Kraków. Od 1 lutego nowe ceny biletów i zmiany w komunikacji

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Od 1 lutego zmienią się ceny biletów komunikacji miejskiej. Wprowadzone zostaną też zmiany w organizacji ruchu w rejonie ulic Witosa, Turowicza i Herberta.
Od 1 lutego zmienią się ceny biletów komunikacji miejskiej. Wprowadzone zostaną też zmiany w organizacji ruchu w rejonie ulic Witosa, Turowicza i Herberta. Oskar Nowak
Uwaga pasażerowie komunikacji miejskiej. Od dziś (poniedziałek, 1 lutego) zaczęły obowiązywać nowe ceny biletów komunikacji miejskiej. Wiele z nich zdecydowanie podrożało! Dobra informacja jest natomiast taka, że na torowiska i ulice ma wyjechać w końcu więcej tramwajów i autobusów. Pasażerowie skarżyli się bowiem na tłok w pojazdach, co jest szczególnie niebezpieczne w trakcie trwającej pandemii.

FLESZ - Od lutego luzowanie obostrzeń

Bilet jednorazowy będzie teraz droższy - w cenie 6 zł, ale w zamian jeździmy 60 minut, a nie 50 minut jak było wcześniej. Bilet na jedną linię będzie obowiązywał tylko w strefie pierwszej, a więc tylko w Krakowie. Nie będzie już biletu na dwie linie. Nie będzie też biletu semestralnego, ale w zamian proponujemy bilet półroczny dla mieszkańców. Szczególnie zachęcamy do przyjrzenia się ofercie biletu 5+1, w ramach której przez pięć miesięcy opłacamy bilet miesięczny, a w szósty miesiąc jest za 20 zł, dzięki czemu oferta jest bardzo atrakcyjna. Nowością jest wprowadzenie trzeciej strefy dla mieszkańców obszaru metropolitalnego. Dla gmin, które będą do niego przystępowały będzie inna taryfa ze względu na odległość od Krakowa. Na dziś dotyczy to głównie Krzeszowic i Brzeźnicy

- informuje Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

Zmiany w taryfie biletowej od 1 lutego 2021 roku:

Bilety czasowe do kasowania (tzw. krótkoczasowe):

 • 20-minutowy – 4 zł (2 zł ulgowy),
 • 60-minutowy lub jednoprzejazdowy – 6 zł (3 zł ulgowy),
 • 90-minutowy – 8 zł (4 zł ulgowy),
 • Wspólny 70-minutowy – 7 zł (3,50 zł ulgowy),
 • Ceny biletów są jednakowe dla wszystkich stref biletowych.

Bilety na I strefę biletową:

 • 24-godzinny– 17 zł (8,5 zł ulgowy),
 • 7-dniowy – 56 zł (28 zł ulgowy),
 • Na wszystkie strefy biletowe:
 • 24-godzinny – 22 zł (11 zł ulgowy),
 • 48-godzinny – 35 zł (17,50 zł ulgowy),
 • 72-godzinny – 50 zł (25 zł ulgowy),
 • 7-dniowy – 68zł (34 zł ulgowy),
 • Weekendowy rodzinny – 25 zł.

Dla posiadaczy statusu Karty Krakowskiej przygotowano specjalną ofertę imiennych biletów okresowych:
Miesięcznych:

 • na 1 linię na I strefę – 54 zł (27 zł ulgowy),
 • sieciowy na I strefę – 80 zł (40 zł ulgowy),
 • sieciowy na I i II strefę –103 zł (51,50 zł ulgowy),
 • sieciowy na I, II i III strefę – 116 zł (58 zł ulgowy).

Półrocznych:

 • na I strefę – 420 zł (210 zł ulgowy),
 • na I i II strefę – 515 zł (257,50 zł ulgowy),
 • na I, II i III strefę – 580 zł (290 zł ulgowy),
 • 5+1 na I strefę – 420 zł (210 zł ulgowy).

Dla osób nieposiadających statusu Karty Krakowskiej obowiązywać będzie następujący cennik biletów miesięcznych imiennych:

 • Na 1 linię na I strefę – 80 zł (40zł ulgowy).
 • Sieciowych:
 • na I strefę – 148 zł (74 zł ulgowy),
 • na II strefę – 79 zł (39,50 zł ulgowy),
 • na III strefę – 37 zł (18,50 zł ulgowy),
 • na I i II strefę – 158 zł (79 zł ulgowy),
 • na II i III strefę –96 zł (48 zł ulgowy),
 • na I, II i III strefę – 179 zł (89,50 zł ulgowy).

Więcej tramwajów i autobusów

W związku ze stopniowym odwoływaniem części ograniczeń, związanych z pandemią COVID-19 i zmianami cen biletów komunikacji miejskiej, od poniedziałku, 1 lutego tramwaje i autobusy w Krakowie będą kursować ze zwiększoną częstotliwością.

Linie tramwajowe:

 • 6 – zostanie przywrócona i będzie kursować po dotychczasowej trasie czasowo zmienionej (wynikającej z wyłączenia z użytkowania jednego z torów na pętli „Salwator”): Kurdwanów P+R - … - Filharmonia – Straszewskiego – Piłsudskiego – al. 3 Maja – Cichy Kącik. Linia będzie funkcjonować do odwołania tylko w dni powszednie w godzinach ok. 6 – 19 z częstotliwością co 15 minut;
 • 44 – zostanie utrzymane funkcjonowanie linii w dni powszednie w godzinach szczytu. Częstotliwość kursowania zostanie zwiększona do 15 minut;
 • pozostałe linie tramwajowe będą funkcjonować jak przed okresem Świąt Bożego Narodzenia.

Linie autobusowe miejskie:

 • 155 – zostanie przywrócona i będzie funkcjonować jak przed okresem Świąt Bożego Narodzenia;
 • 127 i 176 – w dalszym ciągu będą kursować w dni powszednie;
 • 140 – w dalszym ciągu będzie kursować w dni powszednie w godz. ok. 4:30 – 20, w soboty w godz. ok. 9 – 18. Linia do odwołania nie kursuje w niedziele i dni świąteczne;
 • pozostałe linie autobusowe będą funkcjonować jak przed okresem Świąt Bożego Narodzenia.

Linie autobusowe aglomeracyjne:
264 – w dalszym ciągu będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy (odjazdy w dni powszednie będą realizowane analogicznie jak w soboty).

Linie nocne:
601, 608, 610, 642, 902, 904, 910, 917, 937 – kursują bez zmian;
605 – w dalszym ciągu będzie kursować we wszystkie noce według rozkładu jak w noce nd/pn – cz/pt, tylko na trasie Zajezdnia Płaszów – Teatr Słowackiego (z częstotliwością co godzinę). Kursy wariantowe na trasie do Bielan pozostają zawieszone;
637 – w dalszym ciągu będzie kursować we wszystkie noce według rozkładu jak w noce nd/pn – cz/pt (z częstotliwością co 60 minut);
662, 664, 669 – w dalszym ciągu będą kursować we wszystkie noce z częstotliwością co 60 minut. Odjazdy z przystanku „Teatr Słowackiego” będą realizowane tylko o pełnych godzinach.

Zmiana w rejonie ulic Witosa, Turowicza i Herberta

Od 1 lutego wprowadzona zostanie również zmiana w organizacji ruchu w rejonie ulic Witosa, Turowicza i Herberta, a więc w rejonie gdzie się rozpoczyna budowana Trasa Łagiewnicka. Zmiana ta, będzie polegała na umożliwieniu poruszania się w ciągu ulic Turowicza - Herberta kierującym dwoma pasami jezdni, bez konieczności zmiany pasa ruchu. Ponadto umożliwione zostanie poruszania się kierującym i pieszym wydłuży ul. Witosa na odcinku od ulicy Beskidzkiej do skrzyżowania z ul. Turowicza.

Oznacza to, że przywrócony zostanie pierwotny ruch, taki jaki odbywał się w ciągu ulicy Witosa. Obecnie cały ruch odbywa się objazdami, które są niekomfortowe zarówno dla pasażerów komunikacji publicznej, jak i dla kierujący. Ruch komunikacji publicznej zostanie także przewrócony na ul. Witosa.

- Zakończenie budowy Trasy Łagiewnickiej planowane jest na koniec bieżącego roku, ale zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami w miarę możliwości, w miarę postępu robót będziemy starali się jak najszybciej przywracać mieszkańcom układy drogowe, które będą udostępnione dla kierujących i pieszych – podkreśla Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka.

Inwestycja ukończona jest w ponad 80 proc. a pod koniec tego roku będzie można w pełni skorzystać z Trasy Łagiewnickiej. Nowe linie autobusowe i tramwajowe, kursujące po Trasie będą mogły być uruchomione na początku 2022 r. Natomiast do wiosny planowane jest zakończenie większości prac ziemnych a co za tym idzie ma zostać ograniczone zanieczyszczanie okolicznych jezdni i chodników.

Trasa Łagiewnicka o długości 3,5 km powstaje na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej. Koszt całego przedsięwzięcia to 803,5 mln zł, a ze spłatą kredytu - ok. 1,2 mld zł. Częścią inwestycji jest też budowa linii tramwajowej z Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej.

Utrudnienia w ramach rozbudowy al. 29 Listopada

Utrudnienia czekają natomiast mieszkańców w związku z rozbudową al. 29 Listopada. W przyszłym tygodniu prowadzone będą wyburzenia nieruchomości kolidujących z tą inwestycją. W poniedziałek i wtorek (1 i 2 lutego) pojawią się utrudnienia w ruchu pieszym na skrzyżowaniu al. 29 Listopada i ul. Dobrego Pasterza.

Przez dwa dni wykonawca inwestycji – firma Strabag – będzie wyburzał pawilon handlowy znajdujący się na skrzyżowaniu al. 29 Listopada i ul. Dobrego Pasterza. Spowoduje to utrudnienia w ruchu pieszym, m.in. zamknięty będzie chodnik na wysokości budynku, a także przejście dla pieszych przez al. 29 Listopada. Czynne będzie natomiast przejście przez ul. Dobrego Pasterza.

W kolejnych tygodniach prowadzone mają być wyburzenia pozostałych obiektów budowlanych kolidujących z poszerzoną al. 29 Listopada. Łącznie, w ramach zadania zostanie rozebranych 35 obiektów, w tym budynków, pawilonów handlowych, kiosków i ogrodzeń.

Przypomnijmy – zakres prac związanych z rozbudową al. 29 Listopada obejmie przebudowę istniejące drogi krajowej nr 7 na Warszawę na odcinku ok. 2,6 km od ul. Woronicza do granic miasta wraz z przebudową obiektów inżynierskich – w tym dwóch wiaduktów kolejowych oraz rozbudową, przebudową i budową infrastruktury: odwodnienia, oświetlenia, sygnalizacji świetlnej i kolidującego uzbrojenia. Realizacja inwestycji ma potrwać około 2 lat. Koszt zadania brutto wynosi – 94.8 mln zł.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 kwotą ok. 72 mln zł.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Od 1 lutego nowe ceny biletów i zmiany w komunikacji - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie