Kraków. Nowy tydzień przynosi sporo zmian w ruchu

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Joanna Urbaniec / Polska Press
Udostępnij:
Przywrócenie ruchu na ul. Grzegórzeckiej, zmiany w rejonie przebudowywanej al. 29 Listopada oraz z powodu budowy linii tramwajowe do Górki Narodowej - to przyniesie ten tydzień.

FLESZ - Mandaty za nieodśnieżony samochód i nie tylko

Przywrócenie ruchu na ul. Grzegórzeckiej

17 stycznia została przywrócona komunikacja miejska pod wiaduktem kolejowym na ul. Grzegórzeckiej. Dotychczasowa organizacja związana była z przebudową linii kolejowej Kraków Główny – Podłęże.

Od 17 stycznia wprowadzone zostały następujące zmiany:

Linie tramwajowe:

 • nr 1 – powróciła na swoją stałą trasę
 • nr 12, 17 i 74 – w dalszym ciągu są zawieszone
 • nr 19 – powróciła na poprzednią trasę czasowo zmienioną: „Łagiewniki” – „Dworzec Towarowy”
 • nr 22 – powróciła na poprzednią trasę czasowo zmienioną: „Kopiec Wand”y – „Łagiewniki”

Linie autobusowe:

 • nr 184 – powróciła na swoją stałą trasę
 • nr 605 – kursuje po dotychczasowej trasie czasowo zmienionej: „Złocień” – … – ul. Kotlarska, al. Powstania Warszawskiego, ul. Lubicz, ul. Westerplatte, ul. Dominikańska – … – „Teatr Słowackiego”, ul.Lubicz, al. Powstania Warszawskiego, ul. Kotlarska – … – „Złocień”
 • przystanki pozostawione bez obsługi: „Hala Targowa”, „Poczta Główna” (tylko w kierunku Złocienia), „Starowiślna” (tylko w kierunku Złocienia)
 • przystanek „Rondo Grzegórzeckie” w kierunku „Teatru Słowackiego” został przeniesiony na al. Powstania Warszawskiego (na pas autobusowo-tramwajowy)
 • na zmienionym odcinku trasy linia obsługuje przystanki: „Rondo Mogilskie” (na tzw. „poziomie -1”), „Lubicz” oraz „Teatr Słowackiego” (na ul. Lubicz – będzie to przystanek przelotowy w kierunku „Teatru Słowackiego”)
 • przystanek „Poczta Główna” w kierunku „Teatru Słowackiego” został przeniesiony na ul. Westerplatte (funkcjonuje w lokalizacji jak przystanek w kierunku Złocienia na stałej trasie)
 • Częstotliwość kursowania pozostaje bez zmian.

Nocne utrudnienia przy ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej

Trwa rozbudowa alei 29 Listopada. W związku z tym w nocy z 20 na 21 stycznia pojawią się utrudnienia w ruchu na skrzyżowaniu z ulicą Kuźnicy Kołłątajowskiej – informuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.

W nocy, od godz. 22.00 do 5.00, zajęty na potrzeby robót będzie fragment jezdni al. 29 Listopada przy skrzyżowaniu z ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej. Będzie tam wykonywane przyłącze kanalizacji deszczowej. W trakcie prowadzenia prac zostanie wprowadzone ręczne sterowanie ruchem.

Kolejne utrudnienia na skrzyżowaniu Bratysławskiej – Wybickiego

W ramach prac sieciowych prowadzonych przy skrzyżowaniu ulic Bratysławskiej – Wybickiego – Doktora Twardego, w nocy z 18 na 19 stycznia i 20 stycznia wprowadzone zostaną kolejne zmiany w organizacji ruchu.

W nocy z 18 na 19 stycznia, od godz. 21.00 do godz. 6.00, na potrzeby prac zajęta będzie część jezdni południowej ul. Wybickiego przy skrzyżowaniu. Dla ruchu pozostanie pas ok. 3 m.

Z kolei od 20 stycznia, od godz. 7.00, na potrzeby robót zajęta będzie część jezdni wraz z fragmentem chodnika po południowej stronie ul. Wybickiego przy skrzyżowaniu.

W obu etapach nieczynne będzie przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów w tej części skrzyżowania. Piesi i rowerzyści mogą korzystać z pozostałych przejść i przejazdów funkcjonujących w ramach skrzyżowania ulic Bratysławskiej – Wybickiego – Dr. Twardego.

Rozbudowa al. 29 Listopada: wyburzanie wiaduktu – nocne utrudnienia w ruchu

Nocą 24 i 25 stycznia pojawią się duże utrudnienia w ruchu na al. 29 Listopada. Będą one spowodowane demontażem drugiego z przęseł wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Siewnej.

Przypomnijmy, że jesienią 2021 r. zakończyła się budowa pierwszego z przęseł wiaduktu kolejowego linii nr 8. Wcześniej stara konstrukcja została zdemontowana, a w jej miejsce powstało nowe przęsło, po którym obecnie kursują już pociągi.

Teraz czas na demontaż drugiego z przęseł – od strony południowej. Aby zmniejszyć uciążliwość dla kierowców i pasażerów komunikacji autobusowej, roboty będą prowadzone wyłącznie w porze nocnej.
Prace zaplanowane na poniedziałek

W poniedziałek, 24 stycznia, od godz. 1.00 do 4.00, zajęta zostanie połowa jezdni al. 29 Listopada po wschodniej stronie, przed wiaduktem, patrząc od strony miasta. Dla ruchu kołowego pozostanie przejazd jednym pasem ruchu. Ruch będzie kierowany przez uprawnionych pracowników.
Prace zaplanowane na wtorek

Same roboty wyburzeniowe prowadzone będą kolejnej nocy, czyli we wtorek 25 stycznia. W godz. od 1.00 do 4.00 zamknięty będzie ruch kołowy na al. 29 Listopada pod samym wiaduktem. Kierowcy będą mogli skorzystać z trasy objazdowej wyznaczonej ulicami Siewną, Mackiewicza i Opolską. Objazdem pojadą też autobusy komunikacji nocnej. Ruch pieszy będzie przepuszczany przez uprawnionych pracowników po wschodniej stronie ulicy.

Po wykonaniu demontażu, na al. 29 Listopada zostanie przywrócony ruch.

Kolejne zmiany na skrzyżowaniu ul. Bratysławskiej i Wybickiego

Od 24 do 27 stycznia pojawią się kolejne zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Bratysławskiej, Doktora Twardego i Wybickiego – informuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. Prowadzone są tam roboty sieciowe w ramach budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej.

W tym okresie prace przeniosą się na wlot ul. Doktora Twardego. W ramach prac wykonawca będzie sukcesywnie zajmował niewielkie fragmenty skrzyżowania.

W poniedziałek prace prowadzone będą na chodniku i fragmencie jezdni na łuku ulic Wybickiego i Doktora Twardego. W kolejnych dniach będą posuwały się w kierunku wschodnim, obejmując najpierw część środkową wlotu ul. Doktora Twardego, a następnie fragment jedni i chodnik po prawej stronie, przy skręcie w ul. Bratysławską.

Skrzyżowanie będzie przejezdne, jednak kierowcy muszą się liczyć z zawężeniami pasów ruchu w poszczególnych etapach prac.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Nowy tydzień przynosi sporo zmian w ruchu - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Justin
Hahahah po Krakowie jeździ się jak po polu minowym, gdzie się ruszę tam remont. Na Prądniku również. Przyznam jednak, że bardzo mnie cieszy perspektywa tego nowego tramwaju na Górkę Narodową. Z pewnością nam się on przysłuży :)
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie