Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Niekonwencjonalny "Film balkonowy" w ramach "Premiery psychologicznej" w Kinie Pod Baranami

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Film balkonowy"
"Film balkonowy" Materiały prasowe
25 kwietnia o godz. 18 krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Premiera psychologiczna". W programie: obsypane nagrodami dzieło Pawła Łozińskiego "Film balkonowy", w którym reżyser mimochodem tworzy intrygującą panoramę polskiego społeczeństwa. Opracowaniem filmu od strony psychologicznej zajmą się psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk, które poprowadzą również dyskusję po seansie.

FLESZ - Odmawiamy przyjmowania szczepionek i wykonywania płatności

od 16 lat

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy.

Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom.

Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. Film to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

Paweł Łoziński stojąc na swoim balkonie z kamerą przez ponad 2 lata, stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak poszczególni bohaterowie radzą sobie z życiem. I prowokuje do zastanowienia.

"Film balkonowy" to głęboko humanistyczne dzieło, zachęcające do uważnego spotkania z drugim człowiekiem. Paweł Łoziński pokazuje, jak niezwykłą wartość może mieć zwykła rozmowa oraz chwila zatrzymania w codziennym biegu. W jego filmie przegląda się całe polskie społeczeństwo: ze swoimi obawami, marzeniami, problemami.

Kino Pod Baranami poleca również wcześniejszy film Pawła Łozińskiego "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham", który jest dostępny na platformie e-kinopodbaranami.pl. Do filmu dostępne jest wprowadzenie autorstwa Kai Tomczyk - psycholożki, absolwentki Uniwersytetu SWPS i certyfikowanej trenerki umiejętności psychospołecznych.

Po seansie "Filmu balkonowego" rozmowę poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Bilety: 15,90 i 15 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Niekonwencjonalny "Film balkonowy" w ramach "Premiery psychologicznej" w Kinie Pod Baranami - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto