Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Lajkonik przez epidemię nie wyjdzie na ulice. Ale będzie harcował online

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak pochód Lajkonika wyglądał rok temu
Tak pochód Lajkonika wyglądał rok temu Adam Wojnar
Koronawirus, który wciąż niestety nie odpuszcza, spowodował, że pochód Lajkonika nie przejdzie w tym roku przez Kraków. Jednak Muzeum Krakowa, dbające o zachowanie tej jednej z najważniejszych krakowskich tradycji, nie poddało się, tylko przeniosło Lajkonika do sieci. 18 czerwca odda on hołd miastu w wersji online, tańcząc samotnie na płycie Rynku Głównego, co będzie można zobaczyć na muzealnym Facebooku i kanale na YouTube. Nie zapomniano też o ciosach buławą na szczęście.

FLESZ - "Moja woda" czyli pomysł prezydenta na suszę

od 16 lat

Muzeum Krakowa podkreśla, że Lajkonik nie będzie hasał ulicami Krakowa po raz pierwszy od 73 lat. A przypada akurat w tym roku 200. rocznica pierwszej prasowej relacji z harców Konika Zwierzynieckiego i pierwszego zapisu legendy o Lajkoniku.

Po raz 33. miał w tym roku wyruszyć na ulice miasta w stroju Lajkonika Zbigniew Glonek. Swoją przygodę z tą tradycją rozpoczął 50 lat temu, dołączając do orszaku Lajkonika najpierw jako jeden z włóczków. W piątek (12.06) w internecie został wyemitowany film, dzięki któremu można było m.in. poznać bliżej Zbigniewa Glonka. Codziennie w oktawie Bożego Ciała, w samo południe na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku będą się ukazywać kolejne takie materiały wideo, opowiadające o miejscach, osobach i zwyczajach tworzących pochód Lajkonika.

Na sobotę np. muzeum zapowiada opowieść o „kuchni” pochodu Lajkonika, o przygotowaniach do niego, o stroju głównego bohatera. Jeszcze inny film z tej serii ma dotyczyć jednego z najważniejszych punktów na trasie pochodu – klasztoru sióstr norbertanek na Zwierzyńcu.

Natomiast w czwartek, 18 czerwca, będzie można śledzić online wielki finał tegorocznego wirtualnego pochodu. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekaże symbolicznie „haracz” Lajkonikowi, który z kolei uderzy prezydenta buławą na szczęście dla całego miasta. W drugiej części filmu Lajkonika zobaczymy w tańcu z chorągwią przed Wieżą Ratuszową.

Pochód Lajkonika w 2014 roku został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Przypomnijmy, że końcem kwietnia Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa, mówił nam: - Harce Lajkonika, któremu towarzyszy ściśnięty tłum, w warunkach epidemicznych byłyby dużym zagrożeniem, czegoś takiego nie możemy urządzić. Ale mogę powiedzieć, na razie tajemniczo, że Lajkonik w oktawę Bożego Ciała jako symbol nie zniknie, będzie na pewno obecny - dodawał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Lajkonik przez epidemię nie wyjdzie na ulice. Ale będzie harcował online - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto