Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Niekończące się problemy i opóźnienia związane z przebudową placu Biskupiego [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Mieszkańcy zwracają uwagę, że przebudowa placu Biskupiego bardzo się ślimaczy i nie widać postępu robót. Urzędnicy przyznają, że mobilizują wykonawcę, straszą karami, ale nie mimo to nie dostrzegają mobilizacji. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jak obecnie wyglądają prace na placu Biskupim i jak w ostatnich miesiącach zmienia się to miejsce.

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

- Na placu Biskupim trwają prace związane z wykonywaniem nawierzchni jezdni, chodników i alejek - informują w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa. - Naszym zdaniem wykonawca jest w stanie zakończyć prace do końca października tego roku. Podczas rady budowy wykonawca również zadeklarował dotrzymanie tego terminu. Postępy prac w najbliższym czasie będą jednak uzależnione od tego jak bardzo wykonawca będzie zmobilizowany do ich zakończenia, dodatkowo od warunków pogodowych - dodają.

Mieszkańcy zwracają uwagę, że prace związane z przebudową placu Biskupiego bardzo się ślimaczą, nie widzą odpowiedniego zaangażowania w roboty na placu budowy. - Nasi inspektorzy są w stałym kontakcie z wykonawcą - doradzają, mobilizują, wskazują na zapisy umowy dotyczące kar. W naszej opinii obecnie nie ma usprawiedliwienia dla tak słabej mobilizacji wykonawcy, zwłaszcza, że pogoda z każdym dniem jest mniej stabilna - zaznaczają w ZDMK.

Przypomnijmy, że ZDMK podpisał umowę na przebudowę placu Biskupiego z firmą Zygmunt Włodarczyk Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe Włomex na kwotę 4 888 346 zł. Firma Włomex wygrała przetarg. Zygmunt Włodarczyk to były miejski radny z prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków”. W przeszłości jego firma była zwycięzcą przetargu i wykonawcą oświetlenia na bulwarach wiślanych.

Terminem umownym zakończenia przebudowy placu Biskupiego był 30 października 2019 r. W magistracie wyjaśniają, że przedłużenie tego terminu spowodowane było pracami remontowymi prowadzonymi na sieciach - przez Tauron, Miejskiej Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz PSGaz. - Prace te były niezależne od wykonawcy. Podpisaliśmy z nim porozumienie przedłużające wykonanie inwestycji do 13 lutego 2020 roku - wyjaśniają w ZDMK. - Następnie okazało się, że przedłuża się pozyskanie przez ZDMK zgód na ustawienie urządzeń zabawowych. Pozwolenie zostało przedstawione wykonawcy w wakacje - dodają.

Zdaniem wykonawcy brak pełnego dysponowania placem budowy (urządzenia zabawowe) oraz problemy związane z pandemią koronawirusa spowodowały opóźnienia. - Po zakończeniu przez niego prac będziemy analizować jaka część opóźnienia jest zależna od niego i za te dni będziemy liczyli karę 0,2 proc. za każdy dzień, czyli kilka tysięcy złotych za dzień - wyjaśniają w ZDMK.

Przypomnijmy, że przetarg na przebudowę placu Biskupiego rozstrzygnięto w styczniu ubiegłego roku. Miasto zamierzało przeznaczyć na to zadanie 1,5 mln zł. Zwycięska oferta firmy Włomex była trzykrotnie większa. W ZDMK tłumaczono jednak, że na zadanie znaleźli tam finansowanie w ramach przesunięć w budżecie. Urzędnicy uznali, że należy realizować to zadanie mimo ofert wyższych niż przewidywał kosztorys. Brali bowiem pod uwagę to, że gdyby został ogłoszony kolejny przetarg, to oferty mogłyby zawierać jeszcze wyższe kwoty.

Wiosną ubiegłego roku mieszkańcy niepokoili się, że prace się nie rozpoczęły. Urzędnicy wyjaśniali, że trzeba zaczekać na wytyczne miejskiego inżyniera ruchu w sprawie projektu organizacji ruchu oraz informacje od gestorów podziemnych sieci o harmonogramie robót. Prace zaczęto na początku czerwca 2019 r.

Po przebudowie plac Biskupi, który wcześniej był miejscem zaniedbanym z naziemnym parkingiem, ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Projekt zakłada podział tej przestrzeni na trzy strefy. Pierwsza z nich (największa), strefa parkowa, ciągnąca się od ul. Asnyka, zostanie uporządkowana, powstanie nowa nawierzchnia, zainstalowane zostaną nowe ławeczki, oświetlenie, kosze na śmieci. Będzie zielono.

Środkowa strefa to przestrzeń zarezerwowana dla dzieci z placem zabaw. Znajdą się tam m.in. trampoliny i ścianka zabawowa oraz miejsce do rysowania kredą czy gry w klasy.

Natomiast strefa znajdująca się przy ul. Krowoderskiej ma być przekształcona w plac miejski. Zlikwidowano tam już parking. W zamian pojawi się nowa nawierzchnia, dekoracyjne oświetlenie, ławeczki oraz fontanna.

Miejsca postojowe zaplanowano na ulicy Biskupiej i wokół placu. Na ulicach sąsiadujących z placem ma być położony nowy asfalt, powstaną nowe chodniki. Po zakończeniu prac remontowych wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Uspokojenie ruchu oraz montaż stojaków rowerowych mają wpłynąć korzystnie na komfort ruchu pieszego i rowerowego.

Początkowo władze miasta planowały pod placem Biskupim budowę podziemnego parkingu. Mieszkańcy przez pięć lat toczyli batalię przeciwko tej inwestycji. Ostatecznie, w 2014 r., prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podjął decyzję, że wycofuje się z tego pomysłu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Niekończące się problemy i opóźnienia związane z przebudową placu Biskupiego [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto