Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Maturzyści z VII LO zamknięci w termoklimatycznej komorze w temperaturze -5°C

Marcin Banasik
W Escape Room zamieniło się Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych Politechniki Krakowskiej. Krakowscy licealiści dostali tu do wykonania zadanie wydostania się z komory laboratorium, ale dopiero po serii techniczno-językowych łamigłówek. Dzięki rozwiązaniu łamigłówki, uczestnicy naukowej zabawy zdobywali szyfry do kłódek, którymi zamknięto plecaki, z nich mieli wyciągnąć pneumatyczne zawory sterujące, prawidłowo podłączyć je przewodami z siłownikami blokującymi korytarze w modelu labiryntu, następnie włączyć źródło sprężonego powietrza, uruchomić zawory i odblokować przejścia, zamontować baterie w modelu pneumatycznej koparki i z jej szczęk wyciągnąć klucz do drzwi wejściowych…!

Wszystko w komorze termoklimatycznej Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych w temperaturze – 5 st. Czas na wykonanie zadań — 40 minut! Wszystkie polecenia (i te matematyczne, i te chemiczne) napisane były po rosyjsku, ponieważ ideą zabawy zorganizowanej na Wydziale Mechanicznym PK było połączenie nauk ścisłych z językiem obcym, którego lektorat wybierają studenci na PK. Rozwikłanie łamigłówki połączonych zębatek, praca z długopisem UV, odkrycie liczby atomowej pierwiastka stanowiącego składnik farb, ale też lubianych przez młodzież napojów (wartość pomnożona przez 18 wyznaczyła miejsce ukrycia plecaka, a zamiast GPS-u używano kompasu!) — to właśnie takie wyzwania czekały na śmiałków „Escape Room”.

W zabawie uczestniczyli maturzyści z klas matematyczno-fizycznych oraz biologiczno-chemicznych z VII LO w Krakowie, pod opieką mgr Karoliny Smoleń, która prowadzi z nimi lekcje języka rosyjskiego. Magicznie uruchamiany (za pomocą zaworów i sprężonego powietrza) labirynt wykonał ze sklejki student WM (III rok automatyki i robotyki) Marcin Ciupiński, który przygotował również większość zadań, sprawdzających wiedzę oraz logiczne myślenie przyszłych studentów. Niektóre pomysły na naukę matematyki, fizyki i chemii — w formie wyśmienitej zabawy — zaproponowała Magdalena Sroka, również studentka III roku kierunku automatyka i robotyka. Radą i pomocą służył pracownik Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych dr inż. Paweł Walczak. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwał kierownik Laboratorium dr inż. Janusz Pobędza, który zaznajomił młodzież z tym, jakie badania i doświadczenia są wykonywane w komorze oraz jak ekstremalne warunki wpływają na maszyny, urządzenia, ale i organizm człowieka.

W lutym w komorze termoklimatycznej PK 100 godzin w ekstremalnym mrozie (-50 st.) spędzili uczestnicy eksperymentu „Oswajamy Mróz” – podróżnicy, ekstremalni sportowcy, survivalowcy. Projekt naukowo-survivalowy „Oswajamy mróz” był objęty patronatem naukowym rektorów Politechniki Krakowskiej i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz dziekana Wydziału Mechanicznego PK. W eksperymencie, monitorowanym przez ekspertów różnych dziedzin nauki – inżynierów, lekarzy, biochemików, dietetyków, psychologów, fizjologów, trenerów przygotowania fizycznego – sprawdzane były ludzkie zachowania i możliwości w skrajnie ekstremalnych warunkach klimatycznych.

Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych Politechniki Krakowskiej to jedyne w Polsce i Europie Środkowowschodniej centrum naukowo-dydaktyczne, w którym realizowane są interdyscyplinarne badania obiektów inżynierskich w warunkach skrajnych narażeń klimatycznych i środowiskowych - w skrajnie niskich i wysokich temperaturach, przy ekstremalnej wilgotności lub nasłonecznieniu, a także przy narażeniach spowodowanych opadami atmosferycznymi. Takie testy służą podnoszeniu niezawodności i bezpieczeństwa urządzeń technicznych i materiałów przeznaczonych do eksploatacji w ekstremalnych warunkach klimatycznych. W komorze termoklimatycznej PK można także badać odporność na skrajne narażenia klimatyczne ludzi. W tym roku odbywają się w niej np. szkolenia ratowników medycznych, trenujących procedury postępowania w warunkach ratowania pacjentów w hipotermii.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Kierowcy kontra rowerzyści. Kto lepiej dba o bezpieczeństwo?

Autor: TVN24, x-news

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto