Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Noc Muzeów już 13 maja. Znów ustawią się kolejki zwiedzających

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Do muzeów znów ustawią się kolejki zwiedzających
Do muzeów znów ustawią się kolejki zwiedzających Andrzej Banas / Polska Press
Piątek 13. maja nie będzie pechowy, tego wieczora ponad pięćdziesiąt krakowskich placówek zaprosi zwiedzających na najstarszą z krakowskich nocy - Noc Muzeów. Tegoroczna edycja przebiegnie pod hasłem „Moc Muzeów - dla Ukrainy”, a zwiedzaniu będzie towarzyszyła zbiórka na rzecz naszych wschodnich sąsiadów.

FLESZ - Matura 2022 startuje już 4 maja

od 16 lat

Ekspozycje stałe i czasowe w przeszło pięćdziesięciu krakowskich muzeach i galeriach, a także miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających, warsztaty, specjalne spacery wydarzenia dla dzieci i młodzieży – tak zapowiada się tegoroczna Noc Muzeów, która po pandemicznej przerwie wraca w doskonale znanej zwiedzającym formule. Krakowska Noc Muzeów to już tradycja – w tym roku odbędzie się po raz osiemnasty, jak zawsze z piątku na sobotę, by umożliwić zwiedzanie muzeów także turystom.

- To wydarzenie zamienia miasto w arenę wielkiego święta kultury i sztuki, przybliżając historię i dziedzictwo Krakowa, a także bogatą i różnorodną ofertę kulturalną miasta – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Po pandemicznych wydarzeniach odbywających się online, w tym roku będzie okazja, by siedziby muzeów odwiedzić osobiście. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających?

W Noc Muzeów swoją pierwszą wystawę główną w nowej siedzibie przy ul. Rakowickiej 22A zainauguruje Muzeum Fotografii MuFo. W ramach otwarcia przygotowano m.in. zwiedzanie dla rodzin z dziećmi wystawy „Co robi zdjęcie?”, najmłodszych oprowadzi duszek MuFek. Nocą po muzealnych zakamarkach, gabinetach i schowkach MuFo oprowadzi zwiedzających dyrektor placówki Marek Świca. Muzeum Fotografii zaprasza także na wyjątkowy koncert zespołu kameralnego polsko-kraińskiej orkiestry, która zagra m.in. muzykę filmową, utwory Mozarta i Bacha.

Nocne zwiedzanie to także okazja by zobaczyć otwarty latem ubiegłego roku, po wieloletnim remoncie, Pałac Krzysztofory, z jego wystawą o Krakowie, a także inne oddziały placówki: Wieżę Ratuszową, Celestat, Mury Obronne, Barbakan, Kamienicę Hipolitów, Starą Synagogę, Podziemia Rynku, Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, Dom pod Krzyżem, Ulicę Pomorską, Aptekę pod Orłem, Podziemną Nowa Hutę, Rydlówkę, Thesaurus Cracoviensis, a także Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow. Na zwiedzających czeka w oddziałach Muzeum Krakowa, jak co roku wiele atrakcji, najmłodsi będą mieli okazję nauczyć się śpiewania pieśni rycerskiej, odbędą się warsztaty koronki klockowej i nocny przejazd autokarem po Nowej Hucie. Wybrane oprowadzania odbędą się także w językach ukraińskim i angielskim.

Muzeum Archeologiczne pokaże swój nowy nabytek - lekyt aryballosowy, greckie naczynie, w którym przechowywano olejki do namaszczania ciała, datowany na ok. 350 - 330 r. p.n.e. Tej nocy Muzeum Archeologiczne wystawi także scytyjskie złote szaty księżniczki.

Zamek Królewski na Wawelu zaprosi na wystawę w Ogrodach Królewskich – „Smoczy Ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”. Bronisław Chromy to artysta, który stworzył jeden z najbardziej znanych symboli Krakowa i Zamku Królewskiego na Wawelu - rzeźbę Smoka Wawelskiego, a pomniki i rzeźby plenerowe autorstwa krakowskiego rzeźbiarza można napotkać w wielu miejscach w przestrzeni miasta.

„Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945” oraz wspólne czytanie literatury ukraińskiej połączone z zajęciami integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich to propozycja Międzynarodowego Centrum Kultury.

Muzeum Inżynierii i Techniki (wcześniej funkcjonujące pod nazwą Muzeum Inżynierii Miejskiej) zaprasza na mapping na budynku Zajezdni poświęcony Stanisławowi Lemowi i jego ulubionym krakowskim miejscom. MiT zaprasza także na grę miejską „Śladem Polskich Wynalazków”. Gracze w kilkuosobowych zespołach będą poznawać Kraków jako miasto wybitnych naukowców, odkrywców i wynalazców. Gra poprowadzi szlakiem odkryć, które zmieniły nie tylko sam Kraków, ale i cały świat.

Nie tylko o sukni Cecylii Gallerani, bohaterki portretu „Dama z gronostajem” pędzla Leonardo da Vinci będzie można posłuchać podczas wykładu „Tajemnicza suknia Cecylii – opowieść o modzie na dworze mediolańskim pod koniec XV wieku” w Muzeum Książąt Czartoryskich.

Na tych, którzy wolą przenieść się w powieściowy świat Jane Austen, w ogrodzie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego czeka premiera spektaklu tanecznego „Emma”, w wykonaniu Teatru Tańca Terpsychora. A w Gmachu Głównym będzie okazja, by zobaczyć twórczość Jacka Malczewskiego kierując się kluczem postaci kobiecych (niekoniecznie ludzkie). W MNK odbędą się oprowadzania po ukraińsku.

13 maja, od godz. 15.00 do północy Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza wszystkich, którzy chcą zobaczyć m.in. odnowiony samolot Prząśniczka ‒ prezentowany po długich pracach warsztatowych, a także trzy nowe wystawy.

Na zakończenie tegorocznej Nocy Muzeów w niebo wypuszczenie zostaną fluorescencyjne balony w żółto-niebieskich barwach z przesłaniem pokoju i wsparcia dla przyjaciół z Ukrainy. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie miało wymiar symboliczny – balony wzniosą się nad historycznym lotniskiem Rakowice Czyżyny, które nieraz było świadkiem historycznych zawirowań.

Szczegółowy program Nocy Muzeów dostępny na stronie internetowej krakowskienoce.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Noc Muzeów już 13 maja. Znów ustawią się kolejki zwiedzających - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto