Kraków. Miasto powoła kolejną spółkę. Ma odciążyć Krakowskie Biuro Festiwalowe

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Centrum Kongresowe ICE Kraków przy rondzie Grunwaldzkim
Centrum Kongresowe ICE Kraków przy rondzie Grunwaldzkim brak
Udostępnij:
Władze Krakowa chcą powołać do życia nową spółkę - ma działać w obszarze promocji gminy, "a także innych ważnych zadań dla jej rozwoju w tym usług doradczych"... Nazwa? KRAKÓW5020. Dziwne, bo doświadczeń z instytucją o nazwie Kraków2022 nie mamy najlepszych. Sprawa nie była wcześniej przedstawiana mieszkańcom, nie było konferencji prasowych, po prostu pojawił się projekt uchwały, który trafi pod obrady i głosowanie Rady Miasta Krakowa.

FLESZ - Jesienna turystyka w Polsce

Jak czytamy w uchwale spółka będzie zajmować się także realizacją zadań m.in. z zakresu działalności konferencyjnej i kongresowej, wydawniczej, produkcji, postprodukcji i nadawania materiałów programowych, filmowych, telewizyjnych i audiowizualnych. Spółka będzie wspierać aktywnie gminę poprzez zapewnienie organom samorządowym Miasta Krakowa specjalistycznych usług doradczych związanych z kulturalnym, gospodarczym i społecznym rozwojem samorządu, polegających w szczególności na zarządzaniu Centrum Kongresowym ICE Kraków, innymi nieruchomościami oraz infrastrukturą użyteczności publicznej.

To do tej pory były to kompetencje Krakowskiego Biura Festiwalowego, jednostki miejskiej - spółka ma je odciążyć, a może KBF zamienia się w spółkę? I zostanie z czasem zlikwidowane? Pytamy urzędników.

Na razie wyjaśnienie konieczności powołania spółki w uzasadnieniu uchwały mamy takie:

"Sprawne i efektywne poprowadzenie dużych i różnorodnych przedsięwzięć wymaga wysokiej specjalizacji, organizacji i doświadczenia, a w kluczowych kwestiach indywidualnego podejścia oraz sprawności w podejmowaniu decyzji. Wykonywanie powyższych zadań w formule spółki prawa handlowego gwarantuje uzyskiwanie pożądanych przez Gminę efektów oraz ułatwia zastosowanie nowatorskich rozwiązań przy realizacji poszczególnych zadań, mając jednocześnie na uwadze nadrzędność dążenia do zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Zadania powierzane Spółce stanowią obszary mające duży wpływ na jakość życia mieszkańców Krakowa w zakresie dostępu do usług kulturalnych, sportowych, medialnych, zatem istotne jest aby usługi te świadczył podmiot o 100% udziale Gminy Miejskiej Kraków odbierany przez ogół społeczeństwa jako wiarygodny, odpowiedzialny i obywatelski."

i dalej:

"Działając jako spółka, a nie samorządowa instytucja kultury, operator Centrum Kongresowego ICE Kraków zyska większą swobodę operacyjną i podejmie działania zwiększające konkurencyjność obiektu na rynku (dot. głównie polityki sprzedażowej), odpowiadając tym samym na zmieniające się realia rynkowe w jego wynajmie. Dynamiczna polityka sprzedaży i polityka cenowa jest standardem w branży MICE (meetings-incentives-conferences-exhibitions) zarówno w Polsce, jak i na świecie. W ramach spółki możliwe będzie podjęcie nowych działań jako np. impresariat artystyczny, produkcja wydarzeń, PCO –
Professional Congress Organiser (profesjonalny organizator kongresów, a nie jedynie obiekt produkujący wydarzenia)."

Spółka planuje utworzenie w sali S5 Centrum Kongresowego ICE Kraków profesjonalnego studia nagraniowego oraz montażowego na potrzeby Platformy PLAY KRAKÓW oraz poszerzenia oferty działania ICE KRAKÓW o konferencje oraz kongresy organizowane w trybie hybrydowym (w części zdalnym, z powodu pandemii) – studio zapewni najwyższy poziom usługi, którą można świadczyć również komercyjnie.

Platforma docelowo ma również służyć jako narzędzie do udostępniania produkcji filmowych, których spółka będzie producentem lub koproducentem, wykorzystując doświadczenie w prowadzeniu w strukturach KBF – Krakow Film Commission.

Kolejnym uzasadnieniem utworzenia spółki jest planowana przez Miasto Kraków realizacja inwestycji Centrum Kultury i Języka PLANET LEM – jako pierwszego w Polsce wielofunkcyjnego centrum literackiego o profilu edukacyjno-społecznym. Krakowskie Biuro Festiwalowe jako instytucja kultury obecnie nie posiada wystarczających zasobów do realizacji opisanego przedsięwzięcia. Spółce ma zostać powierzona realizacja zadania polegającego na przygotowaniu i prowadzeniu inwestycji, budowie i zarządzaniu tym obiektem.

Zakres działalności Krakowskiego Biura Festiwalowego zostanie pomniejszony o zadania powierzone spółce, ale nadal realizować będzie zadania gminy w zakresie działalności kulturalnej. W KBF zapowiadają zmianę struktury organizacyjnej a także zoptymalizowanie stanu zatrudnienia.

Urzędnicy zapewniają, że powołanie nowej spółki nie będzie miało wpływu na dochody i wydatki miasta, na zwiększenie zatrudnienia. Oznaczać to może wyciągnięcie kadry kierowniczej do spółki, w tym dyrektorki KBF Izabeli Błaszczyk i zmarginalizowanie KBF do roli jednego z wielu wydziałów urzędu miasta. Najważniejsze pytanie dotyczy jednak pieniędzy.
KBF co roku dostawał budżet wynoszący ponad 40 mln zł...

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Miasto powoła kolejną spółkę. Ma odciążyć Krakowskie Biuro Festiwalowe - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie