Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Odwołane wszystkie imprezy masowe w mieście z powodu koronawirusa. Piłkarze mogą grać przy pustych trybunach

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że z powodu zagrożenia epidemiologicznego w całym kraju odwołano imprezy masowe. Oznacza to, że także takie wydarzenia nie mogą się odbywać w Krakowie. Imprezy nie będą się więc mogły być organizowane m.in. w Tauron Arenie i Centrum Kongresowym ICE Kraków. Mecze piłkarskie mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności.

- Mając na uwadze negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa wynikającą z analizy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, uprzejmie informuję, że na podstawie ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych zakazywane będą planowane lub przeprowadzane imprezy masowe z udziałem publiczności. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na możliwość przeprowadzania niektórych imprez masowych, zwłaszcza sportowych, bez udziału publiczności - oświadczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik. - Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie, w tym potwierdzanie, że dana impreza masowa mimo otrzymania stosownego zezwolenia nie zostanie przeprowadzona lub zostanie przeprowadzona bez udziału publiczności, tak, by nie było konieczne jej przerywanie - dodał.

W Tauron Arenie w najbliższych dniach miały się odbyć następujące imprezy: Festiwal Pracy Jobicon (12 marca), Polska Noc Kabaretowa (13 marca), koncert Carlosa Santany (17 marca). W związku z decyzją rządu nie mogą zostać zorganizowane.

W Centrum Kongresowym nie odbędzie się konferencja proklimatyczna „Nasze miasto. Nasza planeta. Nasz dom!”. Nie odbędą się też koncerty Wojciecha Dąbrowskiego oraz zespołu Czerwone Gitary zaplanowane w ICE Kraków na dzień 11 marca. Zgodnie z decyzją o odwołaniu imprez masowych nie będzie się też mógł odbyć m.in. II Charytatywny Koncert Galowy "Odgłosy wiosny" (12 marca).

Filharmonia Krakowska odwołała koncerty: Koncert Uniwersytecki (11 marca), Koncert oratoryjny (14 marca), Smykowe granie (14 i 15 marca). Należność za wykupione bilety będzie zwracana.

Mecze piłkarskiej ekstraklasy mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności. Widzowie nie będą mogli więc wejść na najbliższy mecz Cracovii z Jagiellonią Białystok (15 marca). Wisła Kraków gra w sobotę (14 marca) z Piastem w Gliwicach, a kolejny mecz u siebie z Legią Warszawa (22 marca).

Uniwersytet Jagielloński odwołał prawie wszystkie nadchodzące wydarzenia: cykl wykładów i dyskusji w ramach Tygodnia Mózgu 2020 (9-14 marca), Dzień otwarty UJ (20 marca), VI Dyktando Krakowskie (21 marca), gala finałowa Konkursu Wiedzy o UJ (24 marca), Forum Seniora (24 marca), Tydzień Jakości Kształcenia (30 marca - 4 kwietnia), Próbna matura z chemii (4 kwietnia).

Odwołano też m.in. Dzień Otwarty Uniwersytetu Rolniczego, który miał się odbyć 13 marca br.

Nie odbędzie się też zaplanowane na 14 kwietnia 2020 r. Tradycyjne Święto Rękawki na Kopcu Krakusa.

CZYM JEST IMPREZA MASOWA?

Przez definicję imprezy masowej należy rozumieć imprezę masową artystyczno-rozrywkową, masową imprezę sportową, w tym mecz piłki nożnej.

Impreza masowa artystyczno-rozrywkowej – należy przez to rozumieć imprezę o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub zorganizowane publiczne oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej 3 m, która ma się odbyć:
a) na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000;
b) w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 500;

Masowa impreza sportowa – należy przez to rozumieć imprezę masową mającą na celu współzawodnictwo sportowe lub popularyzowanie kultury fizycznej, organizowaną na:
a) stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, u zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej – nie mniej niż 300,
b) terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1000;

Meczu piłki nożnej – należy przez to rozumieć masową imprezę sportową mającą na celu współzawodnictwo w dyscyplinie piłki nożnej, organizowaną na stadionie lub w innym obiekcie sportowym, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000.

Za imprezę masową należy rozumieć imprezę masową artystyczno-rozrywkową, masową imprezę sportową, w tym mecz piłki nożnej z wyjątkiem imprez:
- organizowanych w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach,
- organizowanych w szkołach i placówkach oświatowych przez zarządzających tymi szkołami i placówkami,
- organizowanych w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży,
- sportowych organizowanych dla sportowców niepełnosprawnych,
- sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępnym i nieodpłatnym, organizowanych na terenie otwartym,
- zamkniętych organizowanych przez pracodawców dla ich pracowników,
– jeżeli rodzaj imprezy odpowiada przeznaczeniu obiektu lub terenu, gdzie ma się ona odbyć;

Koronawirus. Gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem z Wuhan? Interaktywna mapa zachorowań online

Koronawirus: aktualizowany raport

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Koronawirus: aktualizowany raport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto