Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nie wszyscy zgadzają się ze zmianami w uchwale antysmogowej

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Od wielu tygodni bardzo mocne kontrowersje budzi temat zmian w uchwale antysmogowej. Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego sprawa projektu uchwały o przesunięciu terminu trwania okresu przejściowego dla konieczności modernizacji tzw. kopciuchów w Małopolsce zostanie oddana do konsultacji społecznych. Miasto Kraków nie ma wątpliwości, że obowiązująca uchwała antysmogowa nie powinna być zmieniana. Mieszkańcy Małopolski będą mieli czas do 23 sierpnia, żeby wyrazić swoje zdanie w tej sprawie.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Rada Miasta Krakowa zwracali uwagę, aby nie modyfikować obowiązującej uchwały antysmogowej, której wprowadzenie było wcześniej poprzedzone konsultacjami społecznymi. Rozwiązania, które wprowadzono były wynikiem rozmów z mieszkańcami, aktywistami, samorządowcami i organizacjami społecznymi oraz wynikiem wspólnej chęci kontynuowania podejmowania kroków w kwestii dbania o czyste powietrze.

– Decyzja Zarządu Województwa Małopolskiego o ewentualnej zmianie przepisów dotyczących wymiany palenisk w Małopolsce to bardzo zła wiadomość zarówno dla krakowian, jak i dla mieszkańców Małopolski. Chcemy czystego powietrza, tymczasem przedłużenie możliwości spalania paliw stałych w najgorszej jakości piecach będzie nas narażało na wdychanie bardzo często szkodliwych dla zdrowia i rakotwórczych substancji – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Proponowane do wprowadzenia zmiany uchwały antysmogowej dla Małopolski:

Wszystkie stare kotły tzw. „kopciuchy” powinny zostać wymienione do końca 2023 r.

  • Od 1 stycznia 2024 roku nie można użytkować bezklasowych kotłów na węgiel i drewno. Należy je wymienić na m.in. kocioł gazowy, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, pompę ciepła, kocioł olejowy lub kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu.
  • Od 1 stycznia 2024 roku dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej powinna zawierać dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka.

Część samorządowców południowej i wschodniej Małopolski oraz aktywistów zgłaszało, aby Sejmik wprowadził modyfikacje w ustawie. Kluczowe zmiany miałyby dotyczyć wydłużenia czasu używania tzw. kopciuchów (czyli kotłów na paliwa stałe – pozaklasowych i najniższych klas) o co najmniej rok, a także zezwolenia Małopolanom na używanie w paleniskach drewna. Według uchwały termin wymiany kopciuchów mija 31 grudnia 2022 roku. Za niedostosowanie się do wymaganych zmian od 1 stycznia 2023r. będzie groziła kara do 5 tys. zł. Wielu Małopolan obawia się, że nie zdąży na czas wymienić starych palenisk oraz, że nie będzie ich stać na samą wymianę jak również, np. na zakup paliw. Pojawia się również problem, dlaczego osoby, które wymieniły systemy grzewcze oraz ociepliły budynki (np. przy pomocy lokalnych programów lub państwowego programu Czyste Powietrze), mają teraz czekać i oddychać zanieczyszczonym powietrzem przez tych, którzy zmian nie wprowadzili i w tym roku nie wprowadzą. Istnieją również obawy, że wprowadzenie zmian w uchwale doprowadzi do zmniejszenia zainteresowaniem wymiany bezklasowych kotłów.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej i opublikowanych w czasopiśmie „Scientific Reports” - niekorzystne położenie Krakowa wpływa na to, że do miasta napływa zanieczyszczone powietrze z ościennych gminy.

Każdy kto chciałby wyrazić swój sprzeciw wobec zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski ma czas, aby go zgłosić do 23 sierpnia.

Formularz konsultacyjny jest dostępny na stronie internetowej:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Nie wszyscy zgadzają się ze zmianami w uchwale antysmogowej - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto