Kraków. Miasto podpisało umowę na biura i parkingi na stadionie Wisły, zanim jeszcze zaczęły się konsultacje

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
W umowie, którą miasto podpisało ze spółką Archetus zaznaczono, że projekt modernizacji stadionu Wisły ma obejmować rozbudowę powierzchni biurowych i budowę parkingów. A to akurat pomysły, które budziły duże kontrowersje. Wszelkie wątpliwości miały rozwiać konsultacje społeczne przeprowadzone do końca września, które... jeszcze się nie rozpoczęły.

FLESZ - Skuteczny nie tylko na boisku. Wszystkie biznesy Lewego

- Rada Miasta przegłosowała uchwałę w sprawie konsultacji. Jest więc pytanie do prezydenta i podległych mu urzędników, dlaczego nie wykonują tej uchwały - komentuje Andrzej Hawranek, radny PO, który przedstawiał projekt uchwały ws. konsultacji, złożony przez klub Koalicji Obywatelskiej.

- Powinno być tak, że najpierw odbywają się konsultacje, na ich podstawie powstaje koncepcja i miasto podpisuje umowę z wykonawcą na projekt przebudowy stadionu. Urząd może też przygotować koncepcje i poddać je konsultacjom. Umowa powinna jednak obejmować zaprojektowanie docelowych rozwiązań ustalonych z mieszkańcami – dodaje radny Hawranek.

Jak tłumaczą się urzędnicy z Zarządu Dróg Miasta Krakowa, gminnej jednostki, która podpisała umowę ze spółką Archetus? - Umowa dotyczy tylko prac projektowych – wyjaśniają w ZDMK. - Umowa przewiduje przeprowadzenie konsultacji społecznych i za nie będzie odpowiadał Zarząd Infrastruktury Sportowej. Konsultacjom zostaną poddane dwie koncepcje. W oparciu o wynik konsultacji zostanie przygotowany finalny projekt modernizacji stadionu – dodają.

Dotarliśmy do umowy podpisanej 23 kwietnia tego roku, opiewającej na 9,7 mln zł, w której zapisano, że w ramach tej kwoty miasto przejmie od spółki Archetus prawa autorskie do projektu, a do tego projektanci opracują w dwóch wersjach koncepcję przebudowy stadionu. W dokumencie zawarto już jednak konkretne założenia, m.in. poprawę wewnętrznej komunikacji pomiędzy trybunami, zwiększenie powierzchni biurowych pod nimi, zmianę zagospodarowania terenu przy obiekcie (zaprojektowanie parkingów wielokondygnacyjnych).

W umowie zaznaczono, że projektanci mają m.in. przeprowadzić analizę stanu bezpieczeństwa pożarowego wraz z ewakuacją, stworzyć koncepcję zmiany wykorzystania stref gastronomicznych lub ich likwidacji, zmiany aranżacji płyty stadionu i trybun w celu umożliwienia organizacji innych masowych imprez niż mecze piłkarskie (np. koncerty).

Stadion Wisły od początku był wielokrotnie krytykowany z powodu wyglądu. W umowie pojawił się więc też zapis o stworzeniu koncepcji odświeżenia i zabezpieczenia elewacji trybun z możliwością zastosowania ekranów LED, co umożliwiałoby wyświetlanie na nich informacji i obrazów - tak jak na Tauron Arenie Kraków.

Na tym nie koniec. Projektanci mają też zaprojektować modernizację zadaszenia trybun i zaproponować rozwiązania wspomagające usuwanie z nich śniegu i lodu. Przypomnijmy, że zakończenia dachów trybun przed laty zostały zdemontowane (po tym jak z jednego dachu na drugi spadł lód i go uszkodził) i do dziś ich nie przywrócono.

Miasto oczekuje też modernizacji instalacji, tak by obiekt był podzielony na strefy wentylacyjne i klimatyzacyjne.

Projekt ma obejmować również modernizację pawilonu medialnego znajdującego się w narożniku między trybunami od strony Błoń albo… budowę nowego narożnika w miejscu tego pawilonu, który kosztował ponad 11 mln zł i został oddany do użytku w 2008 r.

Obecnie stadionem opiekuje się Zarząd Infrastruktury Sportowej i urzędnicy tej jednostki mają nadzorować przebudowę piłkarskiej areny. ZIS został też zobowiązany do przeprowadzenia do końca września 2020 r. konsultacji społecznych w sprawie nowego zagospodarowania stadionu i jego otoczenia. Uchwałę w tej sprawie miejscy radni podjęli w lutym tego roku.

Zapytaliśmy więc w ZIS, co z konsultacjami? - Obecnie trwają procedury formalno-prawne związane z przejęciem od Zarządu Dróg Miasta Krakowa umowy na podstawie której zostaną uregulowane kwestie praw autorskich do projektu stadionu. Po ich zakończeniu zostaną opracowane założenia dotyczące sposobu zagospodarowania otoczenia stadionu, co umożliwi przeprowadzenie konsultacji społecznych – wyjaśniają w ZIS.

W ZDMK zaznaczają: - ZIS od początku uczestniczy w realizacji umowy i w rozmowach roboczych. Aktualnie trwa zbierania podpisów do aneksu, w którym zawarty zostanie podział zadań – do ZDMK należeć będzie zakup praw autorskich do projektu stadionu, a do ZIS - prace projektowe.

Radny Hawranek komentuje: - W ZIS zapewniali, że zdążą z konsultacjami do końca września. Jeszcze jest trochę czasu. Jeżeli, mając na uwadze np. sytuację związaną z pandemią, urzędnicy jednak nie poradzą sobie z tym w wyznaczonym czasie, to prezydent powinien się zwrócić do Rady Miasta o przesunięcie terminu konsultacji.

Przypomnijmy, że spółka Archetus kontynuuje tradycje Studia Architektonicznego, w którym ponad 10 lat temu zaprojektowano miejski stadion im. Henryka Reymana. Miasto nie odkupiło od architektów praw autorskich do projektu piłkarskiej areny, a do tego do tej pory nie wykonano według pierwotnego projektu całości przedsięwzięcia. Nie powstały m.in. przewiązki pozwalające przejść pomiędzy poszczególnymi trybunami, co zapewniłoby większe bezpieczeństwo w przypadku ewakuacji. Nie wykończono też elewacji betonowych trybun, nie powstały obiekty małej architektury na terenie przylegającym do stadionu oraz parkingów (miały być dwa podziemne - w sumie na 1200 aut).

Na początku tego roku przedstawiciele ZDMK przyznali, że jest pomysł, by przy stadionie wybudować dwa naziemne parkingi - na 1200 aut oraz miejsca postojowe dla 60 autokarów. Jedna z rozważanych lokalizacji dla parkingu, to tereny przy al. 3 Maja, a więc w sąsiedztwie Błoń. Miejsca postojowe mogą być też wyznaczone od strony ul. Reymonta albo za trybuną zachodnią (od strony Cichego Kącika). Taka propozycja wywołała duże kontrowersje wśród mieszkańców, a w konsekwencji miejscy radni podjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Petycję przeciwko miejskim planom zagospodarowania stadionu, w tym budowie naziemnych parkingów, podpisywali kibice Wisły. - Nie chcemy się zgodzić na budowę kubaturowych parkingów przy stadionie i Błoniach. Nie będzie to ładnie wyglądać. Uważamy tak, jako mieszkańcy Krakowa - podkreślał Piotr Leśkiewicz, prezes Stowarzyszenia Socios Wisła. - Obok stadionu powinny powstać parkingi podziemne, a na nich boiska - dodał.

Władze Wisły podkreślały, że klub byłby zainteresowany tym, by zostać operatorem stadionu. Gdyby tak się stało Wisła w pełni przejęłaby odpowiedzialność za utrzymanie obiektu i miasto nie musiałoby do tego dopłacać. Wisła stawiała jednak warunek, że stadion, a także jego otoczenie zostałoby zagospodarowane z uwzględnieniem potrzeb klubu. W pomieszczeniach pod trybunami musiałoby się więc także znaleźć miejsce na działalność komercyjną: sklepy, kawiarnie. Jedną z opcji byłaby także budowa przy stadionie hotelu.

Stadion Wisły ma być zmodernizowany pod kątem organizacji w Krakowie w 2023 r. igrzysk europejskich. Same wykonanie prac remontowych piłkarskiego obiektu szacuje się na ok. 20 mln zł, a budowę parkingów na 45-65 mln zł (w przypadku obiektów naziemnych) lub ok. 176 mln zł (parkingi podziemne). Dotychczas budowa stadionu przy ul. Remonta (powstał w latach 2004-2011) kosztowała miasto ok. 640 mln zł.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Miasto podpisało umowę na biura i parkingi na stadionie Wisły, zanim jeszcze zaczęły się konsultacje - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie