Kraków. Miasto ogłosiło przetarg na ważny dokument dla premetra z tunelem pod centrum

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie ogłosił przetarg na uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy pod Wawelem linii premetra.
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie ogłosił przetarg na uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy pod Wawelem linii premetra. Szybki Transport Miejski
Udostępnij:
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie ogłosił przetarg na uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy pod Wawelem linii premetra. Prezydent Krakowa i podlegli mu urzędnicy przystąpili więc do działań związanych z realizacją tego typu podziemnej komunikacji, mimo że w referendum w 2014 r. mieszkańcy głosowali za budową metra, a ostatnio - podczas sesji Rady Miasta Krakowa - wielu radnych miejskich sprzeciwiało się pomysłowi krakowskiego premetra, które de facto ma być tramwajem wjeżdżającym do tuneli.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

Przetarg ogłoszono w oparciu o Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie, w którym zarekomendowano linię premetra od ul. Jasnogórskiej do Wzgórz Krzesławickich o długość 21,82 km, która miałaby powstać do 2037 r. Zakres inwestycji będący przedmiotem przetargu obejmuje pierwszy etap tego wariantu - odcinek centralny od ul. Piastowskiej do ronda Generała Maczka, zaplanowany do realizacji do 2033 r.

Przybliżona długość odcinka centralnego to ok. 10,5 km, w tym odcinek tunelowy o długości ok. 5,6 km z 7 przystankami podziemnymi, estakada o długości ok. 1,4 km z 2 przystankami nadziemnymi oraz odcinek naziemny o długości ok. 3,5 km z 3 przystankami naziemnymi.

Na odcinku od ronda gen. Maczka do skrzyżowania z al. gen. Okulickiego, trasę wyznaczono w pasie rozdziału al. gen. Andersa. Następnie trasa tramwajowa (zaproponowana w ramach premetra) ma przechodzić w odcinek estakadowy i pokonać skrzyżowanie ul. Stella-Sawickiego, Wiślickiej i al. Bora-Komorowskiego w poziomie +1. Dalszy przebieg zaplanowano estakadą po północnej stronie al. Bora-Komorowskiego i ul. Dobrego Pasterza, by później połączyć się w poziomie terenu z projektowaną linią tramwajową Krakowskiego Szybkiego Tramwaju Meissnera-Mistrzejowice. Przebieg wzdłuż ul. Dobrego Pasterza jest wspólny dla obydwu inwestycji na długości 0,7 km.

Następnie trasa ma przejść w odcinek tunelowy pod ulicami: Młyńską, Pilotów, Olszyny, Brodowicza, Lubicz, Basztową, Rajską, Czystą i Reymonta. Na tej ostatniej ulicy pojazdy mają wyjeżdżać na powierzchnię. Tam trasa połączy się z planowaną linią tramwajową wzdłuż ul. Piastowskiej.

Technologia wykonania przystanków podziemnych w głównej mierze zakłada zastosowanie metody odkrywkowej, podstropowej w obudowie ze ścian szczelinowych. W przystankach podziemnych znajdą się perony boczne, by umożliwić kursowanie jednokierunkowego taboru będącego w powszechnym użyciu.

Wykonanie tunelu na odcinku pomiędzy przystankami podziemnymi C1 "Rondo Polsadu" i C2 "Rondo Młyńskie" w technologii ścian szczelinowych metodą odkrywkową lub podstropową. Projektowany tunel będzie łączył się z projektowanym w ramach innej inwestycji tunelem tramwajowym.

Na odcinku pomiędzy przystankami podziemnymi C2 "Rondo Młyńskie" i C7 "AGH" ma powstać jeden tunel dwutorowy o średnicy zewnętrznej około 9,6 m, drążony w technologii zmechanizowanych tarcz typu zamkniętego (TBM - Tunnel Boring Machine).

Zamówienie zakłada też stworzenie wariantów alternatywnych. Jeden z nich zakłada modyfikację na odcinku od ul. Dobrego Pasterza do ul. Braci Schindlerów. W tym przypadku odcinek estakadowy wraz z rampami najazdowymi zostałby zastąpiony odcinkiem naziemnej linii tramwajowej.

Drugi z alternatywnych wariantów zakłada modyfikację przebiegu premetra w dwóch lokalizacjach. Pierwszą zmianą jest nowa lokalizacja przystanku podziemnego “Stare Miasto” - w rejonie Teatru Bagatela, a nie - jak uzgodniono z władzami konserwatorskimi - pod placem przy ul. Karmelickiej, gdzie ma powstać miejski park. Lokalizacja ta zakłada także korektę przebiegu odcinka tunelowego i brak ingerencji w teren Plant. Drugą zmianą jest wykorzystanie istniejącej sieci tramwajowej. Projektowana trasa po włączeniu w rejonie Ronda Polsadu do linii tramwajowej KST Meissnera-Mistrzejowice, kończyłaby swój bieg na pętli w Mistrzejowicach.

Oferty w przetargu na uzyskanie decyzji środowiskowej dla premetra będą przyjmowane do 5 listopada 2021 r. Wykonawca będzie zobowiązany zrealizować przedmiot zamówienia do 19 miesięcy od dnia podpisania umowy. W ramach zadania wykonawca będzie też musiał zorganizować i przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami Dzielnic: XVI
Bieńczyce, XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, III Prądnik Czerwony, II Grzegórzki, I Stare Miasto i V Krowodrza.

Przypomnijmy, że Studium dla budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie na zlecenie miasta, za ponad 9,4 mln zł, wykonała firma ILF Consulting Engineers Polska z Warszawy. W ramach opracowania rozpatrzono 7 przebiegów tras. Każdy z wariantów analizowany był pod kątem 6-7 opcji. Brano pod uwagę różne środki transportu: metro, premetro, szybki tramwaj.

Wykonawcy studium ocenili, że atrakcyjną formą byłby wariant metra, jako rozwiązanie szybkie i bezkolizyjne. Uznali jednak, że taka propozycja nie wpisuje się w aktualne założenia planu finansowego miasta.

Na początku czerwca tego roku prezydent Krakowa zaprezentował Studium i przyznał, że miasto bierze pod uwagę budowę premetra ze Wzgórz Krzesławickich do ul. Jasnogórskiej z tunelem pod centrum miasta. Prezydent zaznaczył, że koszt budowy premetra szacowany jest na ok. 5,8 mld zł (odcinek centralny za ok. 2,6 mld zł), przy blisko 12 mld zł w przypadku metra. W przypadku metra przejazd całej trasy z Nowej Huty do Bronowic zająłby ok. 33 minut, a w wariancie z premetrem to ponad 46 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Miasto ogłosiło przetarg na ważny dokument dla premetra z tunelem pod centrum - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie