Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ograniczają ruch w centrum i ściągają autokary pod Wawel

Piotr Tymczak
Po zmianach w ruchu, wprowadzonych przez urząd, przystanek pod Wawelem zamienił się w uciążliwy parking dla autokarów
Po zmianach w ruchu, wprowadzonych przez urząd, przystanek pod Wawelem zamienił się w uciążliwy parking dla autokarów Anna Żurek
Urzędnicy zrobili przystanek dla autokarów turystycznych pod Wawelem. Kierowcy często traktują go jednak jako parking. Teraz w magistracie planują zatrudnienie osób, które przypilnują, by autobusy odjeżdżały po wysadzeniu pasażerów. A mieszkańcy pytają, czy musi być tam generowany ruch, skoro miasto zamierza ograniczać go w centrum.

- W takiej formie jak obecnie postój autokarów pod Wawelem jest nie do przyjęcia - komentuje Witold Liguziński ze Stowarzyszenia Obywatel na Straży. Wraz z innymi mieszkańcami zaobserwował, że odkąd na ulicy św. Idziego wprowadzono nową organizację ruchu, to zaczęło tam przyjeżdżać dużo więcej autokarów turystycznych.

Urzędnicy wyznaczyli w tym miejscu duży plac, który jest przystankiem dla czterech autobusów. Kierowcy takich pojazdów mogą się zatrzymywać tylko do 10 minut, aby wysadzić lub zabrać pasażerów. Często zdarza się jednak, że autokarów jest tam dużo więcej i traktują to miejsce jako parking. Do tego pojazdy stoją z włączonymi silnikami: zimą, aby działało ogrzewanie, a latem - klimatyzacja. Kontrolować autokary mogą policjanci i strażnicy miejscy. W tych służbach nie ma jednak na tyle ludzi, żeby postawić na przystanku funkcjonariuszy, którzy pilnowaliby porządku przez cały dzień.

Urzędnicy próbują ratować sytuację i zastanawiają się, jak zgodnie z prawem zatrudnić osoby, które będą sprawdzać, czy autokary spod Wawelu odjeżdżają w regulaminowym czasie. Powstał pomysł, by kontrolerów, odpowiedzialnych również za inne przystanki turystyczne, zatrudnić w gminnej spółce Miejska Infrastruktura, która odpowiada za strefę płatnego postoju i budowę parkingów. Na razie nie ma jeszcze szczegółów, na jakich zasadach pracowaliby kontrolerzy. To się ma rozstrzygnąć w najbliższych tygodniach.

- Usłyszeliśmy, że tzw. stójkowi na przystankach turystycznych mają się pojawić od około 1 maja - mówi Aleksander Miszalski, przewodniczący Komisji Turystyki Rady Miasta.

Mieszkańcy zwracają jednak uwagę, że z drugiej strony Wawelu, przy ul. Powiśle, funkcjonuje duży parking i przystanki dla autokarów turystycznych. A zgodnie z polityką lokalnych władz ruch na Starym Mieście ma być ograniczany. W związku z tym pod koniec ubiegłego roku część ulic w centrum zmieniła się w jednokierunkowe, a na niektórych (np. ul. Szlak czy św. Filipa) wprowadzono nowe oznakowanie, aby przejeżdżało tamtędy mniej aut. Pod Wawelem urzędnicy wprowadzili jednak rozwiązania, które tylko zwiększyły ruch autokarowy. Do tego od lat nie rozwiązano problemu samochodów parkujących na drodze prowadzącej w kierunku zamku.

Na ul. św. Idziego były w każdym kierunku po dwa ogólnodostępne pasy ruchu przedzielone wysepką. Teraz pozostało tylko po jednym - od strony Wawelu. Pomiędzy Plantami a wysepką utworzono wspomniany przystanek dla autokarów. Zapytaliśmy w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu, jakie jest uzasadnienie.

- Lokalizacja jest związana z bezpośrednim sąsiedztwem Wawelu - informuje ZIKIT. Zwraca też uwagę, że grupy turystyczne dowożone są pod Wawel z różnych kierunków i dzięki przystankom w różnych miejscach łatwiej zaplanować przejazd możliwie najkrótszą trasą, aby nie krążyć po mieście.

Witold Liguziński komentuje: - Ostatecznie pod Wawelem można wyznaczyć dwa miejsca, ale przy wysepce, aby wychodzący z autokarów pasażerowie nie blokowali chodnika, na którym jest duży ruch pieszych.

Zasady postoju na przystankach turystycznych

Miejsca ograniczonego postoju dla autokarów turystycznych w centrum przeznaczone są wyłącznie dla pojazdów dowożących zorganizowane grupy turystów. Kierowca może podjechać na takie miejsce postojowe w celu wysadzenia lub odebrania pasażerów. Autokar powinien ruszyć z przystanku natychmiast po opuszczeniu lub wejściu pasażerów do pojazdu.

Czas postoju autobusu na przystanku nie może przekraczać 10 minut. Postój w takimi miejscu jest możliwy tylko pod warunkiem wyłączenia silnika.

Przystanki autobusów z turystami

ul. św. Wawrzyńca
ul. Zwierzyniecka
ul. św. Idziego
al. Daszyńskiego
ul. Straszewskiego
ul. Na Zjeździe
plac Matejki
ul. Kopernika
ul. Krupnicza*

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto