Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków odpowiada na wycinki [WIDEO]

(AG)
ul. Okulickiego
ul. Okulickiego Wojciech Matusik
Władze Krakowa zdecydowały o nasadzeniu 300 tys. sztuk roślinności (drzewa, krzewy, pnącza i inne). Natomiast radni PO przygotowali apel do prezydenta RP, premier, Sejmu i Senatu w sprawie jak najszybszej nowelizacji ustawy o ochronie przyrody.

Stolica Małopolski zabiera głos w sprawie masowych wycinek drzew na prywatnych terenach, po wprowadzonej 1 stycznia nowelizacji ustawy o ochronie przyrody.

"Bez drzew nie byłoby życia". PiS pracuje nad zmianą ustawy ws. wycinki

Źródło:TVN24

- Po ostatnich deklaracjach przedstawicieli rządu liczymy na zaostrzenie przepisów związanych z wycinkami. Problemem obecnie jest m.in. to, że samorządy straciły de facto kontrolę nad wycinkami i są zdecydowanie ograniczone w zakresie nakazu nasadzeń, które były stosowane za poprzedniej ustawy - mówi Jan Machowski z biura prasowego magistratu.

Natomiast radni Grzegorz Stawowy z Wojciechem Krzysztonkiem przygotowali projekt rezolucji do prezydenta RP, premier oraz Sejmu i Senatu o podjęcie pilnych działań legislacyjnych zmierzających do takiej zmiany przepisów ustawy o ochronie przyrody, która dałaby radom gmin możliwość wprowadzania „obszarów o szczególnym deficycie zieleni”.

Radni proponują takie zmiany w ustawie, aby swobodna wycinka drzew nie miała zastosowania na działkach, które są własnością osób prywatnych, ale nie zostały zabudowane przez budynki mieszkalne. W tym wypadku właściciel powinien mieć obowiązek uzyskania pozwolenia na wycinkę. Rada Miasta Krakowa apeluje też, aby ustawa uszanowała zapisy prawa miejscowego, szczególnie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Radni przypominają, że znowelizowana ustawa otworzyła furtkę dla niekontrolowanej wycinki drzew i krzewów. Tego typu działania są szczególnie szkodliwe społecznie w gminach, gdzie występuje znaczny deficyt terenów zielonych. Taka sytuacja ma miejsce np. w Krakowie, którego „zielone płuca” odgrywają szczególną rolę w zakresie walki ze smogiem, a więc największym problemem mieszkańców.

Wyposażenie samorządów w możliwość wprowadzania „obszarów o szczególnym deficycie zieleni” da władzom lokalnym tych gmin, dla których zieleń ma fundamentalne znaczenie, skuteczny instrument jej ochrony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto