Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nad Rynkiem Głównym pojawiły się drony, by zwrócić uwagę na problem społeczny

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Niebo nad Krakowem. LGBT mówi". Dronowy pokaz na Rynku Głównym
"Niebo nad Krakowem. LGBT mówi". Dronowy pokaz na Rynku Głównym Wojciech Matusik
Od piątku do niedzieli po zmroku Rynek Główny stanie się sceną dla dronowego performansu "Niebo nad Krakowem. LGBT mówi". To projekt artystyczny realizowany w Krakowie przez Krzysztofa Wodiczko i MOCAK.

FLESZ - Od października zmiany przy wjeździe do Wielkiej Brytanii

od 16 lat

Oczy osób nieheteroseksualnych, mówiących o swoich problemach na unoszonych przez drony monitorach - taki performans mogli zobaczyć przechodnie w piątek wieczorem na Rynku Głównym. To performans artysty wizualnego Krzysztofa Wodiczki, zwracający uwagę na osoby LGBT. Dronowe pokazy będzie można zobaczyć także w sobotę i niedzielę (25 i 26 września) o godz. 20.30, 21 i 21.30.

"Projekt ten jest artystyczną próbą publicznego oddania głosu osobom ze środowisk LGBT. Wykorzystuje się w nim technologię dronów. Urządzenia wyposażono w pary wyświetlaczy ledowych i głośników megafonowych. Na ekranach widzimy ruchy i wyraz oczu osób filmowanych w trakcie nagrywania ich słów, a głośniki emitują ich wypowiedzi. To ważne, bo wyraz oczu uwidocznia, podkreśla i dopowiada to, co wypowiadane. Ekrany stają się oczami, a głośniki ustami mówiących. Drony nabierają cech istot ludzkich" - mówi o projekcie "Niebo nad Krakowem. LGBT mówi" Krzysztof Wodiczko.

To nie jest pierwszy projekt, który artysta realizuje w Krakowie. W 1996 roku artysta podjął temat przemocy domowej. Przez połączenie gestykulacji rąk z symbolicznymi rekwizytami historie konkretnych ludzi nabierają uniwersalnego charakteru. Projekcja z 2010 roku dotyczyła traumy żołnierzy wracających z Afganistanu. Krzysztof Wodiczko użył wówczas zdemobilizowanego wozu bojowego wykorzystywanego w Afganistanie i w Iraku. Zastąpił stanowisko strzelnicze projektorem o dużej mocy, mogącym wyświetlać obraz na ścianach budynków w przestrzeni miejskiej. W projekcji audiowizualnej użyto autentycznych, autoryzowanych wypowiedzi polskich weteranów wojennych oraz ich rodzin, które zostały nagrane podczas poprzedzających projekt warsztatów.

Podobne prezentacje multimedialne Wodiczko realizuje od lat 80. W 1985 roku na tympanonie ambasady RPA w Londynie wyświetlał obraz swastyki jako protest przeciw polityce apartheidu. Projekt "Laska tułacza" (1992), prezentowany m.in. Barcelonie, Nowym Jorku, Paryżu i Marsylii podejmował temat imigrantów. Instalacją "Hiroshima", zaprezentowana po raz pierwszy w 1999, pokazywana w Kopule Wojny Atomowej w Hiroshimie, została stworzona z ofiarami wybuchu, ich dziećmi i wnukami, i innymi bezpośrednio lub pośrednio związanymi osobami, których opowieści wyświetlono na budynku.

W niedzielę 26 września o godzinie 19.00 w Pałacu Potockich odbędzie się spotkanie towarzyszące projektowi Krzysztofa Wodiczko. W rozmowie wezmą udział artysta Krzysztof Wodiczko, filozof Jan Woleński oraz dyrektorka MOCAK-u Maria Anna Potocka. Wstęp 2 zł, bilety do nabycia w dniu wydarzenia w księgarni MOCAK-bookstore-BUNKIER. Liczba miejsc ograniczona.

Krzysztof Wodiczko to rtysta i teoretyk sztuki. Autor obiektów i interwencyjnych projekcji społecznych w przestrzeni publicznej. Absolwent wzornictwa przemysłowego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Profesor Universytetu Harwarda, były profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, profesor Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w Paryżu oraz Massachusetts Institute of Technology. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku, Bostonie i Warszawie. Reprezentant Polski na 53. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. Laureat licznych nagród, między innymi Hiroshima Art Prize (1998), Kepes Arts Prize (2004) i Nagrody im. Katarzyny Kobro (2006), w 2009 roku odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Nad Rynkiem Głównym pojawiły się drony, by zwrócić uwagę na problem społeczny - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto