Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kulturalne podpowiedzi: 5 wystaw czasowych, które was nie znudzą

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921", Zamek Królewski na Wawelu
Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921", Zamek Królewski na Wawelu Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Wszystkie arrasy króla we wnętrzach, do których zostały stworzone, modernizm okiem artystów Uniwersytetu Pedagogicznego, a także artystyczne spojrzenie na Ukrainę i pandemia oczyma krakowian. Oto subiektywny przewodnik po wystawach czasowych, które warto odwiedzić.

FLESZ - Jesienna turystyka w Polsce

od 16 lat

Wszystkie arrasy króla

To ostatni dzwonek, by zobaczyć wystawę prezentującą 137 arrasów króla Zygmunta Augusta we wnętrzach, do których zostały stworzone. Na trwającej od marca tego roku ekspozycji "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" po raz pierwszy zwiedzający mogli zobaczyć wszystkie zachowane królewskie tapiserie, wśród których znalazły się, m.in. dziewiętnaście monumentalnych tkanin figuralnych ze scenami z Księgi Rodzaju („Szczęśliwość rajska”, „Wejście zwierząt do arki”, „Budowa wieży Babel”), arrasy herbowe, obicia mebli oraz tkaniny do dekoracji wnęk okiennych.

- Ta wystawa to nie tylko dzieła, ale i opowieść. To jest historia tychże arrasów, to także historia wielkiego przedsięwzięcia jakim jest konserwacja arrasów, a także wielka opowieść edukacyjna. Te wszystkie trzy wątki bardzo mocno są obecne na tej wystawie - mówił podczas otwarcia - Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ze względów konserwatorskich taka wystawa najprawdopodobniej już się nie powtórzy. Królewskie arrasy można oglądać na Zamku Królewskim na Wawelu do 31 października, na ostatnie dwa dni muzeum zaplanowało wydłużone godziny zwiedzania wystawy od godz. 9.30 do 20.00 (ostatnie wejście o 18.40).

MOVE UP!

Także do końca października w przestrzeniach dawnego Hotelu Cracovia prezentowana będzie wystawa „MOVE UP!”, opowiadająca o idei modernizacji widzianej oczyma artystów i projektantów związanych z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

„Zadajemy sobie pytanie o polską nowoczesność, jej oblicza i egzemplifikacje, zwłaszcza te kojarzone z modernizmem” - wyjaśniają.

Wśród prezentowanych prac znalazły się, m.in. „Memory morphology” poświęcona percepcji architektury modernistycznej z zastosowaniem sztucznej inteligencji i VR Małgorzaty Łuczyny i Jacka Złoczowskiego. Wystawa jest częścią Festiwalu Wydział Sztuki w Mieście UP w Krakowie.

Leśniaki

Do 2 listopada potrwa w Nowohuckim Centrum Kultury wystawa fotografii Janusza Leśniaka „Leśniaki. Ukryty porządek” prezentującą, w ramach Open Eyes Art. Festival, ponad czterdzieści wielkoformatowych prac krakowskiego artysty. Wszystkie prezentowane na wystawie zdjęcia powstały w Krakowie. „Obrazy te tkwią gdzieś ukryte - trzeba na nie natrafić i utrwalić aparatem fotograficznym. Wydaje się, że tworzenie, to takie odkrywanie tego, co w rzeczywistości już jest” – mówi artysta.

Pandemia oczami krakowian

Maseczki, fotografie pustego Krakowa, kombinezony, stroje ochronne, lekarstwa, papier toaletowy to eksponaty to eksponaty, które złożyły się na wystawę „Współistnienie” prezentowana Muzeum Podgórza.

- Nie jest to wystawa o samej pandemii, a o ludzkich emocjach. Za pomocą artefaktów pokazujemy całe spektrum emocji jakich wszyscy doświadczyliśmy: strachu, radości, motywacji, kreatywności - wyjasnia Mateusz Zdeb, kurator wystawy.

Spojrzenie na Ukrainę

- Wystawa daje wyjątkowy wgląd w wyobraźnię Ukraińców, którzy, świadomi swoich korzeni, odważnie mierzą się z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi nierzadko tragiczna współczesność – wyjaśniają kuratorzy ekspozycji „Ukraina. Wzajemne spojrzenia” prezentowanej w Międzynarodowym Centrum Kultury.

Po raz pierwszy przed polską publicznością prezentowane są dzieła artystów współczesnych i ukraińska sztuka dawna, tworzące wspólną narrację. Kontrapunktem dla dzieł wschodnich sąsiadów jest twórczość polskich artystów. Inspiracją dla nowej ekspozycji MCK były relacje polsko-ukraińskie, przyglądanie się tożsamości własnej i sąsiadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Kulturalne podpowiedzi: 5 wystaw czasowych, które was nie znudzą - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto