Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Niezbędnik na Sylwestra. Tak będzie funkcjonowało miasto [PORADNIK]

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Okres świąteczno-noworoczny zawsze oznacza ogromne zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów komunikacji miejskiej w Krakowie. Zanim wybierzemy się w podróż, warto sprawdzić rozkład jazdy, ponieważ niektóre linie zostaną zawieszone, a w niektórych przypadkach będzie też mniej kursów.

FLESZ - Demaskujemy mity o weganizmie i wegetarianizmie

W Sylwestra, 31 grudnia, tramwaje nr 3, 8, 13 oraz 20 będą kursować rzadziej: co 15 minut przez cały dzień. W ogóle nie pojedziemy natomiast składami o numerach: 17, 49, 71, 76 oraz 78 (te linie zostaną zawieszone).

Z kolei popularna "pięćdziesiątka", która na co dzień kursuje co 5 minut, pojedzie co 7,5 minuty. W przypadku autobusów zawieszone zostaną linie nr 132, 429, 475, 511 oraz 572.

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia będzie można skorzystać z dodatkowej linii tramwajowej o numerze 60. Tramwaj pojedzie z Borku Fałęckiego do Małego Płaszowa. Będzie kursować m.in. ulicami Zakopiańską, Straszewskiego oraz Basztową. Składy zaczną jeździć ok. godz. 23, a do zajezdni zjadą o godz. 3. Kursy przewidziano co pół godziny.

Ale to nie wszystko. Będzie można również skorzystać z linii 65. Dodatkowe tramwaje pojadą z Kurdwanowa na Wzgórza Krzesławickie co pół godziny. Również zakończą kursowanie o godz. 3.

Bieg sylwestrowy – zmiany w kursowaniu tramwajów

Zmiany w kursowaniu tramwajów i autobusów szykują się również z powodu Krakowskiego Biegu Sylwestrowego. To już jego szesnasta edycja. Uczestnicy wyruszą w samo południe z Małego Rynku. Tam też przekroczą linię mety.

Można wybrać jeden z dwóch dystansów: „Smoczą piątkę” (5 km) - przewidzianą dla wszystkich chętnych - lub „Radosną dziesiątkę” (10 km) - przeznaczoną dla osób pełnoletnich.

"W związku z tą imprezą sportową w godzinach od ok. 11.45 do 13.30 zostanie wyłączony ruch tramwajowy na ulicach Dominikańskiej i Franciszkańskiej. Tramwaje nr 1, 8, 13, 18 i 70 zostaną skierowane na trasy objazdowe" - informują miejscy urzędnicy.

Zmiany w kursowaniu linii tramwajowych na czas biegu:

  • nr 1 - „Wzgórza Krzesławickie” - ul. Starowiślna, ul. Westerplatte, ul. Basztowa, ul. Dunajewskiego, ul. Podwale, ul. Straszewskiego, ul. Zwierzyniecka, ul. Kościuszki - „Salwator”;
  • nr 8 - „Borek Fałęcki” - ul. Starowiślna, ul. Westerplatte, ul. Basztowa, ul. Dunajewskiego, ul. Karmelicka - „Bronowice Małe”;
  • nr 13 - „Nowy Bieżanów P+R” - ul. Starowiślna, ul. Westerplatte, ul. Basztowa, ul. Dunajewskiego, ul. Karmelicka - „Bronowice”;
  • nr 18 - „Czerwone Maki P+R” - ul. Starowiślna, ul. Westerplatte, ul. Basztowa, ul. Długa - „Krowodrza Górka”;
  • nr 70 - „Pleszów” - ul. Lubicz, ul. Basztowa, ul. Dunajewskiego, ul. Podwale, ul. Straszewskiego, ul. Zwierzyniecka, ul. Kościuszki - „Salwator”.

Magistrat w sylwestra - zmiana godzin pracy

Sylwester to również zmiany w godzinach pracy urzędników. Przykładowo pracownicy Urzędu Miasta Krakowa będą przyjmowali mieszkańców we wszystkich swoich lokalizacjach do godz. 13

Punkty obsługi mieszkańców w galeriach handlowych (w Bonarka City Center na ul. Kamieńskiego 11, Galerii Bronowice na ul. Stawowej 61 i w Serenadzie na al. Bora-Komorowskiego 41) będą nieczynne.

Koncert sylwestrowy

Jeśli chodzi o samą zabawę w Krakowie, to koncert sylwestrowy na Rynku Głównym rozpocznie się o godz. 21 potrwa do ok. 1.30-2 w nocy. Scena zlokalizowana będzie naprzeciw wieży ratuszowej. Na teren imprezy będzie można wejść od godz. 20 dzięki bramkom, zlokalizowanym przy wylotach ulic Wiślnej i Brackiej.

Z kolei zabawa na Rynku Podgórskim potrwa od godz. 21 do 1, a na teren imprezy można będzie wchodzić od godz. 20. Wejście znajdować się będzie od strony ulicy Limanowskiego.

Natomiast na teren imprezy w namiocie w alei Róż będzie można wejść od strony alei Przyjaźni. Bramki dla publiczności zostaną otwarte o godz. 20. Sama impreza rozpocznie się o 21 i potrwa do 1.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE:

Zmiany w organizacji ruchu drogowego, czas trwania koncertów, informacje o procedurach wejścia na teren imprezy i udogodnieniach dla osób z niepełnosprawnościami – oto szczegóły organizacyjne tegorocznego Sylwestra w Krakowie:

  • na ul. Brackiej, ul. Jagiellońskiej (odcinek pomiędzy ul. Św. Anny a ul. Szczepańską), ul. Sławkowskiej (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym), ul. Szczepańskiej (odcinek pomiędzy Rynkiem Głównym a ul. Jagiellońską), ul. Szewskiej (odcinek pomiędzy ul. Jagiellońską a Rynkiem Głównym), ul. św. Anny (odcinek pomiędzy ul. Jagiellońską a Rynkiem Głównym), ul. św. Jana (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym), ul. Wiślnej (odcinek pomiędzy Rynkiem Głównym a ul. Gołębią) od godz. 12.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się pojazdów.
  • od ok. 19.00 zostaną całkowicie wyłączone z ruchu (z wyjątkiem dojść do posesji) drogi ewakuacyjne: ul. Bracka (odcinek od ul. Gołębiej do Rynku) i ul. św. Jana (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym);
  • od ok. 19.00 ul. Sławkowska (odcinek od Rynku Głównego do ul. św. Tomasza), ul. Szczepańska (odcinek od Rynku Głównego do ul. Jagiellońskiej), ul. Szewska (odcinek od Rynku Głównego do ul. Jagiellońskiej) będą wyłącznie drogami wyjścia (kierunek od Rynku);
  • przez cały dzień, a także od północy do godz. 6.00 w środę 1 stycznia będzie wyłączony postój dorożek na Rynku Głównym;
  • od ok. 19.00 mogą zostać wprowadzone przez policję dodatkowe ograniczenia wjazdu w rejonie pierwszej obwodnicy miasta.

Strefa dla osób niepełnosprawnych:

Na płycie Rynku, a dokładniej w pobliżu krzyża Sukiennic, zostanie utworzona strefa dla osób niepełnosprawnych na specjalnym podeście zapewniającym jak najlepszą widoczność.

Osobne wejście dla osób niepełnosprawnych w rejon podestu będzie możliwe wzdłuż arkad Sukiennic od strony ul. Brackiej. Wyznaczeni asystenci osób niepełnosprawnych pomogą wszystkim zainteresowanym dotrzeć na platformę oraz dopilnują, aby osoby nieupoważnione z niej nie korzystały.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsca osobie z niepełnosprawnością na platformie może towarzyszyć tylko jedna osoba wspierająca. Przy każdej ze scen dostępna będzie jedna toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Bezpieczeństwo:

Zgodnie z regulaminem na wyznaczony teren nie można wnosić: butelek, alkoholu i wszelkich napojów oraz środków pirotechnicznych. Wszystkie takie przedmioty będą odbierane przez ochronę przy bramach wejściowych i wyrzucane.

Punkt medyczny na Rynku Głównym zlokalizowany będzie przy scenie. Przy każdej ze scen znajdować się będzie karetka. Po terenie każdej z sylwestrowych imprez poruszać się będą ruchome patrole medyczne. O bezpieczeństwo uczestników zadba w sumie siedem karetek.

Impreza sylwestrowa zabezpieczana będzie przez szereg służb porządkowych w tym przez policję, straż miejską, zastępy straży pożarnej oraz agencję ochrony osób i mienia.

Informacje techniczne:

Scena na Rynku Głównym ma wymiary 14 x 12 m. Demontaże na Rynku Głównym rozpoczną się 1 stycznia rano i potrwają do 4 stycznia do godzin popołudniowych. Demontaże w Nowej Hucie i na Podgórzu również rozpoczynają się 1 stycznia, a zakończenie prac planowane jest na 3 stycznia po południu.

Sylwestrowe wydarzenia na Rynku Głównym, w alei Róż oraz na Rynku Podgórskim rozpoczną się o godzinie 21.00. Koncert na Rynku Głównym w Krakowie otworzy jeden z najciekawszych raperów młodego pokolenia Jan-rapowanie. Tuż po nim zaprezentują się wysłannicy projektu Albo inaczej: Andrzej Dąbrowski, Krystyna Prońko, Ten Typ Mes, Te-Tris, Emil Blef, Rahim & Fokus, Piotr Zioła, Rosalie., Paulina Przybysz i Ralph Kaminski. Po północy na scenie pojawi się duet The Dumplings.

Na Sylwestra w Nowej Hucie zaprasza z kolei jeden z najbardziej uznanych polskich dziennikarzy muzycznych Hirek Wrona, który wcieli się w rolę didżeja na największej krakowskiej prywatce w nowohuckiej alei Róż. Potańcówka będzie jednocześnie zwieńczeniem obchodów 70. urodzin Nowej Huty.

Rynek Podgórski podczas ostatniej nocy roku 2019 zamieni się natomiast w wielką salę balową rodem z minionych epok. Goście Podgórskiego Balu Sylwestrowego wezmą udział w wyjątkowej, uteatralizowanej zabawie, a wodzireje zaproponują m.in. naukę tańców towarzyskich (od rumby i samby po salsę, walca i twista).

Na Sylwestra w Krakowie, Sylwestra w Nowej Hucie oraz Podgórski Bal Sylwestrowy zapraszają: Prezydent Miasta Krakowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakowskie Forum Kultury, a także teatr KTO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Niezbędnik na Sylwestra. Tak będzie funkcjonowało miasto [PORADNIK] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto