Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: miasto zaspało, badania profilaktyczne ominą wielu mieszkańców

Anna Górska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne sławomir seidler
Urząd Miasta Krakowa za późno przeprowadził konkurs wyłaniający placówki mające przeprowadzić profilaktyczne badania mieszkańców. Efekt? Tysiące krakowskich pacjentów w tym roku nie skorzysta z badań medycznych finansowanych z budżetu miasta

Ponadto, część pieniędzy przeznaczonych na profilaktykę przepadnie. Wyniki konkursu były znane 23 października. Z większością przychodni magistrat do dziś nie podpisał stosownych umów. Wiadomo, że problemów nie będzie ze szczepieniami przeciwko grypie - tu umowy podpisano jako pierwsze. Jeżeli chodzi o inne programy (patrz ramka), lekarze wciąż nie mogą rozpocząć badań. A terminy ich gonią, bo już do końca listopada muszą je zakończyć.

Karolina Mikulska, mama 2-miesięcznego Kuby, chciała zapisać syna na bezpłatne badanie dysplazji stawów biodrowych. W ramach NFZ limity już dawno zostały wyczerpane, miała więc nadzieję, że skorzysta z miejskiego programu profilaktycznego. Ale i tu pudło. - W rejestracji odsyłają mnie z kwitkiem. Lekarze tłumaczą się, że wciąż nie podpisali umów z urzędem - rozkłada ręce Karolina Mikulska. - Biurokracja króluje wszędzie, nawet tam, gdzie badania są finansowane z kieszeni podatników! - oburza się matka.

Z powodu braku umów nie rozpoczęły leczenia próchnicy u dzieci również przychodnie stomatologiczne. Te jednak mają nadzieję, że do końca listopada tak zorganizują pracę, by dofinansowanie miejskie nie zostało zmarnowane.

Nie mogą na to jednak liczyć inni pacjenci. Najtrudniejsza sytuacja jest między innymi z realizacją programu profilaktyki astmy i chorób alergicznych. Ten program autorstwa prof. Ewy Czarnobilskiej ze Szpitala Uniwersyteckiego dostał najwyższą ocenę rządowej Agencji Oceny Technologii Medycznych i jest szczególnie ważny dla mieszkańców. Miał objąć wszystkie dzieci ze szkół podstawowych w Krakowie oraz młodzież szkolną w wieku 16 i 17 lat. Dzięki niemu lekarze wykrywali we wczesnym stadium astmę i alergię.Te choroby o wiele łatwiej wyleczyć, gdy się jeszcze nie rozwinęły.

W ramach programu określano również poziom smogu, a wiadomo, że zanieczyszczenie Krakowa wpływa na zdrowie dzieci. W tym roku jednak nie ma na to szansy. Lekarze skarżą się, że zwyczajnie nie zdążą.

Zanim rozpoczną się badania finansowane z budżetu miasta pielęgniarki środowiskowe powinny przekazać w szkołach rodzicom uczniów ankiety. Ci zaś muszą je wypełnić i przekazać z powrotem do pielęgniarek. Potem dopiero ankiety trafiają do przychodni, które przeprowadzają badania. Po ich dokładnej analizie, lekarze wyznaczają grupę pacjentów, którymi zaczynają bezpośrednio się zajmować.

W poprzednich latach pielęgniarki i lekarze mieli co najmniej dwa miesiące na realizację tych dwóch etapów programu. W tym roku muszą zdążyć ze wszystkim w niecałe cztery tygodnie. Bowiem zgodnie z wytycznymi magistratu do końca listopada badania mają być zakończone. A do dzisiaj jeszcze żadna placówka ich nie rozpoczęła!

- Nie zdążymy - słyszymy wszędzie, odpowiedzi na nasze pytania o stopień zaawansowania przygotowań do badań. - Jeszcze nawet ankiet nie dostaliśmy - mówią pielęgniarki z przychodni medycyny szkolnej.

- A przecież musimy dotrzeć do wszystkich rodziców. Oni z kolei muszą mieć czas na wypełnienie ankiet, bo składają się one z czterech stron A4. Także samo zbieranie ankiet zajmuje sporo czasu - dodaje Wanda Tatara z Małopolskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Higienistek Środowiskowych Medycyny Szkolnej, która również nie ukrywa, że w tym roku dość późno wystartował ten program. - Nie wyobrażam sobie, jak mam w ciągu kilku tygodni zdążyć z dotarciem do rodziców tysiąca uczniów? - zastanawia się.

Lekarze obawiali się także, że urząd będzie naliczał kary za niezrealizowanie badań za miejskie pieniądze. - A przecież to nie nasza wina, że tak późno odbył się konkurs! Gdy chcemy tę sprawę wyjaśnić, zadać pytania, to kierownictwo biura do spraw ochrony zdrowia jest dla nas nieuchwytne - dodają.

Filip Szatanik, wicedyrektor Wydziału Informacji Urzędu Miasta, tłumaczy, że to nie wina magistratu, tylko Agencji Oceny Technologii Medycznych, która zatwierdza zgłoszone przez miasto programy badań. - Agencja jest zobowiązana sporządzić swoją opinię w ciągu trzech miesięcy. Termin ten nie został przez AOTM dotrzymany - mówi Filip Szatanik.

I dodaje, że ostatnie opinie urzędnicy otrzymali z AOTM w lipcu 2013 r. - Po ich uzyskaniu zostały przeprowadzone konsultacje z lekarzami dotyczące określenia kryteriów konkursowych. Niezwłocznie po nich zorganizowano konkursy - kwituje.

Niemniej aż do minionego czwartku lekarze pozostawali w niepewności. W ostatnim dniu października urzędnicy wreszcie zorganizowali spotkanie z realizatorami badań profilaktycznych astmy i alergii. Ustalono, że nakładania kar na lekarzy w tym r

Program badań zdrowotnych przewidziany na lata 2013-2015

  • Program prewencji otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnienia i miażdżycy;
  • Program profilaktyki astmy i chorób alergicznych młodzieży szkolnej;
  • Program profilaktyki wad postawy;
  • Profilaktyka i terapia dzieci z autyzmem;
  • Program profilaktyki próchnicy u dzieci;
  • Program profilaktyki próchnicy u dzieci niepełnosprawnych;
  • Program szczepień ochronnych przeciw grypie po 65. roku życia (ten program na pewno zostanie zrealizowany)
  • Program profilaktyki następstw dysplazji stawów biodrowych;
  • Program zdrowotny w zakresie prewencji i wykrywania chorób układu krążenia w populacji mieszkańców województwa małopolskiego
  • Program wyrównywania dostępności opieki zdrowotnej w miejscu nauczania i wychowania na terenie miasta Krakowa


    Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto