Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mieszkańcy alarmują: Woda z Trasy Łagiewnickiej odpompowywana do Wilgi

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
- Woda, która zebrała się po opadach deszczu na terenie budowy była wypompowywana do Wilgi - alarmują mieszkańcy ul. Ludwisarzy, w której rejonie powstaje Trasa Łagiewnicka.

- Na budowie Trasy Łagiewnickiej w rejonie ul. Ludwisarzy doszło do incydentu. Wodę, która zebrała się po porannych opadach z terenu budowy wypompowywano bezpośrednio do rzeki Wilgi. Dodam jeszcze, że dzień wcześniej teren ten utwardzano substancjami chemicznymi, a następnie przysypano piaskiem - relacjonuje jeden z mieszkańców. - Pracownicy budowy, kiedy zorientowali się, że jest to nagrywane i poinformowana została straż miejska, szybko zwinęli sprzęt i odjechali - dodaje.

- Od początku było wiadomo, że na tych terenach jest wyjątkowo wysoki poziom wód gruntowych, w związku z czym zainstalowano piezometry potwierdzające wciąż te wysokie poziomy (wody gruntowe znajdują się już na głębokości 3 metrów). Wystarczają lekkie opady deszczu i te stany jeszcze bardziej się podnoszą. We wtorek firma utwardzała chemicznie grunt, by mogły wjechać maszyny, a w środę na tym terenie i tak woda stała i wypompowywana była do rzeki Wilgi - zaznacza mieszkaniec ul. Ludwisarzy.

Odpowiedzialna za inwestycję gminna spółka Trasa Łagiewnicka, po sprawdzeniu okoliczności tego zdarzenia, poinformowała: "Inspektorzy nadzoru podczas realizowanych prac kontrolnych, zauważyli te działania i zażądano od wykonawcy wyjaśnień. Niezwłocznie też ustalono, że działanie to nie stanowi dla zagrożenia dla środowiska".

"Zgodnie z wyjaśnieniami przedstawionymi spółce przez dyrektora Kontraktu z firmy Budimex, pana Macieja Lorenca, działania te nie wykraczały po za ustalenia wynikające z uwarunkowań środowiskowych ujętych w wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska decyzji, jak również z pozwolenia wodnoprawnego. Wykonawca podkreślił, że materiały użyte do stabilizacji podłoża były pochodzenia naturalnego, a technologia robót była przedstawiana na etapie wydawania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych jak i pozwolenia wodnoprawnego. Ponadto, warstwa stabilizacji została wykonana dnia poprzedzającego intensywne opady deszczu, co pozwoliło na związanie warstwy cemento-gruntu. Samo wypompowywanie czystej wody opadowej z wykopu miało charakter interwencyjny zapobiegający przed namakaniem gruntu i podtopieniami pobliskich zabudowań" - wyjaśnia spółka Trasa Łagiewnicka.

Trasa Łagiewnicka, o długości 3,5 km (w tym pięć tuneli o łącznej długości 2,3 km), ma powstać od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej.

W ramach inwestycji powstanie też nowa trasa tramwajowa, która będzie przebiegać od pętli w Kurdwanowie, wzdłuż rzeki Wilgi, pod terenami między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II, do ul. Zakopiańskiej. Na trasie przejazdu tramwaju zaplanowano pięć przystanków.

Część trasy tramwajowej ma zostać poprowadzona w budowanym tunelu o długości ok. 700 m, który wyznaczono pod terenami sanktuariów. Przy moście nad Wilgą, który łączy oba miejsca kultu, powstanie podziemny przystanek.

Trasa Łagiewnicka ma powstać do końca 2020 roku – za 802 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Mieszkańcy alarmują: Woda z Trasy Łagiewnickiej odpompowywana do Wilgi - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto