Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Odkryli pozostałości bramy Glinianej. Będą dalsze badania na ul. Krakowskiej?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Obraz wotywny, nagrobek Stanisława Kazimierczyka, kościół Bożego Ciała w Krakowie przedstawia m.in widok Kazimierza z bramą Glinianą na pierwszym planie (repr. za opracowaniem M. Łukacza)
Obraz wotywny, nagrobek Stanisława Kazimierczyka, kościół Bożego Ciała w Krakowie przedstawia m.in widok Kazimierza z bramą Glinianą na pierwszym planie (repr. za opracowaniem M. Łukacza) Reprodukcja Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Jak przekazuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, prawdopodobnie dzisiaj zapadnie decyzja, co dalej stanie się z reliktami znalezionej przez archeologów bramy Glinianej na ulicy Krakowskiej, a także czy będą w tym miejscu kontynuowane badania.

WIDEO: Krótki wywiad

Przypomnijmy, że miesiąc temu archeolodzy pracujący na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Meiselsa natrafili na ponad 5-metrowej szerokości mur z wapienia. Stwierdzono, że to najprawdopodobniej mur miasta Kazimierza z XIV wieku. Badacze mieli jeszcze poszukiwać istniejącej niegdyś w tym miejscu bramy Glinianej. W tym tygodniu zostały znalezione jej relikty.

Odsłonięty został doskonale zachowany gotycki mur tej bramy, która kiedyś prowadziła z Kazimierza do Krakowa. Brama Gliniana, inaczej zwana Krakowską, była jedną z bram miasta Kazimierza, północną, ulokowana na głównym szlaku północ-południe. W XV i XVI wieku bramy Kazimierza zaczęto przebudowywać, a jedna z nich - bramę Bydlną - zlikwidowano. Brama Gliniana uzyskała wtedy piękne zwieńczenie, a w jej dolnej partii wprowadzono dwa otwory - przejazdowy i dla pieszych.

Jak podał w piątek (22 listopada) przed południem ZDMK, prawdopodobnie jeszcze tego dnia zapadnie decyzja, co dalej z fragmentem odnalezionego kamiennego muru i czy prace archeologów będą w tym miejscu kontynuowane, czy będą oni poszukiwać pozostałych ścian odkrytej bramy, czy też tylko znalezisko zostanie zabezpieczone.

"Mieszkańcy i turyści przystają przy murze i pytają co dalej? Czy zostanie zasypany? Padają sugestie by w tym miejscu powstał fragment szklanej nawierzchni na jezdni, przez którą można by podziwiać życie sprzed 600 lat. Albo pamiątkowa tablica obrazująca bramę i to drugie rozwiązanie bardzo nam się podoba. Niestety na razie dobrze zachowany relikt zatrzymuje nie tylko wzrok przechodniów. Prace na krótkim fragmencie tuż przy ul. Meiselsa musiały zostać natychmiastowo wstrzymane. Wykonawca kontynuuje przebudowę ul. Krakowskiej na wcześniejszym odcinku oraz na samym skrzyżowaniu ulic Stradomskiej i Krakowskiej, tak by w grudniu przywrócić ruch tramwajowy wzdłuż ul. Dietla" - pisze ZDMK na swoim profilu na Facebooku.

Jeszcze w piątek na skrzyżowaniu ulic Dietla, Stradomskiej i Krakowskiej ma zostać wylana górna warstwa betonu pod nowy asfalt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Odkryli pozostałości bramy Glinianej. Będą dalsze badania na ul. Krakowskiej? - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto