Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na jeden bilet przejazd pociągiem oraz tramwajem albo autobusem

Piotr Tymczak
Andrzej Banaś
Prezydent Krakowa przygotował projekt uchwały w sprawie wzajemnego honorowania biletów komunikacji miejskiej oraz kolejowych. Teraz tematem zajmą się radni.

Wzajemne honorowanie biletów ważnych w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie oraz biletów ważnych w pociągach uruchamianych na zlecenie Województwa Małopolskiego na terenie aglomeracji krakowskiej ma obowiązywać do 30 czerwca 2021 r., czyli do czasu zakończenia dużych inwestycji kolejowych w naszym mieście.

Jak uzasadnia prezydent, ma to być działanie mające na celu przede wszystkim złagodzenie podróżnym utrudnień związanych z prowadzonymi zarówno przez PKP Polskie Linie Kolejowe, jak i przez gminę Kraków pracami inwestycyjnymi i modernizacyjnymi na terenie Krakowa.

Przypomnijmy, że od 11 marca, na kilka miesięcy – prawdopodobnie do czerwca – poważnie ograniczony zostanie przejazd pociągów między dwoma największymi stacjami kolejowymi w Krakowie. Od około godz. 9.30 do około 14.30 tory od Krakowa Głównego do Płaszowa będą całkowicie wyłączane z ruchu.

- Jeżeli jakiś odcinek trasy kolejowej zostanie zamknięty, to będzie można się przesiąść na tramwaj albo autobus miejskiej komunikacji i przejechać nim na podstawie biletu kolejowego. Podobnie będzie w przypadku remontu gminnych dróg i torowisk. Wtedy na podstawie porozumienia z Województwem Małopolskim na bilet MPK będzie można jechać alternatywną trasą kolejową - wyjaśnia Łukasz Franek, wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Projekt uchwały przewiduje, że w przypadku zastępczego korzystania z komunikacji miejskiej odpłatność na rzecz gminy Kraków za jeden przejazd wyniesie 2,3 zł i będzie regulowana przez Województwo Małopolskie lub operatorów świadczących usługi w transporcie kolejowym na podstawie umów zawartych z Województwem Małopolskim. Natomiast gmina Kraków ma płacić Województwu Małopolskiemu 3,5 zł za przejazd jednej osoby pociągiem na bilet MPK.

Szczegółowe zasady wzajemnego honorowania biletów mają być określone przez gminę Kraków w porozumieniu z Województwem Małopolskim i operatorami świadczącymi usługi w transporcie kolejowym.

"W interesie zarówno Województwa Małopolskiego, jak i Gminy Miejskiej Kraków jest to, aby osoby wykonujące podróże do/z Krakowa wybierały transport publiczny, a nie samochód. Wdrożenie przedmiotowego działania będzie stanowiło ważny krok na drodze do wprowadzenia zintegrowanego systemu taryfowo – biletowego, nad którym pracuje Zespół Zadaniowy ds. opracowania Zintegrowanego systemu taryfowo - biletowego na terenie województwa małopolskiego" - zaznaczył w uzasadnieniu prezydent Krakowa.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku, odc. 5

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto