Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Niepokojące wykwity na przebudowywanym wiadukcie kolejowym nad ul. Grzegórzecką

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Śledzący postęp prac przy przebudowie wiaduktu kolejowego nad ul. Grzegórzecką, koło Hali Targowej, wskazują na specyficzne wykwity, które pokazały się na położonej na nowo okładzinie kamiennej. Niewesoło wyglądają też ceglane sklepienia wiaduktu - widać ubytki, wykruszone cegły. Inwestycja prowadzona jest pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Urząd konserwatorski, pytany o niepokojące obserwacje krakowian, zapowiada, że sprawa będzie omawiana na najbliższym spotkaniu komisji konserwatorskiej.

FLESZ - Rośnie antysemityzm w Niemczech

od 16 lat

"Jeszcze nie zakończony, a już są takie wykwity. A miało być tak idealnie" - skwitował Antoni Łapajerski, zamieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie ilustrujące zauważony problem.

Przypomnijmy, że chodzi o wiadukt kolejowy, który jest przebudowywany w ramach wielkiej inwestycji realizowanej przez PKP PLK za ponad 1 mld zł, dotyczącej prac na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej. Wiadukt nad ul. Grzegórzecką - który, póki istniał, był najstarszym zachowanym mostem w Krakowie, ponad 150-letni - najpierw rozbudowano od strony Hali Targowej. Potem przez wiele miesięcy nie było zgody władz konserwatorskich na postulowaną przez wykonawcę inwestycji rozbiórkę zabytkowego wiaduktu od strony ul. Dietla. Ostatecznie jednak, we wrześniu 2021 r., wykreślono go z rejestru zabytków. Historyczny wiadukt został rozebrany, a teraz jest rekonstruowany - powstaje nowa konstrukcja z wykorzystaniem materiału rozbiórkowego, odtwarzana jest forma i wygląd oryginału.

Wykwity, może wysolenia na murze i kruszące się cegły widoczne są na części obiektu dobudowanej od strony Hali Targowej. Na nową elewację poszerzonego wiaduktu przenoszono tam demontowany kamień z oryginalnej okładziny zabytku.

- Odbarwienia oryginalnego kamienia (w tym miejscu użyto w większości budulca, który został pozyskany z rozebranej ściany historycznego wiaduktu) to zjawisko, które jest na bieżąco monitorowane przez działających na miejscu konserwatorów zabytków. Po odpowiednim oczyszczeniu nie ma po nich śladu. W tym przypadku również tak będzie - zapewnia Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Ukruszona cegła (uszkodzenie wynikające z prowadzonych prac, np. przy kotwieniu sieci trakcyjnej) będzie uzupełniona - informuje też.

Dopytywaliśmy, co jest przyczyną powstawania wykwitów na murze, a także czy to fuszerka wykonawcy i czy PKP PLK wyciąga konsekwencje wobec niego. Jak dotąd nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Choć zabytku już nad ul. Grzegórzecką nie ma, nadal ma tu coś do powiedzenia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków - prace prowadzone są na podstawie pozwolenia wydanego przez małopolskiego konserwatora (na roboty budowlane oraz na prace konserwatorskie). O niepokojące obserwacje krakowian zapytaliśmy więc także WUOZ.

- WUOZ w tej sprawie podejmuje działania przewidziane w przepisach o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Podnoszona "kwestia zasoleń i kruszenia cegieł" będzie omawiana na najbliższej komisji konserwatorskiej. Sprawa jest w toku - odpowiada Barbara Karkoszka, rzeczniczka urzędu.

Poinformowała ponadto, że jeśli chodzi o trwające teraz prace przy rekonstrukcji wiaduktu, "na bieżąco są ustalane szczegóły sposobu opracowania lica kamiennego oraz ceglanego przy udziale konserwatorów oraz rzeczoznawcy powołanego z ramienia urzędu".

Obecnie wykonawcy budują nawy wiaduktu po stronie ul. Dietla. Piotr Hamarnik z PKP PLK podkreśla, że zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi wykorzystywany jest do tego oryginalny, pozyskany ze wcześniejszej konstrukcji, materiał. - Główne prace budowlane w tym miejscu zakończą się w połowie przyszłego roku - informuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Niepokojące wykwity na przebudowywanym wiadukcie kolejowym nad ul. Grzegórzecką - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto