Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: MOCAK atrakcją Nocy Muzeów

Urszula Wolak
Na wystawie "Historia w sztuce" zobaczymy dzieło Tadeusza Kantora pt. "Klęska wrześniowa"
Na wystawie "Historia w sztuce" zobaczymy dzieło Tadeusza Kantora pt. "Klęska wrześniowa" Rafał Sosin
Na mapie kulturalnej Krakowa pojawił się nowy obiekt. To otwarty w czwartek niesamowity gmach Muzeum Sztuki Współczesnej - MOCAK. Warto je odwiedzić podczas Krakowskiej Nocy Muzeów. Szczególnie, że na zwiedzających czeka kilka wystaw oraz niespodzianka.

Zobacz także: Kraków: prezydent Komorowski na otwarciu MOCAK (ZDJĘCIA)

Jest nią pouczający pokaz filmowy. - To kolaż składający się z fragmentów Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1950-1988. Tworzą go dwadzieścia trzy pozycje, dotyczące sztuki współczesnej. Polska Kronika Filmowa, która miała skłonności do "podlizywania się" społeczeństwu, najczęściej bezlitośnie naśmiewała się ze sztuki współczesnej. Chcieliśmy pokazać, że nowa sztuka w każdej sytuacji historycznej spotyka się z niesprawiedliwym traktowaniem - mówi Maria Anna Potocka, dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej.

Wśród wystaw, które będziemy mieli okazję obejrzeć podczas Nocy Muzeów, znalazły się dwie duże ekspozycje, czyli "Historia w sztuce" i "Kolekcja MOCAK-u". Oprócz tego zobaczymy kilka mniejszych ekspozycji: prezentację 15 młodych artystów polskich, cykl fotograficzny pt. "Maurycy Gomulicki. Bibliophilia", kolekcję obrazów i bibliotekę Mieczysława Porębskiego oraz jedną z prezentacji Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Zobacz pełny program krakowskiej Nocy Muzeów

Szczególnie interesująco zapowiada się ekspozycja zbiorów prof. Porębskiego. Została ona zaaranżowana w taki sposób, by zwiedzający poczuli się jak w prywatnym mieszkaniu cenionego historyka sztuki.

Profesor zdecydował się przekazać MOCAK-owi swoją krakowską bibliotekę. Przestrzeń zaaranżowana przez niego samego doskonale oddaje klimat gabinetu uczonego. Na ścianach powieszono obrazy jego przyjaciół - głównie artystów z Grupy Krakowskiej.

Z kolei wystawa "Historia w sztuce" ma podważyć u zwiedzających przekonanie, że historia jest tylko jedna. Taki pogląd wykształciła w nas szkoła. Wystawa udowadnia, że narzucanie interpretacji to manipulacja naszym myśleniem.

Kraków: specjalne tramwaje w Noc Muzeów

Pojęcie historii na tej wystawie odnosi się do przeszłości, pokazując, że można ją interpretować na bardzo różne sposoby. Na wystawie znalazły się dzieła zainspirowane ważnymi wydarzeniami historycznymi - głównie II wojną światową. Zobaczymy m.in. obraz "Rzeczy Włodzimierza Lenina" Pawła Susida, stanowiący grę z radzieckimi symbolami, wideo Katarzyny Kozyry pt. "Pojawienie się jako Lou Salome", kolaż Tadeusza Kantora "Klęska wrześniowa", "Cmentarz" Władysława Hasiora i "Mieszkańców" Zbigniewa Libery z cyklu Pozytywy.

Wystawa "Maurycy Gomulicki. Bibliophilia" nawiązuje z kolei do postaci Juliusza Wiktora Gomulickiego i jego księgozbioru. Zobaczymy tu więc m.in. zaskakujące fotografie skąpo ubranych lub roznegliżowanych kobiet na tle imponujących zbiorów książkowych. To dzieła, które prowokują widzów do refleksji, zderzając cielesność z intelektualnym światem.

Z kolei wśród zbiorów "Kolekcji MOCAK-u" znalazło się kilkadziesiąt prac polskich i zagranicznych artystów, które stanowią zapowiedź programowej kolekcji, prezentującej niezwykłą różnorodność sztuki współczesnej. Obecnie możemy zobaczyć należące do muzeum dzieła m.in. Edwarda Dwurnika czy Krzysztofa Wodiczki.

W ramach wystawy zatytułowanej Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart zaprezentowane zostaną natomiast prace artystów startujących w konkursie stypendialnym szwajcarskiej Fundacji Vordemberge-Gildewart. Jeżeli kiedykolwiek mieliśmy problem ze zrozumieniem sztuki współczesnej, MOCAK postanawia to zmienić. Wszystkie wystawiane w muzeum prace będą opatrzone podpisami wyjaśniającymi sens dzieła i znaczenie symboli.

Piwo, zabawa, śpiew. Zobacz, jak bawią się krakowscy studenci** Juwenalia 2011 na zdjęciach**

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? Rozdajemy bilety.**Rozdajemy bilety**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto