Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mieszkańcy od lat czekają na przebudowę kilku placów

Bartosz Dybała
Na placu św. Ducha parking ma zastąpić zieleń, alejki, ławki i zegary. Inwestycja za ok. 2 miliony złotych jednak się opóźnia.
Na placu św. Ducha parking ma zastąpić zieleń, alejki, ławki i zegary. Inwestycja za ok. 2 miliony złotych jednak się opóźnia. Wizualizacja: Zarząd Zieleni Miejskiej
Od lat w magistracie nie potrafią sobie poradzić z przygotowaniem i doprowadzeniem do rozpoczęcia przebudowy kilku placów.

Urzędnicy prezydenta Jacka Majchrowskiego mają poważne problemy z przebudową miejskich placów, które zgodnie z ich zapowiedziami miały się stać bardziej zielone i przyjazne mieszkańcom. Już wiadomo, że wbrew wcześniejszym obietnicom Zarządu Zieleni Miejskiej, w tym roku nie rozpocznie się rewitalizacja placu św. Ducha, gdzie teraz parkują samochody, a po przebudowie mają być ławki, krzaki i kwiaty. Na etapie prac projektowych utknęła z kolei rewitalizacja placu Wolnica na Kazimierzu, której koncepcja powstała w 2009 r. To zaniedbane miejsce, na którym odbywa się dużo miejskich wydarzeń, wciąż nie może doczekać się odnowienia. Nieznany jest też termin rozpoczęcia przebudowy placu Nowego, a przecież koncepcja jego zagospodarowania została wyłoniona już... prawie dziesięć lat temu!

Od lat mieszkańcy czekają też na przebudowę pl. Biskupiego. Urzędnicy nie mogą sobie jednak poradzić z przygotowaniem tej inwestycji, która miała się rozpocząć wiosną tego roku i wciąż się opóźnia. Do tego Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu właśnie unieważnił przetarg na zagospodarowanie placu Inwalidów.

Wyrzucą samochody

Przykładem problemów i opóźnień z realizacją inwestycji jest przebudowa placu św. Ducha. Okazuje się, że prac w terenie nie uda się rozpocząć tak szybko, jak początkowo zapowiadali urzędnicy. Rewitalizacja miała się zacząć jeszcze w tym roku, ale teraz odpowiadający za to przedsięwzięcie Zarząd Zieleni Miejskiej zapowiada, że robotnicy wejdą na plac dopiero w 2019 r. - Informując wcześniej o terminie robót, zakładaliśmy szybsze uzgodnienia projektu koncepcyjnego - wyjaśnia powód poślizgu Katarzyna Opałka z ZZM. Bez wspomnianych uzgodnień urzędnicy nie mogli rozpocząć prac nad projektem budowlanym.

Obecnie plac św. Ducha to de facto parking, gdzie zmieścić się może ok. 50 samochodów. To się jednak zmieni, bo w trakcie rewitalizacji ma zniknąć ok. 40 miejsc postojowych. W ich miejsce pojawi się zieleń, w tym prawie tysiąc krzewów róż. Urzędnicy z ZZM zapowiadają też, że w formie żywopłotów posadzą strzyżone ligustry lub bukszpany, a całość uzupełni dąb szypułkowy. Na odmienionym placu pojawią się też zegary, pokazujące aktualne godziny w miastach partnerskich Krakowa (będzie to nawiązanie do wcześniejszej funkcji, jaką pełniło to miejsce, czyli dworca autobusowego). Urzędnicy szacują, że przebudowa placu św. Ducha będzie kosztować ok. 2 mln złotych.

Parkingowe kontrowersje

U niektórych mieszkańców plan przebudowy placu św. Ducha wywołuje opór. Zwracają uwagę, że przez to zniknie jeden z ostatnich parkingów w ścisłym centrum. Urzędnicy tłumaczą, że pozostawianie parkingów naziemnych nie jest zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju miasta, zakładającą budowę obiektów podziemnych. - Zasadnym jest podjęcie tematu, czy konieczna jest budowa następnego parkingu podziemnego do obsługi ścisłego centrum - twierdzi Opałka. Jej zdaniem jedyną możliwą lokalizacją - bez konieczności wycinki drzew - jest teren między ul. Dolnych Młynów a Karmelicką, gdzie teraz znajduje się parking naziemny. W jego miejscu ma powstać park. Mieszkańcy protestujący przeciwko umieszczaniu pod nim parkingu mówią, że wcześniej była mowa tylko o parku.

Mnożenie problemów i protesty

Początkowo podziemny parking miał powstać pod placem Biskupim. Po protestach w 2014 r. prezydent wycofał się z tego pomysłu. Od tego czasu mieszkańcy nie mogą się jednak doczekać przebudowy placu, z którego ma zniknąć naziemny parking, a w zamian mają pojawić się m.in. zieleń, alejki, ławki i fontanna. Liczyli, że prace rozpoczną się wiosną. - Pierwotnie zakładano rozpoczęcie realizacji w drugim kwartale tego roku, jednak projektowanie i uzgodnienia oraz wprowadzenie zmian do dokumentacji wydłuża inwestycję - tłumaczą w ZIKiT. Zapowiadają tam, że rozpoczęcie prac planowane jest w tym roku. W budżetach na lata 2018 i 2019 r. zarezerwowano na ten cel po 1,5 mln zł.

Znacznie dłużej urzędnicy nie mogą sobie poradzić z przebudową dwóch placów na Kazimierzu: Wolnicy i Nowego. Konkursy na projekty przebudowy obu miejsc w 2009 r. wygrali krakowscy architekci Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.

W przypadku placu Wolnica w ZIKiT wyjaśniają, że w latach 2010-2016 wnioskowano o wprowadzenie zadania do realizacji, ale urząd i radni nie rezerwowali na nie pieniędzy w budżecie. ZIKiT przypomina też, że kontrowersje wywoływała koncepcja nowego placu Wolnica, zakładająca, że nawierzchnia, elementy małej architektury i obudowy latarń zostaną wykonane z drewna. W 2017 r. ZIKiT otrzymał fundusze na opracowanie nowej koncepcji. Wykonawca przekazał ją w lutym tego roku. Okazało się jednak, że jest jeszcze potrzebna kwerenda w materiałach historycznych dotyczących zagospodarowania placu Wolnica. ZIKiT czeka teraz na wytyczne wojewódzkiego konserwatora zabytków co do zakresu kwerendy.

W ZIKiT przyznają, że aktualna jest koncepcja modernizacji placu Nowego, ale nie ma na to pieniędzy.

Urząd zarezerwował natomiast 3,1 mln zł na przebudowę placu Inwalidów, ale przetarg unieważniono, gdyż nie wpłynęła żadna oferta. Do tego trwa spór o pomnik Orła Białego, jaki ma stanąć na placu, który - zamiast wcześniej planowanego monumentu - byłby kompozycją posadzonego tu dębu oraz Muru Pamięci. Przeciwko liczącemu ponad 30 metrów murowi, przecinającemu przestrzeń placu, protestują mieszkańcy i aktywiści.

Place po modernizacji:

  • Rynek Główny
  • Mały Rynek
  • Rynek Podgórski
  • plac Szczepański
  • plac przed Muzeum Narodowym (pod nim powstał podziemny parking)
  • plac Bohaterów Getta
  • plac Nowaka-Jeziorańskiego
  • plac Wszystkich Świętych
  • plac Mariacki

Place do przebudowy:

  • plac Biskupi
  • plac św. Ducha
  • plac Sikorskiego
  • plac Nowy
  • plac Wolnica
  • plac Inwalidów
  • plac Kossaka

W planach:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Mieszkańcy od lat czekają na przebudowę kilku placów - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto