Kraków. Nie rezygnują z walki o prohibicję w centrum

Piotr Tymczak
Nocna prohibicja w sklepach w Starym Mieście obecnie nie obowiązuje - zdecydował sąd
Nocna prohibicja w sklepach w Starym Mieście obecnie nie obowiązuje - zdecydował sąd Fot. Sławomir Kowalski
Rada Dzielnicy I nadal będzie zabiegać o wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w sklepach w centrum.

W tym roku miał obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach od 22 do 6 rano na terenie Dzielnicy I Stare Miasto. Sąd unieważnił uchwałę w tej sprawie. Radni z „jedynki” już myślą o tym, by na nowo opracować przepisy i wprowadzić je w życie.

- Na pewno nie rezygnujemy z wprowadzenia nocnego zakazu sprzedaży alkoholu. W najbliższym czasie przygotujemy plan działania w tej sprawie - mówi Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I i radny miejski.

Przyznaje, że są dwie możliwości dalszych działań. Pierwsza z nich to zaskarżenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który unieważnił uchwałę rady miasta o nocnej prohibicji. Możliwość odwołania do NSA ma urząd. - Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę powiedzieć, że skarga kasacyjna zostanie złożona - mówił nam Piotr Łanoszka, radca prawny z magistratu. Na razie urząd nie potwierdził, że taka skarga została złożona.

Przewodniczący Daros przyznaje jednak, że odwołanie do NSA zapewne będzie się wiązać z wielomiesięcznym oczekiwaniem na ostateczny werdykt. Inna droga to przygotowanie nowej uchwały o nocnej prohibicji, uwzględniającej wszystkie wątpliwości WSA, które spowodowały unieważnienie poprzedniej uchwały w tej sprawie.

WSA podkreślił, że wprowadzanie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu powinno być odpowiednio uzasadnione, m.in. w kontekście zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców. A zdaniem WSA z przeanalizowanych dokumentów nie wynikało, że problem dotyczy wyłącznie Dzielnicy I i tylko w niej jest tak nasilony, iż tam należy wprowadzić ograniczenie sprzedaży alkoholu.

Piotr Capiński, adwokat reprezentujący przedsiębiorcę, który zaskarżył uchwałę o nocnej prohibicji, wskazywał też, że została ona podjęta z pominięciem konsultacji społecznych, które powinny odbyć się co najmniej we wszystkich dzielnicach sąsiadujących ze Starym Miastem. Uzasadniał to tym, że zakaz nocnej sprzedaży w Dzielnicy I wpłynie na to, co się będzie działo w jej otoczeniu - z powodu przemieszczania się osób pod wpływem alkoholu w celu jego nabycia w miejscach, gdzie będzie dostępny.

Przewodniczący Daros nie wyklucza, że nowy projekt uchwały w sprawie nocnego zakazu handlem alkoholu mógłby zostać przygotowany wspólnie z dzielnicami II Grzegórzki i V Krowodrza, które też planowały wprowadzić nocną prohibicję.- Jeżeli przygotowywalibyśmy nowy projekt uchwały, to zostałby on ponownie skonsultowany z mieszkańcami i przedsiębiorcami - zapewnia przewodniczący Daros.

Przyznaje, że można byłoby opracować przepisy przejściowe, które dałyby czas przedsiębiorcom na przygotowanie się do zmian. - W uchwale można określić termin od jakiego obowiązywałby zakaz handlu alkoholem w sklepach w godzinach od 22 do 6 rano. Przejściowo taki zakaz mógłby być w godzinach np. od północy a później od 23 do 6 rano - wyjaśnia przewodniczący Daros. Jego zdaniem teoretycznie można wszystko przeprowadzić tak, by nowe zasady zaczęły obowiązywać jeszcze podczas tegorocznych wakacji.

Przypomnijmy, że rada miasta 12 września 2018 r. podjęła uchwałę o wprowadzeniu zakazu handlu alkoholem w sklepach w Dzielnicy I w godz. 22-6. Uchwała miała obowiązywać od 26 grudnia, ale zaskarżył ją jeden z przedsiębiorców. W związku z tym WSA wstrzymał wykonanie uchwały do ogłoszenia wyroku w tej sprawie.

15 stycznia WSA wydał wyrok i stwierdził nieważność uchwały. Prawnicy z Urzędu Miasta uznali, że skoro wyrok nie jest prawomocny, to uchwała obowiązuje. Adwokat strony skarżącej zwrócił się jednak do WSA o ponowne wstrzymanie wykonania uchwały. 17 stycznia WSA wydał taką decyzję i nocna prohibicja w sklepach w Starym Mieście obecnie nie obowiązuje.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Krótki wywiad. Czy nowa szefowa Zarządu Inwestycji Miejskich rzeczywiście ma wyrok?

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Nie rezygnują z walki o prohibicję w centrum - Dziennik Polski

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bhh
Cofamy się do lat 30.
Dodaj ogłoszenie