Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Manifestacja "Ani jednej więcej! Marsz dla Izy". Tysiące krakowian na Rynku i ulicach miasta [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Protest rozpoczął się na krakowskim Rynku, potem manifestanci przenieśli się pod kurię na Franciszkańską i siedzibę PiS na Retoryka.
Protest rozpoczął się na krakowskim Rynku, potem manifestanci przenieśli się pod kurię na Franciszkańską i siedzibę PiS na Retoryka. Joanna Urbaniec
Na Rynku Głównym i ulicach w centrum Krakowa na manifestacji pod hasłem "Ani jednej więcej! Marsz dla Izy" pojawiło się ok. 6-7 tys. osób. To wydarzenie miało uczcić pamięć zmarłej na sepsę na oddziale położniczym 30-latki z Pszczyny. Ta sprawa wstrząsnęła Polską, przez cały weekend w Polsce protesty odbywały się w różnych miastach. Uczestnicy krakowskiej manifestacji wznosili hasła związane ze sprzeciwem wobec zaostrzeniu praw aborcyjnych.

"Iza była córką, matką, żoną i siostrą. Zmarła w wieku 30 lat na sepsę, w ciąży, ponieważ lekarze musieli czekać aż płód obumrze. To jest pierwsza znana nam ofiara wyroku pseudo trybunału, jeśli nic się nie zmieni to nie ostatnia" - informowali inicjatorzy manifestacji, którą zorganizował Ogólnopolski Strajk Kobiet - Kraków, KOD Małopolskie, Razem Kraków, Komitet Inicjatywy Obywatelskiej "Legalna Aborcja. Bez Kompromisów".

Manifestacja rozpoczęła się pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym. Według szacunków policji zgromadziło się tam ok. 6-7 tys. osób. Uczestnicy manifestacji zapalili znicze. Z Rynku przeszli pod Kurię Metropolitalną przy ul. Franciszkańskiej a następnie pod siedzibę PiS przy ul. Retoryka.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej komentarzami związanymi ze śmiercią 30-letniej ciężarnej pacjentki w szpitalu w Pszczynie, Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie, w którym zwróciło uwagę na obowiązujące obecnie regulacje prawne i rekomendacje medyczne w tym zakresie.

"W przypadku sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety (np. podejrzenia zakażenia dotyczącego jamy macicy, krwotoku itp.), zgodne z prawem jest niezwłoczne zakończenie ciąży w oparciu o obowiązujące przepisy Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78 z późn. zm.). Ustawa ta wprost wskazuje na przesłankę zagrożenia życia lub zdrowia matki. Trzeba podkreślić, że są to przesłanki rozłączne. Wystąpienie tylko jednej z nich jest wystarczającą prawną przesłanką do podjęcia reakcji przez lekarza. Oczywistym jest, że pacjentka na każdym etapie prowadzenia ciąży musi być informowana o aktualnych ryzykach związanych ze zdrowiem i życiem" - podkreśliło Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie minister zdrowia Adam Niedzielski poprosił prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o bieżące monitorowanie w całym kraju wszelkich sytuacji, w których zagrożone może być zdrowie i życie kobiety w ciąży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Manifestacja "Ani jednej więcej! Marsz dla Izy". Tysiące krakowian na Rynku i ulicach miasta [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto