Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzeum Lotnictwa Polskiego rozpoczęło prace konserwatorskie nad zabytkowymi śmigłowcami

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Materiały prasowe
Muzeum Lotnictwa Polskiego rozpoczęło działania konserwatorskie i restauratorskie niezbędne do zachowania i odnowienia dwóch unikatowych śmigłowców produkcji polskiej: BŻ-1 GIL (SP-GIL) - pierwszy polski śmigłowiec doświadczalny wyprodukowany po II wojnie światowej - oraz WSK SM-1 (lMi-1) - pierwszy seryjnie produkowany śmigłowiec w Polsce po II wojnie światowej. Po konserwacji śmigłowce wrócą na ekspozycję stałą Muzeum.

FLESZ - Przejścia dla pieszych 3D

- Głównym celem zadania są działania restauratorskie i prace konserwatorskie niezbędne dla odtworzenia historycznego wyglądu jedynego zachowanego na świecie doświadczalnego śmigłowca typu – BŻ-1 GIL (SP-GIL) oraz jednego z nielicznych zachowanych na świecie śmigłowców polskiej produkcji WSK SM-1. Podstawowym założeniem ujętym w zaleceniach konserwatorskich jest ochrona zabytkowej substancji, a nie próba kreacji zabytku - zapowiada Jakub Link-Lenczowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Doświadczalny śmigłowiec BŻ-1 GIL (SP GIL) oraz helikopter polskiej produkcji WSK SM-1 zostały wytypowane przez Dyrektora Muzeum – inż. Krzysztofa Radwana w porozumieniu z Głównym Inwentaryzatorem Zbiorów – dr. Krzysztofem Mroczkowskim oraz z kierownikiem Działu Konserwacji Muzealiów – Piotrem Łopalewskim, do poddania procesowi pełnej restauracji i konserwacji.

BŻ-1 GIL znajduje się w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w stanie zachowania z remontu w roku 1989. WSK SM-1 znajduje się w zbiorach placówki w oryginalnym stanie zachowania. Stan wszystkich dwóch eksponatów ze względu na wiek uległ silnym uszkodzeniom. Śmigłowce posiadają silne uszkodzenia strukturalne oraz powierzchniowe.

- Poza ogólnym złym stanem zachowania eksponatów za podjęciem prac restauratorskich oraz konserwatorskich przemawia ich wyjątkowa unikatowość oraz wartość historyczna. SP-GIL jest jedyną maszyna tego typu, która została wyprodukowana, natomiast WSK SM-1 jest jednym z nielicznych zachowanych maszyn tego typu na świecie - dodaje Jakub Link-Lenczowski.

W chwili obecnej Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, jako centralna placówka muzealnictwa lotniczego w Polsce od ponad 50 lat, zgromadziło ponad 200 statków powietrznych, w tym wiele unikatowych przykładów polskiej myśli technicznej z okresu międzywojennego oraz powojennej Polski pod wpływem rządów Związku Radzieckiego. Jednym z elementów strategii placówki jest utrzymanie dobrego stanu kolekcji statków powietrznych związanych z krajową myślą techniczną i prototypowymi egzemplarzami samolotów i helikopterów wytworzonych w naszym kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Muzeum Lotnictwa Polskiego rozpoczęło prace konserwatorskie nad zabytkowymi śmigłowcami - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto