Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Most na Wiśle będzie nosił imię kard. Macharskiego

Piotr Ogórek
Radni zdecydowali, że nowy most na Wiśle będzie nosił imię kard. Macharskiego. Zdekomunizowali także sześć ulic i pokłócili się o skwer Szymborskiej.

Na środowej sesji radni zdecydowali o nazwie nowego mostu nad Wisłą oraz nazwach sześciu ulic. W tym drugim wypadku nie mieli wyjścia w związku z ustawą dekomunizacyjną.

Podwójny most w ramach trasy S7 i wschodniej obwodnicy Krakowa został oddany do użytku w lipcu. Równo rok temu z pomysłem nazwania go imieniem zmarłego kardynała Franciszka Macharskiego wyszedł krakowski fotograf Marek Lasyk. Jak mówi, metropolita ludzi zawsze łączył, a nie dzielił, stąd apel o most jego imienia. Wczoraj radni zagłosowali za taką nazwą.

Więcej emocji wzbudziła kwestia dekomunizacyjna. Zgodnie z ustawą, samorządy miały rok, do 2 września, na zmianę nazw ulic i placów, które propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny. W przeciwnym razie miał się tym zająć wojewoda. W Krakowie Instytut Pamięci Narodowej wskazał kilka miejsc do zmiany: ulice Szenwalda, Dziedzica, Kajty, Szumca, Szwai i Marcika. Później doszły ulice Zygmunta Młynarskiego, Żemaitisa i Danka. Pierwsi patroni byli działaczami Komunistycznej Partii Polski, a później Polskiej Partii Robotniczej. Większość z nich została zabita przez Niemców podczas II wojny światowej. W ocenie IPN prowadzili jednak także działalność antypolską i byli wykonawcami woli Związku Radzieckiego.

Sprzeciw wobec dekomunizacji ulic Żemaitisa i Danka wyraziły odpowiednio Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Pedagogiczny. Kiejstut Żemaitis tworzył polskie hutnictwo przed wojną, a po niej był ministrem w rządzie PRL. Z kolei prof. Danek współtworzył polskie szkolnictwo. Należał do PPR.

Ostatecznie zmieniono nazwy ulic: Dziedzica na Marka Eminowicza (historyk), Kajty na prof. Henryka Wereszyckiego, (walczył w obu wojnach), Młynarskiego na Marka Nawary (były marszałek województwa), Szenwalda na Pilota Majora Stefana Janusa (walczył w Bitwie o Anglię), Szumca na Wiktora Zina (architekt), Szwai na prof. Władysława Konopczyńskiego.

- Historię tworzy się dwa razy. Raz, gdy ona się dzieje, a drugi raz, gdy się wybiera z niej to, co chce się przekazać następnym pokoleniom. Teraz jesteśmy świadkami tego drugiego procesu - mówił wczoraj Jacek Majchrowski.

Prezydent przypomniał, że w latach 1990-1991 Kraków miał swoją dekomunizację, która objęła 7 procent wszystkich nazw i wtedy była konieczna. Uznał, że obecne „administrowanie pamięcią nie jest dobre”.

Przeciwko zmianom ulic na Prądniku Czerwonym (Szenwalda, Dziedzica i Kajty) protestowali mieszkańcy i rada dzielnicy. Radny Łukasz Wantuch chciał, aby uszanować głos mieszkańców. Proponował także, aby przy okazji nazwać skwer u zbiegu ulic Reformackiej, Pijarskiej i św. Marka nazwać imieniem Wisławy Szymborskiej. Radni uznali, że nie jest to dobre miejsce dla noblistki, wskazali natomiast na skwer przy Lea i Szymanowskiego, koło parku Krakowskiego. Pod to miejsce przygotują wkrótce stosowną uchwałę.

WIDEO: Miliony złotych na rozbudowę ulicy Igołomskiej

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto