Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miliony złotych na modernizację elektrociepłowni [ZDJĘCIA]

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Niemal 20 mln zł - tyle ma kosztować realizacja nowych inwestycji oraz modernizacja krakowskiej elektrociepłowni. Chodzi m.in. o modernizację pomp wody chłodzącej oraz układu chłodzenia generatorów.

FLESZ - Czy wrócą obowiązkowe maseczki?

Krakowska elektrociepłownia została zaprojektowana w ten sposób, aby przede wszystkim zapewniać dostawy energii cieplnej w chłodne miesiące. Jak zapewnia jej właściciel, "prowadzone obecnie prace modernizacyjno-remontowe mają na celu zwiększenie elastyczności produkcji w czasie zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną".

- PGE Energia Ciepła inwestuje w działania, które rozszerzą katalog oferowanych przez nas usług na Rynku mocy. Oznacza to, że po zakończeniu prac modernizacyjno-inwestycyjnych nasze aktywa zapewnią dodatkową moc elektryczną w sytuacjach niedoboru energii w ogólnokrajowym systemie energetyczny - twierdzi Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa zarządu PGE Energia Ciepła.

Właściciel zapewnia, że "od przyszłego roku wszystkie (cztery) bloki energetyczne zainstalowane w krakowskiej elektrociepłowni będą dostosowane do świadczenia usług na Rynku mocy, a w latach 2022-2024 łączna całoroczna moc zgłoszona do dyspozycji na tym Rynku wyniesie 290 MW netto. Dzięki prowadzonym pracom oprócz oferty całorocznej krakowska elektrociepłownia będzie mogła oferować dodatkową moc na aukcjach kwartalnych".

- Obowiązek mocowy – czyli gotowość na wyprodukowanie zadeklarowanej ilości energii elektrycznej przez krakowską elektrociepłownię – musi zostać spełniony nie tylko podczas chłodnych dni, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest wysokie, ale również w warunkach ekstremalnie wysokich temperatur. Podczas upalnych dni woda chłodząca, która zasila układy chłodzenia bloków energetycznych osiąga nawet 34°C i właśnie do takich warunkach dostosowujemy nasze urządzenia - dodaje Grzegorz Żebrowski, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

Dodatkowe przychody dla elektrociepłowni pomogą realizować kolejne inwestycje, zmierzające do wyłączenia z eksploatacji bloków węglowych. Najważniejsze inwestycje, które zostaną zrealizowane do końca 2021 to m.in.: modernizacja pomp wody chłodzącej, układu chłodzenia generatorów, zabudowa nowych wymienników ciepła typu woda-woda oraz modernizacja chłodnic oleju smarnego dla turbozespołów. Niezależnie od tych prac – jak co roku latem – prowadzone są także modernizacje i remonty, które mają na celu utrzymanie odpowiednich parametrów i instalacji urządzeń na terenie krakowskiej elektrociepłowni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Miliony złotych na modernizację elektrociepłowni [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto