Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miasto tworzy Klimatyczny Kwartał na Kazimierzu i Grzegórzkach. Mieszkańcy obawiają się ograniczeń w ruchu, dyktatu hoteli i knajp

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Miasto zamierza utworzyć Klimatyczny Kwartał na Kazimierzu i części Grzegórzek. Mieszkańcy mają obawy, że chodzi o kolejne ograniczenia w ruchu.
Miasto zamierza utworzyć Klimatyczny Kwartał na Kazimierzu i części Grzegórzek. Mieszkańcy mają obawy, że chodzi o kolejne ograniczenia w ruchu. Joanna Urbaniec/ Adam Wojnar/ Anna Kaczmarz/ ZTP
Urzędnicy przyjmują zgłoszenia do udziału w konsultacjach w sprawie utworzenia Klimatycznego Kwartału na Kazimierzu i części Grzegórzek. Mieszkańcy obawiają się, że to nic innego jak kolejne podejście do jeszcze większych ograniczeń w ruchu na tym terenie i działań mających na celu stworzenie lepszych warunków dla hotelarzy i właścicieli restauracji oraz pubów. W magistracie przekonują, że projekt ma poprawić życie na tym obszarze i sprawić, że zaczną się tam sprowadzać kolejni lokatorzy.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

- Klimatyczny Kwartał to nawet brzmi ładnie, ale obawiam się, że to kolejna radosna twórczość urzędników. W Krakowie nie rozwiązuje się rzeczywistych problemów, a szuka się kolejnych tematów do dyskusji. Efekty są takie, że mamy w centrum coraz większy bałagan. Mieszkańcy, z którymi rozmawiam, obawiają się, że to wszystko zmierza do tego, by ta część miasta jeszcze bardziej się wyludniała, kolejne kamienice zamieniały się w hotele, a na chodnikach i placach było coraz więcej miejsca dla kawiarnianych ogródków - mówi Jacek Balcewicz, radny Dzielnicy I Stare Miasto, mieszkaniec Kazimierza.

Projekt „Klimatyczny kwartał” ma objąć swoim zasięgiem obszar ograniczony ulicami Dietla, Grzegórzecką, al. Daszyńskiego i rzeką Wisłą. Na razie urzędnicy nie zdradzają zbyt wiele szczegółów dotyczących tego przedsięwzięcia. Reklamują go jako działanie, które umożliwi realizowanie potrzeb życiowych w bezpośrednim sąsiedztwie, na zasadzie tzw. miasta 15-minutowego, pozwalające jednocześnie zredukować emisję dwutlenku węgla. "Projekt wpisuje się w długofalowe działania Krakowa, związane z przeciwdziałaniem kryzysowi klimatycznemu" - zaznaczają w magistracie.

- Miastu nie wyszło ze Strefą Czystego Transportu na Kazimierzu, która ograniczała ruch w tym rejonie, to teraz mamy kolejne podejście z hasłami związanymi z klimatem i czystym powietrzem. A prawda jest taka, że ostatnie zmiany jakie wprowadzono, dotyczące ograniczania ruchu na ulicy Dietla, moście Grunwaldzkim, ulicy Grzegórzeckiej czy zamknięcie tranzytu pod Wawelem spowodowały ogromne korki w tym rejonie i narażenie mieszkańców na wdychanie spalin. Obawiamy się kolejnych pomysłów mających na celu wprowadzenie ograniczeń utrudniających poruszanie się i wyjazd autem z Kazimierza, co zniechęci do mieszkania w tej dzielnicy - komentuje Michał Pazowski, mieszkaniec Kazimierza.

Przypomnijmy, że niedawno urzędnicy wycofali się z eksperymentu na ul. Grzegórzeckiej i zlikwidowana zostanie tam ścieżka dla rowerów wyznaczona na jednym z pasów ruchu, którym wcześniej poruszały się samochody. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz miasta, zmianą organizacji ruchu zostanie objęty również most Grunwaldzki. W północnej części mostu przywrócone zostaną dwa pasy dla ruchu samochodowego w kierunku Centrum Kongresowego ICE Kraków. Mieszkańcy Kazimierza obawiają się, że teraz na ich terenie będą kolejne eksperymenty.

W magistracie zapewniają, że żadne nowe ograniczenia ruchu nie są planowane w ramach Klimatycznego Kwartału. - Jeżeli na tym obszarze będą wprowadzane zmiany, to tylko takie, które w przyszłości zostaną wypracowane wspólnie z mieszkańcami - wyjaśnia Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego.

Ta miejska jednostka odpowiada za realizację Klimatycznego Kwartału. Określono główne zadania tego projektu:

  • przywrócenie ul. Dietla charakteru rezydencyjnego;
  • nowa rola ul. Krakowskiej po remoncie;
  • rewitalizacja placu Wolnica;
  • stworzenie ulic-ogrodów
  • przebudowa i rewitalizacja placu Nowego;
  • przebudowa i rewitalizacja ul. Starowiślnej;
  • park Kolejowy i rowerostrada;
  • zielony plac Grzegórzecki.

Mieszkańcy i radni zwracają jednak uwagę, że przecież przeprowadzono już konsultacje dotyczące przebudowy placu Nowego i to zadanie ma realizować Zarząd Dróg Miasta Krakowa. ZTP przeprowadził już konsultacje społeczne w sprawie przebudowy ul. Starowiślnej. Natomiast za trwające przygotowania do stworzenia zielonego placu Grzegórzeckiego w sąsiedztwie Hali Targowej i parku Kolejowego pod nowymi estakadami kolejowymi między ul. Kopernika i Miodową odpowiada Zarząd Zieleni Miejskiej.

- Klimatyczny Kwartał dubluje działania, które już są prowadzone. Wygląda to, tak, że w Krakowie mamy różne jednostki miejskie, które działają jak udzielne księstwa i we własnym zakresie biorą się za zagospodarowanie poszczególnych przestrzeni. Może najpierw zaczęłyby od tego, żeby się jakoś porozumiały, bo mamy bałagan - zwraca uwagę radny Jacek Balcewicz.

Sebastian Kowal odpowiada: - Klimatyczny Kwartał to szerszy projekt niż dotychczasowe działania. Przykładowo ZDMK przygotowuje przebudowę placu Nowego w zakresie infrastruktury. A Klimatyczny Kwartał ma wskazać wszelkie potrzebne zmiany, które sprawią, że będzie się tam żyło lepiej. Pokaże np. jakie są potrzebne mieszkańcom usługi, by wszystko można było załatwić na miejscu w 15 minut, bez konieczności odbywania zbędnych podróży.

Projekt Klimatycznego Kwartału ma opracować firma A2P2. Pod koniec maja podpisano z nią umowę na kwotę 424 350 zł. O realizację tego zamówienia ubiegała się też prestiżowa duńska firma Gehl Architects. Jej ofertę odrzucono, bo nie spełniała polskich wymogów. W ZTP postanowiono jednak podpisać umowę z firmą Gehl (na kwotę 84 870 zł), która ma dodatkowo przeanalizować, w jakim kierunku plac Wolnica powinien zostać ożywiony, aby służył mieszkańcom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto