Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków na starych kliszach Natana Kriegera. Tak kiedyś fotografowali najwybitniejsi [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Adam Wojnar
Niewielki pomnik Fryderyka Chopina na Plantach, skwer naprzeciw klasztoru Reformatów. Został zdemontowany w 1931 r.
Niewielki pomnik Fryderyka Chopina na Plantach, skwer naprzeciw klasztoru Reformatów. Został zdemontowany w 1931 r. Natan Krieger/ zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Miasta Krakowa
Natan Krieger specjalizował się w fotografowaniu dzieł sztuki, pamiątek kultury materialnej i miejskich zabytków. Wraz z siostrą Amalią poznał tajniki pracy fotografa pod kierunkiem ojca, Ignacego. Od 1967 spuścizna Kriegerów znajduje się w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Liczy ok. 9000 klisz ze zdjęciami Ignacego, Natana i Amelii. Przejdź do galerii i zobacz, jak prezentował się Kraków na kliszach sprzed niespełna 150 lat!

FLESZ - Kto ma szansę na lepszą pracę?

Natan, urodził się w 1844 roku w Lipniku. Był jedynym synem Ignacego Kriegera - krakowskiego fotografa, właściciela zakładu fotograficznego, dokumentującego miasto i jego zabytki. Firma ta na szeroką skalę wykonywała zdjęcia zabytków Krakowa, które dziś stanowią cenne źródło wiedzy, zwłaszcza na temat obiektów niezachowanych. Ignacy Krieger zasłynął przede wszystkim jako twórca tzw. powidoków, czyli zdjęć zabytków miejskich „duchowej stolicy Polski”, cieszących się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Krakowa, ale przybywających do dawnej stolicy przybyszów także z innych zaborów.

Po śmierci Ignacego Kriegera (1889 rok) działalność ojca kontynuował jedyny syn Natan i córka Amalia. Pomagali oni wcześniej ojcu, poznając jednocześnie tajniki pracy fotografa, nabywając odpowiednie umiejętności.

Natan Krieger korzystał nie tylko ze szklanych klisz (odziedziczonych po ojcu), ale sam dokumentował dokonujące się zmiany, jakie dokonywały się w Krakowie pod koniec XIX wieku i na początku wieku XX.

Przełom XIX i XX wieku to okres gwałtownych zmian w Krakowie, w tym urbanistycznych. Następuje intensywny rozwój budownictwa i infrastruktury. Przywrócony przez austriackiego zaborcę w 1866 roku samorząd miejski udoskonalał system kanalizacji, dokonywał regulacji sieci rzecznej, brukował ulice, powstawały wówczas także nowe kamienice i budynki użyteczności publicznej.

Te wszystkie dokonujące się zmiany dokumentował Natan Krieger. Zasłynął z dokumentowania wnętrz i wyposażenia licznych świątyń. Nie ograniczał się do fotografowania widoków, zabytków i dzieł sztuki Krakowa - wyjeżdżał poza miasto i jego okolice, gdzie między innymi tworzył dokumentację osiągnięć nauki, techniki, gospodarki i przemysłu Galicji.

Po jego śmierci na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” pisano o nim:

Był on jednym z najlepszych znawców pamiątek krakowskich, które fotografował z prawdziwem znawstwem, jako jedyny i niedościgniony specyalista.

Dzięki uprzejmości Muzeum Miasta Krakowa, które jest spadkobiercą dorobku fotograficznego rodziny Kriegerów, prezentujemy wybrane zdjęcia Krakowa, wykonane w drugiej połowie XIX wieku przez Natana Kriegera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto