Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na os. Oświecenia grasuje podpalacz wraków? Trzy z czterech spalonych aut blokowały miejsca parkingowe

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Tyle zostało ze spalonego auta przed blokiem nr 3 na os. Oświecenia
Tyle zostało ze spalonego auta przed blokiem nr 3 na os. Oświecenia Czytelnik
W nocy z 7 na 8 maja spłonęło auto stojące na parkingu os. Oświecenia, przed blokiem nr 3. Od ubiegłego roku na tym osiedlu ogień strawił łącznie cztery samochody. - W przypadku trzech aut uszkodzeniom uległy pojazdy, które nie były używane przez właścicieli od dłuższego czasu lub nie miały aktualnych badań technicznych - mówi Anna Wolak – Gromala, z biura prasowego miejskiej policji.

FLESZ - Podwyżki cen prądu są nieuniknione

od 16 lat

Na filmiku nagranym przez jednego z mieszkańców widać, jak strażacy walczą z ogniem, który bucha na kilka metrów w górę. Ogień na szczęście nie przeniósł się na sąsiednie auta, mimo to uszkodzona została stojąca obok przyczepa kempingowa. Gorzej było pod koniec kwietnia. Wtedy podczas pożaru mocno ucierpiały jeszcze sąsiednie samochody.

Mieszkańcy obawiają się kolejnych podpaleń

Mieszkańcy os. Oświecenia od kilku lat narzekają na problemy z przepełnionymi parkingami.

- Problemem są m.in. tzw. wraki, czyli samochody, które nawet przez kilka lat zajmują miejsca parkingowe. Widocznie ktoś stracił cierpliwość i zaczął je usuwać na własną rękę. Ludzie mówią, że na osiedlu pojawił się czyściciel. Teraz mieszkańcy boją się, że jak ktoś przez kilka dni nie wyjeżdża autem z parkingu, to którejś nocy może z okna oglądać pożar własnego samochodu. Poza tym, każdy taki pożar grozi przeniesieniem się ognia na sąsiednie pojazdy - twierdzi jeden z mieszkańców osiedla.

Policja nie potwierdza informacji o "czyścicielu", ale z zebranych danych wynika, że większość spalonych aut to były wraki.

- Dwa postępowania prowadzone w roku 2021 zostały zakończone odmową wszczęcia dochodzenia oraz umorzeniem, ponieważ właściciele pojazdów nie złożyli wniosku o ściganie sprawcy. Ściganie sprawcy zniszczenia mienia jest uzależnione od formalnego wniosku pokrzywdzonego. Dwa kolejne postępowania są nadal prowadzone. Materiał dowodowy nie dał dotychczas podstaw do przedstawienia komukolwiek zarzutów - mówi Anna Gromala-Wolak.

Jeden podpalacz jest już w rękach policji

Tydzień temu krakowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który na terenie Nowej Huty dokonał podpalenia 6 samochodów. Zatrzymany 36-latek, usłyszał już zarzuty. Mężczyzna oskarżony jest o podpalenie 6 samochodów, m.in. na os. Piastów. Zatrzymany przyznał się do stawianych mu zarzutów. Łączna wartość strat w wyniku jego działań oszacowana została na 38 000 zł. Na wniosek Prokuratury, Sąd zastosował wobec podejrzanego trzy miesięczny areszt tymczasowy. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 5 lat.

Z informacji pozyskanych od prokuratury i policji wynika, że zatrzymany 36-latek nie odpowiada za podpalenie aut na os. Oświecenia. Podpalacz z os. Oświecenia nie został jeszcze zatrzymany.

Programu budowy parkingów lokalnych

Jednym z pomysłów na rozwiązanie problemu ze zbyt małą liczbą miejsc parkingowych w mieście ma być programu budowy parkingów lokalnych w Krakowie W połowie lutego tego roku radni przegłosowali projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu budowy parkingów lokalnych w Krakowie. Projekt przygotowany przez klub miejskich radnych Prawa i Sprawiedliwości przeszedł dzięki m.in. głosom radnych z klubu prezydenckiego Przyjazny Kraków. Chodzi o budowę niewielkich, naziemnych parkingów osiedlowych czy też poszerzanie o kilka miejsc już istniejących. 20 proc. inwestycji ma być finansowane przez mieszkańców, a 80 proc. przez miasto.

- W najnowszych badaniach brak miejsc parkingowych został wskazany jako jeden z dwóch głównych problemów w Krakowie. Program ma przeciwdziałać takim negatywnym zjawiskom poprzez działania oddolne. Mieszkańcy sami będą mogli składać wnioski o budowę parkingów. Będą mogły to robić także stowarzyszenia, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe - przekonuje radny PiS Krzysztof Sułowski, inicjator projektu uchwały.

Plan jest taki, by projekt miasto realizowało od 2022 r. i pilotażowo przeznaczyło na niego 5 mln zł (zadania mogłyby też być współfinansowane ze środków rad dzielnic).

Pierwotnie plan był taki, że w tym roku wnioski będzie można składać do końca kwietnia.

- Na razie termin ten został przedłużony do końca maja. Wiemy już, że mieszkańcy są zainteresowani takim pomysłem na zwiększenie liczby miejsc parkingowych. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku będzie można stworzyć nowe miejsca do parkowania - mówi Krzysztof Sułowski, radny PiS, inicjator projektu uchwały.

Tymczasem od kilku tygodni trwa dyskusja, czy należy wprowadzić płatne parkowanie na ulicach Krakowa także w niedzielę. Okazuje się, że to nie jedyna zmiana czyhająca na kierowców. Zanosi się też na podwyżkę opłat w strefie płatnego parkowania. Decyzja o ewentualnym wprowadzeniu opłat za parkowanie w niedziele może zapaść jeszcze przed wakacjami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Na os. Oświecenia grasuje podpalacz wraków? Trzy z czterech spalonych aut blokowały miejsca parkingowe - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto