Kraków. Od soboty wielkie utrudnienia komunikacyjne. Zamknięta zostaje ul. Krakowska. Nie pojadą tramwaje do Borku Fałęckiego

Piotr TymczakZaktualizowano 
W sobotę, 23 marca, rozpoczną się dwie inwestycje, które znacznie utrudnią podróżowanie po Krakowie. Rusza przebudowa ul. Krakowskiej i wymiana zwrotnic na węźle w Łagiewnikach. To jednak nie wszystkie utrudnienia, z którymi będą zmagać się krakowianie.

Trzy ważne ciągi komunikacyjne w mieście będą wyłączone z ruchu. Od soboty, 23 marca, rozpoczyna się przebudowa ul. Krakowskiej, która nie będzie przejezdna dla tramwajów i samochodów.

Również w sobotę, 23 marca, rozpocznie się remont torowiska na węźle w Łagiewnikach. W związku z tym przez tydzień tramwaje nie będą mogły dojeżdżać do pętli w Borku Fałęckim.

A przypomnijmy, że nie jeżdżą też tramwaje do Bronowic z powodu przebudowy ul. Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej.

Na tym nie koniec. Utrudnienia w ruchu są na ul. Kobierzyńskiej z powodu prac związanych z budową kanalizacji ogólnospławnej przez prywatnego inwestora.

Natomiast w związku z przebudową odcinka ul. Zabłocie wprowadzono ruch jednokierunkowy na Zjeździe w stronę mostu Kotlarskiego.

Do tego jeszcze w niedzielę, 24 marca, odbędzie się 16. Krakowski Półmaraton Marzanny, w tym 5. Krakowski Bieg z Dystansem „Dla Małych Serc”. W związku z tą imprezą organizatorzy przewidują utrudnienia w ruchu dla pojazdów oraz komunikacji miejskiej.

Przebudowa ulicy Krakowskiej

Prace związane z przebudową ul. Krakowskiej rozpoczną się w sobotę, 23 marca, wczesnym rankiem. Zamknięta zostanie ul. Krakowska oraz most Piłsudskiego, ten zarówno dla ruchu pieszego jak i kołowego. To na moście rozpoczną się pierwsze prace związane z frezowaniem nawierzchni i będą sukcesywnie przesuwały się w kierunku ul. Dietla. Na ul. Krakowskiej rozpocznie się zrywanie torowiska oraz płyt torowych , w których osadzone są szyny. Cały teren budowy będzie wygrodzony.

W związku z remontem torowiska na ul. Krakowskiej konieczne jest przełożenie sieci trakcyjnej. Prace z tym związane zostaną przeprowadzone w nocy z soboty na niedzielę (23/24 marca). A to wiąże się z koniecznością czasowego wyłączenia ruchu tramwajowego na ul. Dietla.

W niedzielę w godz. 5-8 rano tramwaje linii 18, 22, 52 nie będą więc jeździć ul. Dietla. W zamian pojawią się autobusy zastępcze.
Od soboty utrudnienia czekają także kierowców samochodów.

Z powodu prac nie będzie przejezdna ul. Krakowska, nie będzie można w nią skręcać z ul. Dietla. Na tym nie koniec zmian. Nie będzie też możliwości skrętu z ul. Dietla w ul. Stradomską. Aby więc z ul. Dietla dojechać do ul. Podzamcze, trzeba będzie skręcić w ul. św. Sebastiana, a następnie dojechać pod Wawel ul. św. Gertrudy.

Nie będzie też można skręcić z ul. Stradomskiej w ul. Dietla. Z ul. Stradomskiej do ul. Dietla będzie można dojechać przez ulice Koletek oraz Sukienniczą, a w drugą stronę - przez ul. św. Gertrudy i św. Sebastiana.

Prace na węźle Łagiewnickim

W sobotę, 23 marca, rozpoczną się prace na skrzyżowaniu ul. Zakopiańskiej i Brożka związane z wymianą zwrotnic na torowisku tramwajowym. Z tego powodu na tydzień zostanie wyłączony ruch tramwajowy. Duże utrudnienia czekają również kierowców.

Podczas prac naprawczych na węźle Łagiewniki wymienione zostaną dwie zwrotnice w jezdni ul. Brożka. Dodatkowo zregenerowany ma być napęd. Odtworzony zostanie też układ sterowania oraz systemy odpowiedzialne za ogrzewanie czy odwodnienie zwrotnicy. Prace pochłoną ok. 300 tys. zł. Roboty potrwają do 29 marca br. (piątek).

W związku z pracami przez tydzień tramwaje nie będą mogły dojeżdżać do pętli w Borku Fałęckim, tylko do Łagiewnik. Tam będzie się można przesiąść na zastępcze autobusy.

W związku z pracami zaplanowano następujące zmiany w organizacji ruchu dla samochodów:
- Na ul. Brożka (od strony Kapelanki) pozostaną dwa pasy ruchu, jeden do jazdy na wprost (w kierunku ul. Tischnera), drugi do skrętu w prawo (w kierunku ulicy Zakopiańskiej). Wyłączone zostaną 2 pasy ruchu, do lewoskrętu (w kierunku ulicy Wadowickiej) i do jazdy na wprost (w kierunku ul. Tischnera).
- Wprowadzony zostanie zakaz skrętu w lewo z ul. Brożka w ul. Wadowicką – objazd do ul. Wadowickiej wyznaczono przez ul. Tischnera.
- Na ul. Tischnera, na pasie obsługującym relacje do jazdy na wprost (w kierunku ul. Brożka) i w lewo (w kierunku ul. Zakopiańskiej) zostanie zachowana tylko możliwość skrętu w lewo. Nie będzie natomiast możliwości przejazdu na wprost.
- Na ul. Zakopiańskiej skrajny lewoskręt będzie wyłączony z ruchu (w kierunku ul. Brożka).

Zmiany w komunikacji miejskiej:

linia nr 8 – w dalszym ciągu jest zawieszona.
linia nr 19 – tramwaje będą kursować po trasie czasowo skróconej: Dworzec Towarowy - … - ul. Wadowicka – Łagiewniki. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.
linia nr 22 – tramwaje będą kursować po kolejnej trasie czasowo zmienionej: Kopiec Wandy – ul. Ujastek Mogilski, al. Solidarności - … - ul. Brożka – Łagiewniki. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.
linia nr 78 – tramwaje będą kursować po kolejnej trasie czasowo zmienionej: Mały Płaszów - … - al. Powstania Warszawskiego, ul. Lubicz, ul. Basztowa, ul. Podwale, ul. Franciszkańska, ul. Starowiślna, ul. Limanowskiego, ul. Kalwaryjska, ul. Wadowicka – Łagiewniki. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.

Zastępcza komunikacja autobusowa:
linia nr 708 – zastępcza linia autobusowa kursująca na trasie: Borek Fałęcki – ul. Zakopiańska – Łagiewniki.
Linia zatrzymywać się będzie na następujących przystankach:
- „Borek Fałęcki” (na pętli oraz na przystanku przelotowym na ul. Zakopiańskiej w kierunku Łagiewnik),
- „Solvay” (w kierunku Łagiewnik na pasie do skrętu w prawo przed skrzyżowaniem z ul. Zbrojarzy, w kierunku Borku Fałęckiego na peronie przystanku tramwajowego),
- „Łagiewniki ZUS” (w rejonie istniejących przystanków tramwajowych),
- „Łagiewniki” (końcowy i początkowy na pętli, przelotowy w kierunku Łagiewnik na ul. Brożka, przelotowy w kierunku Borku Fałęckiego na ul. Zakopiańskiej).

Nie zostanie uruchomiony przystanek „Sanktuarium Bożego Miłosierdzia”, gdyż obecnie nie funkcjonują przystanki tramwajowe o takiej nazwie.

Linia nr 708 będzie kursować w dni powszednie w godzinach 5-21 z częstotliwością co 5 minut, w pozostałych godzinach i w dni wolne co 7,5 minuty (z wyjątkiem godzin 4.30-8 w niedzielę, gdy kursować będzie co 10 minut).

Modernizacja torowiska do Bronowic

Trwa kolejny etap prac związany z budową ciągu ulic: Królewskiej, Podchorążych, Bronowickiej. Wyłączone z ruchu zostało skrzyżowanie ulic Królewskiej, Podchorążych, Kazimierza Wielkiego i Smoluchowskiego oraz fragment Królewskiej na odcinku od al. Mickiewicza do ulicy Pomorskiej.

Przypomnijmy, że do Bronowic nie jeżdżą tramwaje. Nieprzejezdne dla samochodów są ulice: Królewska, Podchorążych i część ul. Bronowickiej. W związku z obecnym etapem prac zmieniono natomiast trasy linii autobusowych nr 102, 664, 704 i 713.

Utrudnienia w ruchu na ulicy Kobierzyńskiej

Przy ul. Kobierzyńskiej realizowane są prace związane z budową kanalizacji ogólnospławnej przez prywatnego inwestora. W związku z tym obowiązuje tam wyłącznie z ruchu tej ulicy na odcinku prowadzącym w kierunku ul. Pychowickiej (ok. 200 m). Taka organizacja ruchu ma obowiązywać do 29 marca (piątek).

Od 1 kwietnia do 15 czerwca br. roboty nadal będą realizowane, ale przejazd w ciągu ulicy Pychowickiej zostanie zachowany, obowiązywać będą jedynie punktowe ograniczenia w ruchu.

Utrudnienia na Zabłociu

Wprowadzono zmiany w organizacji ruchu związane z przebudową ul. Zabłocie. Podczas tego etapu prac wystąpi wygrodzenie chodnika, natomiast do 30 lipca 2019 r. zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy od ul. Na Zjeździe w stronę mostu Kotlarskiego.

16. Krakowski Półmaraton Marzanny

W niedzielę, 24 marca odbędzie się impreza sportowa pod nazwą: 16. Krakowski Półmaraton Marzanny, w tym 5. Krakowski Bieg z Dystansem „Dla Małych Serc”. Organizator w związku z biegiem przewiduje utrudnienia w ruchu dla pojazdów oraz komunikacji miejskiej.

Trasa 16. Krakowskiego Półmaratonu Marzanny:

START godz. 11 – deptak Al. 3-go Maja (w kierunku Alei) - deptak wzdłuż Al. Focha – most na Rudawie – jezdnia ul. Focha – ul. Królowej Jadwigi – Salwator bieg skręca w prawo w ul. Księcia Józefa - Most Zwierzyniecki (zachodni chodnik) - za mostem skręt w prawo pomiędzy garażami do ul. Praskiej – ul. Tyniecka – Bulwar Poleski – Bulwar Wołyński – Most Retmański – ul. Rollego – Bulwar Podolski – pod Kładką oo. Bernatka - (nawrót na pochylnię) - ul. Brodzińskiego – Kładka o. Bernatka (zachodnia część) - pochylnia – Bulwar Kurlandzki - (w okolicy kościoła na Skałce – na trasie Półmaratonu – zlokalizowany jest start biegi na 10 km) - Bulwar Czerwieński (do środkowej pochylni) - ul. Smocza (alejka wzdłuż murka) - ul. Bernardyńska (chodnik i ścieżka rowerowa) - ul. św. Idziego – ul. Kanonicza – ul. Senacka – ul. Poselska – Planty – ul. Straszewskiego – Planty - ul. Podzamcze – ul. Powiśle – górny bulwar koło smoka – pochylnia główna – Bulwar Czerwieński – Bulwar Rodła – ul. Flisacka – ul. Kościuszki (jezdnia pod prąd - ul. Królowej Jadwigi – ul. Gryfity – ul. Emaus – Al. Focha ( jezdnia pod prąd - na wysokości Hotelu Cracovia po przejściu dla pieszych wbiegnięcie na deptak wzdłuż Al. Focha w kierunku do ul. Na Błoniach – ul. Na Błoniach – ul. Piastowska (chodnik i droga dla rowerów) - deptak wzdłuż Al. 3-go Maja – META i zakończenie imprezy, godz. 14.30

W związku z w/w imprezą na trasie biegu wystąpią utrudnienia w ruchu w tym m.in.:

- wyłączenie drogi dla pieszych i rowerów wokół Błoń Krakowskich w godz. 8-15;
- zamknięcie al. Focha w godz. 10.45-15 (zapewniony będzie wyjazd w kierunku alei z ulic: Kasztelańskiej, Prusa, Kraszewskiego i ul. Kałuży, dojazd do powyższych ulic będzie się odbywał od strony ul. Dunin Wąsowicza i ul. Senatorskiej),
ul. Królowej Jadwigi (od Al. Focha do ul. Kościuszki) pomiędzy godz. 10.45 a godz. 11.30 zostanie zamknięta czas przebiegnięcia uczestników, po przebiegnięciu ostatniego zawodnika zostanie wznowiony ruch w stronę ul. Księcia Józefa,
ul. Emaus (od Al. Focha do ul. Gryfity) i ul. Gryfity zamknięte w godz. 10.45-14.30,
ul. Kościuszki (od ul. Komorowskiego do ul. Księcia Józefa), ul. Księcia Józefa (od ul. Kościuszki do Mostu Zwierzynieckiego) zamknięte w godz. 10.45-14.15,
ul. Podzamcze (zostanie zapewniony wyjazd z ul. Straszewskiego w kierunku ul. Powiśle) i ul. św. Idziego zamknięte w godz. 10.30-13.30;
drogi dla pieszych i rowerów na Bulwarach Wiślanych zostaną wyłączone z ruchu pomiędzy godz. 10-13.30;
część rowerowa kładki o. Bernatka wyłączona z ruchu w godz.11-13.30;
na trasie półmaratonu (w miejscach wskazanych oznakowaniem) będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się pojazdów. W newralgicznych miejscach trasy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się pojazdów z tabl. T-24 informującą o usunięciu pojazdu na koszt właściciela w przypadku jego pozostawienia na odcinku drogi objętym zakazem;

Zalecane objazdy:

- dla zamkniętej: Al. Focha:
od strony centrum:
- dojazd do ul. Piastowskiej ulicą Reymonta
- dojazd do ul. Kałuży, ul. Kraszewskiego, ul. Prusa, ul. Kasztelańskiej ulicami: Dunin Wąsowicza i Senatorską;
od ul. Królowej Jadwigi dojazd do Al. Mickiewicza ulicą Piastowską i ul. Reymonta;
- dla zamkniętych: ul. Kościuszki, ul. Księcia Józefa
- od Al. Krasińskiego i ul. Zwierzynieckiej dojazd do ul. Księcia Józefa ulicami: ul. Konopnickiej, Rondo Grunwaldzkie, ul. Monte Cassino, ul. Zielińskiego, Most Zwierzyniecki (i odwrotnie od ul. Księcia Józefa do centrum)

Dodatkowe informacje:

- ruch pieszych na przecięciach z trasą będzie regulowany przez służby porządkowe;
- ruch pojazdów będzie sukcesywnie przywracany (po decyzji Policji) po przebiegnięciu ostatniego uczestnika biegu.

Trasa: 5. Krakowski Bieg z Dystansem „Dla małych Serc” (10 km):
START – Bulwar Czerwieński (druga pochylnia, koło pomnika psa Dżoka) – alejka wzdłuż Smoczej – Bernardyńska (chodnik i ścieżka rowerowa) – Idziego – Kanonicza – Senacka – Poselska – Planty (w prawo) – Franciszkańska (w lewo chodnikiem) – Straszewskiego (w lewo jezdnią połową) – Poselska – Planty (w prawo alejką pod Seminarium) – Podzamcze (lewa połowa jezdni od strony Wawelu) – ulica Powiśle (jeden pas ruchu) – chodnik w kierunku górnego Bulwaru Czerwieńskiego (po przejściu dla pieszych przed ul. Zwierzyniecką obok znaku WC) – Bulwar Czerwieński (górny w lewo w kierunku Smoka, obok CORT) – Smok Wawelski – Bulwar Czerwieński (główna pochylnia) – Bulwar Rodła – Flisacka – Kościuszki (jezdnia lewa strona) – Salwator (w prawo) – Królowej Jadwigi (prawa str. jezdni) – Gryfity (w lewo) – Emaus (w prawo) – Focha (północna część jezdni do wysokości przystanku rowerów miejskich przy Hotelu Cracovia) – Al. Focha (deptak) – na Błoniach – Piastowska (chodnik i ścieżka dla rowerów) – 3 Maja (deptak – skała) – META.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

polecane: Polska jest częścią zagłębia motoryzacyjnego Europy

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Od soboty wielkie utrudnienia komunikacyjne. Zamknięta zostaje ul. Krakowska. Nie pojadą tramwaje do Borku Fałęckiego - Dziennik Polski

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
armatus@op

Czy prawdą jest, że na moście Piłsudzkiego nity zostaną zastąpione śrubami?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3