Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. P-TECH w "Nowodworku". Młodzież zostanie przygotowana do pracy z najwyższymi technologiami

Małgorzata Krysa, Małgorzata Mrowiec
Krakowskie I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego dołączyło do międzynarodowego programu rozwoju edukacyjno-zawodowego P-TECH, opartego na współpracy i uruchomionego w Polsce w 2019 roku z inicjatywy IBM. W jego ramach uczniowie przez cztery lata nauki będą mieli możliwość uzyskania kwalifikacji z zakresu komputerów kwantowych, sztucznej inteligencji i chmury. Program P-TECH ma na celu przygotowanie młodzieży do pracy w zawodach o specjalności informatycznej, adekwatnie do potrzeb rynku pracy.

FLESZ - Probiotyki. Jakie mają właściwości lecznicze?

od 16 lat

W czwartek (2 września) porozumienie z firmą IBM i Instytutem Badań Edukacyjnych podpisali nowi partnerzy programu: przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Akademii Górniczo-Hutniczej, Centrum Technologii Kosmicznych oraz Fundacji Quantum AI.

I LO im. Nowodworskiego od 2011 roku współpracuje z Centrum Oprogramowania IBM w Krakowie w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Razem w Technologii". Teraz natomiast "Nowodworek" staje się piątą szkołą w Polsce (a przy tym pierwszym w kraju liceum), w której będą prowadzone zajęcia w ramach P-TECH. W 2019 r. do tego międzynarodowego programu rozwoju edukacyjno-zawodowego dołączyły dwie szkoły z Katowic, a także Technikum nr 1 „Szkoła na Leśnej” we Wronkach i Zespół Szkół Politechnicznych w Łodzi.

- Jako Centrum Technologii Kosmicznych wspieramy inicjatywy przygotowania młodzieży licealnej do pracy z najwyższymi technologiami. Dla rozwoju branży kosmicznej obszar IT jest technologią kluczową. Młodzież w wieku licealnym powinna być zaznajamiana z nowymi rozwiązaniami, które pomogą jej wziąć udział w zrównoważonym rozwoju i pielęgnowaniu wartości przyszłego świata. Technologie te powinny być coraz bardziej powszechne i dostępne dla każdego. Dzięki podjętym działaniom edukacyjnym unikniemy wykluczenia technologicznego. Wyścig technologiczny na świecie przyspiesza, zależy nam na tym, aby wdrażać i edukować młodych ludzi w zakresie technologii przyszłości, a jedną z nich są informatyczne technologie kwantowe - komentuje prof. Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

W ramach P-TECH uczniowie mają m.in. śledzić codzienną pracę swojego mentora (tzw. job shadowing), poznając od wewnątrz rzeczywiste środowisko biznesowe, będą też mogli uczestniczyć w płatnych stażach. P-TECH nie wymaga wprowadzania zmian do podstawy programowej. Firmy i instytucje partnerskie we współpracy z kadrą dydaktyczną szkoły dostarczają dodatkowy wkład merytoryczny lub narzędzia do już istniejących przedmiotów i zajęć. Absolwenci, którzy dodatkowo uczestniczyli w programie P-TECH, oprócz świadectwa dojrzałości otrzymają certyfikat potwierdzający posiadanie kwalifikacji Programowanie Komputerów Kwantowych.

P-TECH został zainicjowany przez firmę IBM w USA. Pierwszą szkołę, z Brooklynu, włączono do programu w 2011 r., w ramach współpracy Departamentu Edukacji Nowego Jorku, The City University w Nowym Jorku oraz IBM. Od tego momentu P-TECH został wdrożony w ponad 260 szkołach w 28 krajach. Obecnie program zrzesza 600 firm partnerskich i 200 uniwersytetów, które dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z ponad 150 tys. uczniów.

Polska edycja programu P-TECH realizowana jest przy wsparciu premiera Mateusza Morawieckiego i Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. P-TECH w "Nowodworku". Młodzież zostanie przygotowana do pracy z najwyższymi technologiami - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto