Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowy system segregacji śmieci z problemami

Piotr Tymczak
Wiele komplikacji towarzyszy przystosowywaniu się krakowian do nowych zasad segregowania odpadów. Część właścicieli nieruchomości nie odebrała jeszcze pojemników. Mieszkańcy żalą się, że za rzadko odbierane są odpady kuchenne. Na osiedlach mają problem z pomieszczeniem większej liczby kontenerów w altanach czy braku odpowiedniej liczby takich obiektów.

- Wdrażanie nowych zasad zapewne potrwa dłużej niż zakładany, miesięczny okres przejściowy - przyznaje Piotr Odorczuk z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

Przypomnijmy, że nowe przepisy obowiązują od 1 kwietnia tego roku. Od tego dnia śmieci segregujemy nie do trzech, a do pięciu pojemników. W poniedziałek tematem zajęli się radni z Komisji Infrastruktury.

Za właściwe segregowanie odpowiadają właściciele i zarządcy nieruchomości (np. zarządy wspólnot mieszkaniowych) i powinni je wyposażyć w odpowiednią liczbę kontenerów na śmieci.

W MPO oceniono, że w sumie potrzebnych jest teraz 144 tys. pojemników. Ta miejska spółka zamówiła więc 35 tys. dodatkowych kontenerów. Do magazynów MPO trafiło na razie 27 tys., a z nich odebrano 14 tys., w tym 7 tys. brązowych - na bioodpady.

- Pojemniki cały czas są dowożone, jednak obserwujemy niedobór odpowiednich takich kontenerów u producentów. Wszyscy administratorzy, którzy złożyli zapotrzebowanie otrzymali już pojemniki na bioodpady i sukcesywnie odbierają kolejne - informuje Piotr Odorczuk. - Mieszkańcy i administratorzy dostosowują swoje zapotrzebowanie - składają korekty do deklaracji i aneksy umów dzierżawy pojemników - bo np. okazało się, że mają za małe lub za duże pojemniki w stosunku do potrzeb - dodaje.

Okazuje się, że z wielkością kontenerów są spore problemy. - Uchwaliliśmy, że najmniejszy ma mieć 120 litrów. Mieszkańcy zgłaszają, że nie wypełniają nawet takich - mówi radny Andrzej Hawranek (PO). Zwraca też uwagę, że mieszkańcy domów jednorodzinnych mają zastrzeżenia co do terminów odbioru bioodpadów. - Sygnalizują, że odbywa się to raz na miesiąc albo raz na dwa tygodnie. Jeżeli tak miałoby być w miesiącach letnich, to odpady będą śmierdziały - dodaje radny Hawranek.

Prezes MPO Henryk Kultys odpowiada, że bioodpady mają być odbierane nie rzadziej niż raz na tydzień. - Nie mamy sygnałów, by było inaczej, ale to sprawdzimy - zaznacza prezes MPO. Przyznaje, że jest możliwość dopuszczenia pojemników 60 litrowych. - Z worków o takiej pojemności można korzystać w domach jednorodzinnych. Są one jednak niedostępne. Robi się je tak, że deklem od góry pomniejszany jest worek 120 litrowy - wyjaśnia prezes Kultys.

Radny Sławomir Pietrzyk z prezydenckiego klubu „Przyjazdy Kraków”, zwraca uwagę, że w związku z koniecznością ustawienia pięciu pojemników przy każdej osobnej nieruchomości jest problem braku altan albo pomieszczenia wszystkich kontenerów w już istniejących takich obiektach. - Wcześniej jedna altana starczyła na dwie, trzy nieruchomości. Teraz niepotrzebnie będą musiały powstawać nowe, choć wystarczyłyby te, które są. Powinniśmy wnioskować o zmianę prawa w tym zakresie - przekonuje radny Pietrzyk.

Właściciele nieruchomości mieli czas do 15 kwietnia na złożenie deklaracji dotyczących opłat za odpady. Do 30 kwietnia złożono ich 4 tys., pozostało jeszcze ok. 1200. W urzędzie zakładają, że wszystkie deklaracje wpłyną do 15 maja. Jeżeli ktoś tego nie zrobi i nie zareaguje na przypomnienia, to opłaty będą ściągane na podstawie decyzji administracyjnej.

Nowe zasady segregacji:

  • brązowy pojemnik - resztki jedzenia, obierki, fusy
  • niebieski - papier i tektura
  • żółty - metal, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe;
  • czarny (lub szary) - odpady zmieszane;
  • zielony - szkło.

FLESZ: Świat tonie w śmieciach - jak temu zaradzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Nowy system segregacji śmieci z problemami - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto