Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pandemia powstrzymała budowę hotelu nad dworcem autobusowym

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Pandemia wstrzymała plany budowy nad dworcem autobusowym trzypiętrowego hotelu.
Pandemia wstrzymała plany budowy nad dworcem autobusowym trzypiętrowego hotelu. Andrzej Banaś
Małopolskie Dworce Autobusowe planowały rewitalizację dworca w Krakowie i nadbudowę o trzy piętra, w których miał mieścić się hotel. Plany rozwoju tego obiektu przy ul. Bosackiej powstrzymała pandemia koronawirusa. Liczba pasażerów i kursów autobusów spadła drastycznie. W takiej sytuacji na razie władze MDA nie widzą podstaw do decyzji o inwestycji hotelowej. Liczą natomiast na to, że niedługo uda się rozpocząć przygotowania do zmian wizualnych przede wszystkim na dolnej płycie dworca.

FLESZ - Efekt pandemii widoczny na rynku moto

Planowaliśmy rozpocząć przygotowania do budowy hotelu, ale pandemia wstrzymała nasze plany. Z powodu sytuacji epidemiologicznej obecnie mamy o połowę mniej kursów niż przed marcem 2020 roku. Pasażerów jest o 70 procent mniej. Właściwie nie ma kursów zagranicznych. Pozostała tylko jedna trzecia kursów na Ukrainę. W takiej sytuacji trudno o takie inwestycje jak budowa hotelu

- mówi Tomasz Kułaj, dyrektor operacyjny w MDA S.A.

Przyznaje, że gdyby nie pandemia, to w MDA trwałyby już przygotowania do budowy hotelu (nadbudowa o trzy piętra istniejącego budynku dworca), która planowana była od lat. Do rozstrzygnięcia byłby też sposób finansowania inwestycji. Brano pod uwagę kredyt albo np. budowę hotelu w kooperacji z wybraną siecią zapewniającą usługi noclegowe. - Do tematu hotelu można powrócić, jeżeli liczba kursów powróci do około 90 procent tego co było - zaznacza Tomasz Kułaj.

Przed pandemią dziennie odbywało się ok. 1400 kursów. Obecnie zarejestrowanych jest ok. 600, ale nie wszystkie się odbywają. Tomasz Kułaj przyznaje, że w obecnej sytuacji często z powodu obaw dotyczących podróży autobusami brakuje chętnych na kursy.

W MDA liczą jednak na to, że sytuacja epidemiologiczna zacznie się poprawiać i może jeszcze w drugiej połowie tego roku będzie można rozpocząć rewitalizację dworca. - Obiekt jest w dobry stanie technicznym. Chodzi nam jednak o to, żeby poprawić jego wygląd, szczególnie szarą dolną płytę dla autokarów. Stąd nawiązaliśmy współpracę z Politechniką Krakowską i Akademią Sztuk Pięknych, by w formie konkursu dla studentów wyłonić projekt zagospodarowania dworca - mówi Tomasz Kułaj.

Pomysł jest więc taki, by młodzi projektanci i plastycy przygotowali wizję rewitalizacji dworca, którego ściany mogłyby np. posłużyć do ekspozycji. - Idea jest taka, by krakowski dworzec się wyróżniał, był zapamiętywany przez podróżnych - wyjaśnia Tomasz Kułaj.

Liczy na to, że może od jesieni studenci wznowią w normalnym trybie zajęcia, dworzec znów się zapełni podróżnymi i autobusami, co pozwoli na prace projektowe, a później np. od wiosny przyszłego roku można byłoby wprowadzać zmiany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Pandemia powstrzymała budowę hotelu nad dworcem autobusowym - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto