Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Oleandry w ruinie. Tak zapuszczono Muzeum Czynu Niepodległościowego

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Prawie 200 eksponatów z Muzeum Czynu Niepodległościowego trafiło nieco ponad miesiąc temu do magazynów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Przed całkowitą dewastacją uratowane zostały cenne muzealia, ale w tragicznym stanie jest także sam budynek na Oleandrów 3. Tak wyglądały wnętrza muzeum prowadzonego przez Krystiana Waksmundzkiego tuż przed egzekucją postanowienia ministra kultury.

Po blisko trzech latach od zakazu działalności, jaki wobec Muzeum Czynu Niepodległościowego mieszczącego się w Domu im. Józefa Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach wydał minister kultury i dziedzictwa narodowego, pamiątki związane z walkami Polaków o niepodległość trafiły w depozyt do Muzeum Narodowego w Krakowie - dziś, ze względu na ich stan, są przechowywane w magazynach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, gdzie prowadzone się pierwsze czynności konserwatorskie.

Zgodnie z postanowieniem sądu, również sam budynek powinien trafić w ręce miasta. Zanim powstanie w nim muzeum, musi przejść gruntowny remont. Przed kilkoma laty prace remontowe objęły jedynie elewację.

- Wiedzieliśmy o złym stanie obiektu i chcieliśmy otoczyć to historyczne miejsce należytą opieką. Pomimo utrudnień realizowaliśmy działania remontowe w zakresie, który był wówczas możliwy, takie jak izolacja fundamentów, remont kominów i dachu czy remont elewacji z wymianą okien - wyjaśniał podczas prezentacji uratowanych muzealiów Jacek Majchrowski.

Zakres remontu pozostały do wykonania to wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, remont instalacji centralnego ogrzewania i
wymiana instalacji elektrycznej, remont windy osobowej oraz przewodów wentylacyjnych, a także poszczególnych pomieszczeń – sal, toalet, korytarzy, klatki schodowej, remont tynków, malowanie, remont posadzek, schodów itp.

Dotychczasowe łączne wydatki Gminy Miejskiej Kraków na prace projektowe i remontowe budynku Oleandrów wyniosły ponad 2,8 mln zł, w tym ponad 180 tys. zł pochodziło z dotacji SKOZK.

- Cała historia walki o Oleandry trwa 20 lat – przypomniał prezydent Krakowa. - Teraz, kiedy posiadamy już klucze, zleciliśmy opracowanie kompletu przeglądów stanu technicznego, co pozwoli nam zaplanować kolejne konieczne prace. Mamy świadomość roli tego miejsca dla historii i kultury Krakowa oraz Polski.

Budynek powstał w latach 30. ubiegłego wieku w miejscu, z którego 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła I Kompania Kadrowa strzelców J. Piłsudskiego.

Od 1991 r. budynek jest w posiadaniu Związku Legionistów Polskich, który urządził w nim Muzeum Czynu Niepodległościowego. W marcu 2014 r. krakowski sąd stwierdził, że budynek jest własnością gminy Kraków i powinien być jej wydany. ZLP złożył z kolei wniosek o zasiedzenie budynku, który został oddalony.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Oleandry w ruinie. Tak zapuszczono Muzeum Czynu Niepodległościowego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto