Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Od 8 stycznia nowe zasady w strefie parkowania

Piotr Tymczak
Od dnia 8 stycznia 2018 r. w Krakowie zaczną obowiązywać nowe regulacje w strefie płatnego parkowania. Najwięcej zmian dotyczyć będzie zasad wydawania abonamentów mieszkańca. Największa z dotychczasowych stref, czyli P1 Stare Miasto, zostanie podzielona na cztery obszary.

Kraków. Mieszkańcy narzekają na kolejki po abonamenty do strefy parkowania [ZDJĘCIA]

Zmiany przede wszystkim mają na celu ograniczyć przypadki nabywania abonamentów mieszkańca przez osoby do tego nieuprawnione. – Według naszych szacunków, ok. 5,5 tys. abonamentów mieszkańca posiadają osoby, które nie mieszkają na obszarze strefy płatnego parkowania – informuje Piotr Kącki z zarządu Miejskiej Infrastruktury, spółki odpowiedzialnej za zarządzanie strefą.

W celu ograniczenia liczby przypadków nadużywania dotychczasowych zasad wydawania abonamentów Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę wprowadzającą nowe zasady funkcjonowania SPP, w tym wydawania abonamentów mieszkańca. Tanie abonamenty mieszkańca mają teraz być wydawane wyłącznie faktycznym mieszkańcom SPP, którzy kupili samochód – są jego właścicielami/współwłaścicielami lub mają prawo do pojazdu w oparciu o leasing albo umowę kredytową.

Od 8 stycznia ogólnodostępne abonamenty postojowe wydawane będą wyłącznie dla konkretnego pojazdu w oparciu o jego numer rejestracyjny – abonament będzie w systemie przypisany do danego numeru rejestracyjnego. Zlikwidowane zostaną abonamenty na okaziciela. To rozwiązanie ma być ułatwieniem dla kierowców, którym zdarzało się zapomnieć wyłożyć za szybą druku abonamentu. Teraz kontroler będzie mógł sprawdzić, czy dany samochód figuruje w systemie, jako pojazd z opłaconym postojem (podobnie, jak w przypadku opłat wnoszonych za pomocą aplikacji mobilnych). – Nie będzie zatem już konieczności wydawania druków abonamentów dotychczas wystawianych za przednią szybą pojazdu. Znacznie przyśpieszy to procedurę wydawania abonamentów – informuje Piotr Kącki.

Zasady ogólne dotyczące wszystkich rodzajów abonamentów postojowych:

- abonament postojowy wydawany będzie wyłącznie na numer rejestracyjny pojazdu samochodowego (brak możliwości zakupu abonamentu na okaziciela),

- wnioskodawca winien posiadać pojazd samochodowy na podstawie jednego z tytułów: własności lub współwłasności, umowy leasingu lub kredytu. Tym samym inna umowa cywilnoprawna (umowa użyczenia, najmu) nie będzie stanowiła podstawy do uzyskania abonamentu. Warunek ten nie dotyczy abonamentu ogólnodostępnego,

- za pośrednictwem sklepu internetowego eabonamenty.mi.krakow.pl Klient będzie miał możliwość zakupu wyłącznie abonamentu ogólnodostępnego. Zakup wszystkich pozostałych abonamentów możliwy będzie wyłącznie w biurze strefy płatnego parkowania,

- strefa P1 Stare Miasto ulegnie podziałowi na cztery podstrefy: P1I, P1II, P1III i P1IV. Zmienią się także granice podstref: P4, P6II, P6V i P8.

Wszystkie abonamenty postojowe wydane na podstawie dotychczasowej uchwały do czasu upływu terminu na jaki zostały wydane zachowają ważność na obszarze na jaki zostały wydane.

Abonament mieszkańca:
- abonament postojowy mieszkańca będzie przysługiwał osobom zameldowanym na obszarze strefy płatnego parkowania w Krakowie rozliczającym podatek dochodowy od osób fizycznych w Krakowie, poprzez przedłożenie do wglądu w biurze strefy płatnego parkowania jednego z poniższych dokumentów:
oryginał pierwszej strony PIT za rok poprzedni poświadczony przez właściwy Urząd Skarbowy w Krakowie (czyli zawierający prezentatę, pieczątkę urzędu) lub w przypadku rozliczenia zeznania PIT przez internet, wydrukowaną pierwszą stronę PIT oraz wydrukowane UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru) i wygenerowanym numerem dokumentu, zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO. W terminie do dnia 30 kwietnia wnioskodawca może zastąpić zeznanie podatkowe za rok poprzedni zeznaniem za rok przypadający przed rokiem poprzednim. Na podstawie takiego zeznania podatkowego abonament może być wydany na okres nie dłuższy niż do dnia 30 kwietnia danego roku, oryginał formularza ZAP-3 (zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem złożone w roku poprzednim lub bieżącym), poświadczony przez właściwy Urząd Skarbowy w Krakowie, w którym wskazano obszar gminy Kraków jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego, zaświadczenie wydane przez Urząd Skarbowy, potwierdzające fakt złożenia w roku poprzednim stosownego zeznania podatkowego, w którym wskazano obszar gminy Kraków jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego.

- w przypadku posiadania pojazdu samochodowego z tytułu własności lub współwłasności wnioskodawca winien okazać dowód rejestracyjny pojazdu z widniejącym adresem zamieszkania właściciela/współwłaściciela zgodnym z adresem zameldowania,

- osoba fizyczna uprawniona będzie do nabycia jednego abonamentu postojowego mieszkańca.

Abonament osoby niepełnosprawnej:

- abonament postojowy typu "N" osoby niepełnosprawnej wydawany będzie dla jednego pojazdu osoby niepełnosprawnej zameldowanej na terenie Województwa Małopolskiego, na podstawie ważnej karty parkingowej osoby niepełnosprawnej.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 33

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto