konsultacje wśród najmłodszych w sprawie jego zagospodarowania. Wicedyrektor ZZM przyznaje, że w ramach inwestycji mógłby zostać także rozwiązany problem hamaka, tak by wprowadzić urządzenie, które byłoby odporne na dewastacje. - Jest też okablowanie do monitoringu. Można by więc zainstalować kamery, tak by teren był monitorowany - mówi Łukasz Pawlik.

Przypomnijmy, że park Stacja Wisła został otwarty w maju zeszłego roku. Teren, na którym powstał przeszedł gruntowną rewitalizację. Zachowano istniejącą dotychczas zieleń, a także uzupełniono ją o nasadzenia nowych drzew i krzewów, które mają stanowić barierę dla pyłu i hałasu z ulicy. Zachowano i wyeksponowano elementy dawnej Stacji Wisła. Park skomunikowano z istniejącym otoczeniem poprzez budowę i modernizację szlaków pieszych i rowerowych, w tym budowę stacji wypoczynkowej ze stojakami rowerowymi dla rowerzystów. Cały teren objęty inwestycją został wyposażony w małą architekturę.
W parku utworzono 12 stref funkcjonalnych w zależności od pełnionych funkcji i docelowych użytkowników. Wśród nich są strefy: rekreacyjna (z miejscem na piknik), zabawowa z naturalnym placem zabaw, a także m.in. łąka kwietna, farma miejska (drewniane skrzynie – rabaty podniesione - umożliwiające wyhodowanie własnych warzyw i owoców), labirynt oraz parking dla rowerów. Całości dopełnia pawilon wielofunkcyjny (80 mkw), a w nim toaleta, kuchnia, przestrzeń do warsztatów. Koszt zeszłorocznej inwestycji wyniósł 2,6 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Park na Wisłą w tragicznym stanie [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto