Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Najwyższy budynek w mieście trafił na ciężkie czasy. Na razie w Unity Centre niewiele się dzieje ZDJĘCIA

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Budowa wieżowca Unity Tower przy rondzie Mogilskim zakończyła się pod koniec września 2020 r. Pandemia przeszkodziła w tym, by to miejsce szybko zaczęło tętnić życiem.
Budowa wieżowca Unity Tower przy rondzie Mogilskim zakończyła się pod koniec września 2020 r. Pandemia przeszkodziła w tym, by to miejsce szybko zaczęło tętnić życiem. Piotr Tymczak/ DDJM
Niedługo miną dwa lata od zakończenia budowy kompleksu budynków przy rondzie Mogilskim wraz z wieżowcem Unity Tower (102,5 m), w który zamienił się dawny "szkieletor". Obiekty wraz z łączącym je placem miały być miejscem tętniącym życiem. Na razie niewiele się tam dzieje. Właściciele przyznają, że czekają na powrót pracowników do biur. Na szczycie wieżowca powstaje natomiast restauracja z punktem widokowym.

- Biorąc pod uwagę pomieszczenia biurowe oraz dodając część hotelową w sumie mamy już wynajęte około 55 procent powierzchni, a prowadzone są negocjacje w sprawie kolejnych przestrzeni. Zainteresowanie jest duże. Ruch w budynkach jest jednak dość mały, bowiem do biur przybywa 10-15 procent pracowników. Większość nadal pracuje zdalnie - mówi Magdalena Zielińska-Warszawa z firmy GD&K Group, będącej współwłaścicielem kompleksu budynków Unity Centre, w skład którego wchodzi Unity Tower.

Na dachu wieżowca powstał taras z widokiem na panoramę całego miasta. Niżej jest ostatnie piętro z przeszklonymi ścianami, skąd też można podziwiać widoki na Kraków z czterech stron świata. Stamtąd można zejść na niższe piętro, gdzie jest balkon z widokiem na część miasta od strony ronda Mogilskiego. Do tej części budynku można wejść osobnym wejściem i wyjechać na górę osobnymi windami (wjazd na ostatnie 26. piętro zajmuje 25 sekund).

Kraków. Najwyższy budynek w mieście trafił na ciężkie czasy. Na razie w Unity Centre niewiele się dzieje ZDJĘCIA
Piotr Tymczak

Początkowo planowano, że powstanie tam restauracja, kawiarnia, a przy okazji z tarasu będzie można podziwiać piękne widoki na Kraków. Później, w związku z lockdownem, rozważano utworzenie biletowanego punktu widokowego. Teraz znów powrócono do pomysłu, by na tarasie pojawiła się działalność gastronomiczna.

Na szczycie wieżowca wynajęto już dwie ostatnie kondygnacje, gdzie ma powstać restauracja wraz z punktem widokowym. - Najemca zagospodarowuje tę przestrzeń. Nie podaje na razie terminu otwarcia restauracji, która ma być ogólnodostępna - dodaje Magdalena Zielińska-Warszawa.

Kraków. Najwyższy budynek w mieście trafił na ciężkie czasy. Na razie w Unity Centre niewiele się dzieje ZDJĘCIA
Wizualizacja: DDJM

Na wizualizacjach kompleksu Unity Centre można zobaczyć, że na placu między budynkami miały być wypełnione wieczorami ogródki restauracji i kawiarni. Wieczorami jest tam pusto. W przypadku lokali usługowych w parterach budynków, to na razie działają tam dwa sklepy - jeden spożywczy, drugi z urządzeniami gospodarstwa domowego.

- Część pozostałych powierzchni też już jest wynajęta, ale np. w przypadku kawiarni najemca czeka na to, że do biur wróci więcej ludzi - mówi Magdalena Zielińska-Warszawa.

Jarosław Czerski z z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości komentuje: - Z pewnością wieżowiec Unity Tower wraz z kompleksem sąsiadujących z nim budynków został oddany do użytku w nie najlepszym momencie w czasie pandemii. Wtedy zastanawiano się czy i kiedy pracownicy powrócą do biur po czasie lockdownów. Obecnie można zaobserwować trend powrotu do biurowców firm, które stosowały pracę zdalną przy czym niektóre wybierają model hybrydowy, inne stacjonarny. Decyzje w tych sprawach zapadają jednak asekuracyjnie, nie wiadomo też do końca jak dalej rozwinie się sytuacja epidemiczna. Jeżeli nastąpi poprawa, a na to wygląda, to obiekty Unity Centre przy rondzie Mogilskim wypełnią się z uwagi na bardzo dobrą lokalizację.

Kraków. Najwyższy budynek w mieście trafił na ciężkie czasy. Na razie w Unity Centre niewiele się dzieje ZDJĘCIA

Najwyższy budynek w Krakowie jest na razie popularnym miejscem do robienia sesji zdjęciowych. Niedługo fotografie będzie można robić w nowej scenerii, powstała bowiem koncepcja przebudowy Unity Square, czyli placu przed wieżowcem i towarzyszącymi mu mniejszymi budynkami.

- Początkowo planowaliśmy wprowadzenie na placu zieleni w donicach. Aktualne trendy pokazują, że należy limitować ilość betonu i kamienia we wspólnych przestrzeniach miejskich, więc odpowiedzią na to będzie nowa aranżacja placu. W jego częściach płyty z granitu zastąpią wyspy z zasadzoną zielenią. Obecnie staramy się pozyskać zgody budowlane, tak by rośliny zostały zasadzone jeszcze jesienią przed okresem zimowym - informuje Magdalena Zielińska-Warszawa.

W pełni urządzony oraz dostępny dla pracowników i odwiedzających jest hol wejściowy w Unity Tower. Otwarty jest też ogólnodostępny parking pod wieżowcem.

Kraków. Najwyższy budynek w mieście trafił na ciężkie czasy. Na razie w Unity Centre niewiele się dzieje ZDJĘCIA
Unity Centre

Już w zeszłym roku w GD&K Group zapewniali, że są przygotowani na to, by spokojnie poczekać na unormowanie sytuacji epidemiologicznej i powrót do normalnych czasów związanych z pracą w biurowcach. Zaznaczali przy tym, że mają doświadczonego i stabilnego partnera biznesowego. Krakowska firma GD&K Group ma 15 procent udziałów w Unity Centre. Większość (85 proc.) udziałów należy do firmy Uniqua, która jest jedną z wiodących grup ubezpieczeniowych na swoich głównych rynkach w Austrii i Europie Środkowo-Wschodniej. Około 21 300 pracowników tej firmy i wyłącznych partnerów handlowych obsługuje ok. 15,5 miliona klientów w 18 krajach. Uniqua zarządza nieruchomościami o wartości ponad 2,5 miliarda euro, które obejmują łącznie 256 obiektów.

Przypomnijmy, że Unity Centre to największe w Krakowie, wielofunkcyjne centrum biznesowe złożone z 5 budynków. W skład kompleksu wchodzą: 3 biurowce, w tym najwyższy w Krakowie Unity Tower, hotel Radisson Red z 230 pokojami (prowadzone są tam prace wykończeniowe, planowane otwarcie pod koniec 2023 r.) oraz część z apartamentami hotelowymi.

Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany "szkieletorem". Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęto wiosną 2016 r., a prace zakończono pod koniec września 2020 r.

Europę czekają chłodne miesiące. KE przedstawiła program oszczędzania energii

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto